„V loňském ročníku to bylo lepší o to, že sníh nebyl absolutně žádný. Letos to nebyla ani ryba ani rak. Počasí nás vyškolilo jako nikdy. Holt třináctý ročník… A ta nešťastná třináctka se opravdu naplnila," musel se ředitel závodů Jaromír Hanuš smířit s políčkem, který pořadatelům letos příroda uštědřila.

Čas, práce a peníze roztály

Přitom ještě na začátku ledna to vypadalo, že po loňském károvém závodě se na Cross Country Mid Janovičky opět vrátí saně a běžkaři. „Před deseti dny tu bylo třicet centimetrů prašanu. Spoustu financí jsme utratili na úpravu trati, ale všechna snaha a peníze nám bohužel odtekly," připomněl Jaromír Hanuš následky dlouhotrvající oblevy.

„A najednou jsme nevěděli, co dělat. Vloni to bylo jasný nebyl sníh, takže jsme jeli na kárách. Ale letos je půl trati na ledě a druhá půlka je zase vytátá. Takže od minulého úterý jsme zde trávili i více než dvanáct hodin denně lítáním po okolních loukách a po Heřmánkovicích, a sháněli jsme náhradní tratě. Pokusili jsme se udělat z nouze ctnost a nakonec to dopadlo. Dorazilo 43 závodníků, což je jen o nějakých deset, patnáct méně, než kolik by jich přijelo na zimní závod," bilancoval letošní blátivý ročník Jaromír Hanuš.

Na třináctikilometrový okruh, který někteří závodníci absolvovali jednou a jiní dvakrát, se letos premiérově vydali i jezdci na sněžných a horských kolech.

Pro ně ale byla trasa opravdu obtížná a z kvarteta na startu se do druhého kola vydal jen jeden borec. Nahoře ležely silné ledové plotny, dole zase bláto. Bylo to pro ně obzvlášť náročné v tom dešti. Myslím si ale, že to byl dobrý nápad a chceme tuto novinku ponechat i do příštích ročníků," ujišťuje Hanuš, že zařadit do závodu i atraktivní sněžná kola nebyl jen ojedinělý výkřik do tmy.

V neděli se někteří šetřili na Šediváčka

Zatímco sobota byla i za mrholících podmínek ještě způsobilá regulérním závodům, bylo druhý den vše jinak. Po náročné noci se v neděli ráno musherský kemp probudil, do čerstvého sněhového poprašku, který na zemi udělal zmrzlou slupku. Proto hned zasedla juri, která shledala trať natolik nebezpečnou, že druhé kolo zrušila.

Aby ale nedělní návštěvníci nepřišli zkrátka, vypsal se tréninkový závod zkrácený na osm kilometrů v podobě dvou čtyřkilometrových kol. Někteří musheři se v rámci bezpečnosti psů i svého vlastního zdraví proto už na start nepostavili. Bylo to hlavně kvůli tomu, že pokračují tento týden dále do Orlických hor, kde zítra (ve středu) startuje čtyřdenní maraton Šediváčkův long.

„Ein minute! Šup, šup!"

Přesto diváci, které od výletu na Janovičky neodradilo počasí, se měli na co dívat. Jako první na trať vyrazilo úderem desáté spřežení Němce Holgera Brotzmanna. Když startér ohlásil minutu do startu, tak byl německý musher ještě v tábořišti. „Ein minute, Holger. Šup, šup," popoháněl ho svérázným dolanským přízvukem Jiří Plšek, který starty jednotlivých jezdců okořeňoval osobitým komentářem . „Oukej, oukej," reagoval závodník se čtyřiačtyřicítkou na hrudi, a vedl své osmi spřežení do prostoru startu, odkud na vteřinu přesně odstartoval. „Ty bláho… Jak si někdo může takhle přesně načasovat start??? To nepochopím," vrtěl nevěřícně kloboukem nad startem prvního jezdce, jenž v sobotním kole rozbil káru, takže rád využil služeb přítomných kovářů, kteří mu jeho čtyřkolku pomohli dát do pořádku.

Mít nohu blízko země je jistější

A pak už to šlo ráz na ráz. Tereza Hanušová z pořadatelského M.C. Metuje vyrazila na koloběžce. „Kolo je sice rychlejší, ale na téhle trati bych se na něm bála. Já radši na koloběžce, není tak nebezpečná na pády člověk to všechno lépe ustojí," argumentovala pro volbu bez pedálů.

Po ní vyrazil na trať také na koloběžce tažené alaskánem a huskou domácí závodník Martin Ducháč. Ten byl jedním z mála, který by si po návratu do cíle střihnul klidně ještě jedno kolo. „Nádherný. Pejsci výborný, krásně mi to odtáhli, paráda," pochvaloval si dopolední tréninkovou projížďku po zablácené trase.

Prognóza je jasná: Příští rok na sněhu

Po dvou za sebou jdoucích ročnících, kdy počasí nedovolilo závodníků vytáhnout saně, by se snad už příští rok mělo začít blýskat na zimní časy. Víra ve sníh je opodstatněná. „ Máme to vypozorovaný. Je to cyklus: pět roků je sníh, pak jsou dva roky mizerný, a z nich se jeden odjede jen jednokolově. Tak doufám, že to špatný máme na chvíli vybráno," věří v lepší podmínky pro další ročník Jaromír Hanuš, který se svěřil, že tento ročník byl pro něj psychicky nejnáročnější za dvě desítky let . „Jako klub jsme za tu dobu uspořádali kolem 60 takovýchto velkých závodů, ale tenhle nám dal zabrat asi nejvíce," přiznal. (řez)