Takto se koneckonců tento původem íránský svátek zvaný Sizdah Be-dar vyznává už od 16. století. Údajně však vznikl jako reakce na změnu ročního období, kdy se ze smutné zimy přechází na veselejší jaro.

„Apríl je pro mě každoroční milou možností potěšit rodinu a kolegy nevinnými žertíky. Protože se však často setkávám s úředním šimlem, mám pocit, že úředníci některých institucí mají apríl nepřetržitě po celý rok," říká Michal Beseda, místostarosta Nového Města nad Metují.

V tento den tradice dovoluje i nám novinářům překročit rámec serioznosti a je možné vypustit i takzvanou „kachnu" neboli hoax.

Novinářský žert ale ani v našem dnešním čísle nehledejte. A co znamená apríl pro některé starostky a starosty v našem regionu?

Milan Brandejs, starosta Teplic nad Metují

„Na „apríla" mám dobré vzpomínky ze školních lavic, kdy jsme si ze sebe dokázali dělat legraci bez vedlejších úmyslů a zesměšňování. Dokonce jsme si „apríla" dělali i posledního dubna, tedy na čarodějnice. Dnes tento den vítám jako začátek opravdového jara se sluníčkem, které nám dodává spoustu potřebné energie."

Martin Staněk, starosta České Skalice

„Letos na „apríla" mne čeká první letošní svatba. Osobně si přeji, aby vše vyšlo tak, jak má, a veselá nálada spojená s tímto dnem vydržela novomanželům napořád."

Ida Jenková, starostka Police nad Metují

„Prvního dubna má svátek Hugo. Vždycky se mi vybaví vzpomínka na Hugo Hepnara. Výraznou polickou postavu. A apríl? To musí přijít spontánně …"

Jana Králová, starostka Heřmánkovic

„Letos se nám 1. duben krásně sešel s konáním akce Noc s Andersenem. Máme už přihlášených 30 dětí. Plánujeme krásné počasí, opékání vuřtů, večerní čtení, noční bdění s upovídanými dětmi,… Maminky si zatím doma užijí klid a nám upečou buchty ke snídani. Už se moc těšíme. Za tým organizátorek Jana Králová."

Jan Birke, starosta Náchoda

„Nic mimořádného, jdu do práce…"

Eva Mücková, starostka Meziměstí

„Celkem nic moc. Běžný den, další z těch, které nás přibližují k teplejšímu počasí, k delšímu slunečnímu svitu a školní děti pomalu k letním prázdninám. Možná si někdo ztropí z kolegů legraci, vymyslí aprílový žertík, ale to je tak všechno. Prostě běžný pracovní den, pátek a blížící se víkend. Snad se dočkáme sluníčka…"

Svůj názor nám napsal i Richard Švanda, správce Pevnosti Dobrošov

"První duben je pro mě časem, kdy si mohu z někoho vystřelit. Navíc mám to v příjmení. Ale jinak je to začátek jara a čas, který považuji za nejkrásnější z celého roku."

A jaký názor na apríla máte vy sami? Napište nám ho na náš facebook…