V Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN) v Jaroměři se jednou za dva týdny většině pacientů nabízí možnost podstoupit takzvanou canisterapii, tedy pozitivní působení psa na nemocné.

Na jaroměřské LDN se pacienti i návštěvy setkávají se psy na pokojích přibližně rok. Zdena Mikovcová ze sdružení Canisterapie o.s. tam jezdí se dvěma psy, yorkšírským teriérem Charlie a křížencem Jonášem.

Psi pomáhají k dobré náladě

„Jsou úžasní. Vidíte, jak pacienti rozkvetou. Lidé, kteří jsou špatně pohybliví, se snaží hýbat, hladí je, ptají se po nich. Kromě toho, že to zlepšuje psychomotoriku, tak to navazuje i dobrou náladu," potvrzuje pozitivní účinek canisterapie vrchní sestra na LDN Jana Morávková.

Canisterapie probíhá velice jednoduše a přirozeně. Majitel psů s doprovodem, který tvoří zaměstnanci nemocnice, obchází se psy pacienty po pokojích. Jdou pouze k těm, o kterých ví, že je přítomnost čtyřnohých chlupáčků potěší.

„Ležícím pacientům dáváme pejsky do postele. Oni je hladí, chovají, povídají si s nimi a krmí je piškoty nebo svými dobrotami," prozradila Jana Morávková.

Vhodné jsou všechny rasy

Na canisterpii jsou vhodné všechny rasy psů. Nezáleží totiž ani tak na jejich vzhledu, jako na jejich vrozených vlohách.

„Musí se rádi mazlit, nebýt agresivní, nesmí se bát. Aby mohli psy vykonávat canisterapii musí mít složené zkoušky, být pojištění a očkovaní," osvětlila Zdena Mikovcová ze sdružení Canisterapie o.s. Sama začala s tímto druhem psí terapie před dvanácti lety. Ve volném čase chodí po nemocnicích, školách a různých akcích, aby mohla ostatním pomáhat, ale také je vzdělávat.

Psi nemohou pomáhat každý den

„Výdělečně se to rozhodně dělat nedá. Psi jsou z toho totiž unavení. Kdybych s nimi chodila někam každý den, odrovnala bych je psychicky i fyzicky," řekla Zdena Mikovcová.

Název canisterapie vznikl v České republice a označuje metodu pozitivního psychologického i fyzického působení na potřebné pomocí psů. Metoda se začala rozvíjet po roce 1990 a nyní po celé zemi existuje řada canisterapeutických sdružení i center. Kontakt se psem je prospěšný především pro lidi trpící psychickými poruchami, depresí nebo ty, kteří se cítí prostě osaměle.

DANIELA ERYCHLEBOVÁ