Canisterapie, tedy léčba člověka psem, bude v centru – stejně jako minulý rok – probíhat dvakrát do měsíce, vždy ve čtvrtek odpoledne.

Individuální péče

„První setkání se uskuteční již dnes, ale bude pouze informativního charakteru. Rodiče si zde domluví, v jaký čas za námi budou docházet. Pejskové pak do centra dorazí až za 14 dní,“ informovala nás canisinstruktorka pro oblast rozvoje osobnosti Milada Macháčková.


Podle jejích dalších slov se letošní canisterapie zúčastní asi deset dětí, z nichž osm se s pejsky již zná a dva klienti budou zřejmě úplně noví. Lekce budou opět probíhat individuálně podle potřeb klienta a každá ratolest stráví se psem vždy přibližně půlhodinku. „Děti, které špatně zvládají jemnou motoriku čeká například zapínání karabin či krmení pejska, s některými procvičíme třeba krátkodobou paměť, těžší klienty budeme hlavně polohovat a podobně,“ popsala Milada Macháčková.

Psi také o víkendu

Kromě čtvrtečních canisterapeutických schůzek se děti i jejich rodiče mohou opět těšit také na víkendové sobotní setkávání s pejsky, které svou účastí doplní vždy další odborník. „Například v říjnu bude canisterapie spojená s logopedií a s arteterapií. Na listopad je pak naplánována fyzioterapie,“ sdělila předsedkyně občanského sdružení MaMiNa Jitka Klímová. Upozornila, že až do listopadu jsou nejen čtvrteční, ale i víkendové schůzky zaplaceny, neboť místní zdravotně – sociální komise předala centru 20 tisíc korun ze sponzorského daru firmy Pejskar a spol. „Sháníme granty, které by canisterapii pokryly dál. Pokud nám budou finance přiděleny, poputují jak na čtvrteční schůzky, tak i na další sobotní canisterapie s odborníky. Objevit by se měla třeba hipoterapie či zooterapie. Sehnali jsme i masérku paralympijského týmu, která by také připravila nějaký program,“ podívala se do budoucnosti Klímová.