Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psychických poruch u lidí stále přibývá

Východní Čechy -Stav a léčba lidské duše v hektickém světě se staly tématem včerejšího on-line rozhovoru s lékařkou z oboru psychiatrie Evou Noskovou.

29.1.2012
SDÍLEJ:

On-line rozhovor s Evou NoskovouFoto: Archiv

Chtěla bych se zeptat, jak se odlišuje deprese od dlouhodobé přecitlivělosti na negativní podněty v životě?
Záleží na hloubce a délce trvání obtíží. Psychicky zdravý člověk je schopen každodenní negativní podněty zpracovávat pomocí běžných prostředků, jako je třeba spánek nebo drobné radosti, které ty starosti vyváží. Deprese je neodklonitelná, dlouhotrvající. Nic nepřináší radost, člověk trpí pocitem beznaděje, nevidí žádné řešení, má pocit, že už to nikdy nebude lepší. Časovou hranicí jsou tři týdny smutku, který je většinou provázený nespavostí a nechutenstvím, ale člověk může být i spavý se zvýšenou potřebou sladkostí.

Přibývá v současné hektické době hodně psychicky nemocných pacientů?
Ano, psychických poruch přibývá, zvláště depresí, vliv nemá jen hektický způsob života, ale i současná krize.

Jak se člověk může udržet v psychické pohodě?
Psychickou pohodu udržují drobné radosti, fyzická práce, sport, tanec, přátelské kontakty. Důležitý je smích. Další nutností je odpouštět křivdy a svoje i cizí chyby.

Jak má člověk bojovat s dlouhotrvajícím smutkem třeba nad ztrátou blízkých lidí, když se nedokáže od negativních myšlenek odpoutat?
Záleží na hloubce smutku i době jeho trvání. Ztráta blízkého člověka je velká zátěž. Pokud vám smutek brání v běžném životě, vyhledejte odborníka.

Myslíte, že noční můry a neustále se vracející sny jsou odrazem psychiky, nebo je může způsobovat i něco jiného?
Během spánku zpracováváme informace, které jsme během dne získali. Devadesát procent snů bývá děsivých. Většinu zapomeneme. Náš mozek nás tak učí vyrovnávat se se skutečnými těžkostmi dne. Vliv ale může mít i nevhodné jídlo.

Nikdy bych neletěla letadlem, mám strach, že se zřítí, a prostě bych do něj nevlezla. Dá se s tím něco dělat?
Existují techniky sebeprogramování, je to technika 21 dnů. Po 21 dnů se připravujete. Říkáte si sugesce. Až si sednu do letadla, budu klidná a uvolněná, všechno zvládnu. Také může pomoci hypnóza.

Kdy posíláte lidi do blázince? Jak se pozná, že už tam člověk opravdu patří?
Do léčebny nebo na psychiatrické oddělení posílám pacienty v situaci, kdy svou nemoc nemohou zvládnout v domácím prostředí. Zvláště, když jsou ohroženi sebevraždou, nebo když ohrožují násilím svoje okolí.

Myslím, že trpím depresemi, ale bojím se jít k odborníkovi, abych si nevypěstovala závislost na lécích. Jsou léky návykové?

Je pravda, že některé léky návykové jsou, ale antidepresiva k nim nepatří. Je třeba je užívat dostatečně dlouho a postupně vysazovat, ale závislosti na nich se bát nemusíte.

Chodí k vám spíš starší, nebo mladší generace? Máte víc klientů žen, nebo mužů?
Ženy tvoří 2/3 pacientů, převažují osoby nad 40 let věku. Neznamená to, že muži trpí psychickými poruchami méně často, ale spíš to, že ženy se nestydí vyhledat pomoc.

Jak jste se ke své práci dostala? Úsměvně řečeno, byl to váš sen od dětství?
To je na dlouhé vyprávění. Během celého studia jsem pracovala na chirurgii. Chtěla jsem se věnovat tomuto oboru. Postupně jsem ale zjistila, že přímý kontakt s pacientem je pro mě důležitější než technická zručnost. Potřeba je obojí, já si vybrala povídání.

Máte čas na rodinu? Nebo jste stále v práci?
Jsem hodně v práci, ale na rodinu čas mám. Máme tři děti, jsou šikovné a hodně samostatné, dnes ráno jsem s dcerou dodělávala úkol.

Je pravda, že alkohol podávaný v malých dávkách může být organismu prospěšný? A co jsou to malé dávky?
Malá dávka pro muže jsou 2 dcl vína nebo jedno pivo denně, pro ženu je dávka poloviční. Během týdne se tyto dávky nesčítají! Červené víno má pozitivní vliv na cévy.

Je psychiatrická léčba hrazena pojišťovnou, nebo už máte nějaké nadstandardy, které si člověk musí hradit sám?
Psychiatrická léčba je plně hrazená zdravotními pojišťovnami. Psychoterapie už může být nadstandardem. Některý typ hrazen je, jiný ne.

Na internetu jsem se dočetla, že se zabýváte i rodinnou psychologií. Co tato terapie obnáší?
Společně s manželem se zabýváme rodinnými konstelacemi a individuální psychoterapií a terapií pevným objetím. Jedná se o urovnání vztahů k sobě samému, partnerovi i rodině, hlavně k rodičům.

Co vám nejvíce chutná? A dáte si také třeba sklenku vína nebo něco tvrdšího? Alkohol nepiju. Tvrdý vůbec ne! Jedu na čaj a hořkou čokoládu. Dobré jídlo mám ráda. Miluju maliny. V čaji nebo horké na vanilkové zmrzlině, a nejraději je mám čerstvé.

JANA MUDROVÁ

Celý on-line rozhovor najdete na www.krkonossky.denik.cz/onlinepsycho

29.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení