Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řád může získat zpět stěny i lesy

Broumovsko - Po staletí už od dob Přemysla Otakara I. až do roku 1948 spravovali mniši benediktinského řádu na Broumovsku okolní lesy, pole a další majetky. Poté, co nedávno poslanci schválili církevní restituce, čekají Broumovsko převratné změny.

29.11.2012
SDÍLEJ:

Klášter v Broumově. Foto: Archiv

Řádu, jemuž patří klášter v Broumově, se mohou opět vrátit stovky hektarů pozemků, o něž nástupem komunismu v roce 1948 přišel. Půjde také o podstatnou velkou část Broumovských stěn a Javořích hor.

Majetek čítá stovky položek a hektarů

„Málokterá oblast v republice bude tak masivně zasažena vydáním majetku jako tady," míní ředitel náchodského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Václav Král.

Soupis majetku, který na Broumovsku a Policku řád dříve vlastnil, čítá 2771 položek. „Odhadoval bych, že tak devadesát až devadesát pět procent parcel, které by se měly vracet, jsou hlavně lesní a zemědělské pozemky, které bude vydávat státní podnik Lesy ČR a velkou část pozemkový úřad," dodal Václav Král.

Vrátí se nejen lesy a polnosti, ale také některé rybníky či budovy. „Seznam majetku aktualizujeme," uvedl správce broumovského kláštera Přemysl Sochor. Soupis toho, co bude chtít zpět, řád připravuje ve spolupráci s jeho právníky už několik měsíců. „Určitě nebudeme žádat o budovy, které jsou zchátralé," řekl správce kláštera. Jaké majetky řád chce či ne, však upřesňovat nechtěl.

Podle Sochora je v zájmu řádu majetky spravovat lépe, než to nyní činí stát nebo jeho podniky.

„Chceme být mnohem lepším hospodářem a správu vést efektivněji. Když někomu něco patří, tak se o to stará lépe, než když to je všeobecně státu," říká Sochor. Získané majetky a výtěžek z jejich hospodaření by mohly přinést i další peníze na provoz, údržbu a rozvoj kláštera.

Ty majetky, které už patří někomu jinému než státu a přitom by měly patřit církvím, za ně dostanou církve finanční náhradu. Vydávat se bude jen ten majetek, který patří státu či státním podnikům. „Církev musí požádat o konkrétní majetek, který se pak bude lustrovat," vysvětluje Václav Král.

Kláštery v Broumově a v Polici nad Metují už benediktini získali v devadesátých letech v restituci, takže se jich převody už nyní netýkají.

Benediktini na Broumovsku

• Benediktini z Prahy-Břevnova získali broumovský výběžek v roce 1213 od Přemysla Otakara I.. V první půli 14. století zřídili v Broumově proboštství a postavili klášter s gotickým chrámem sv. Vojtěcha. V roce 1348 založili pivovar.

• Za husitských válek význam Broumova vzrostl, neboť část benediktinů sem utekla před husity. Schovali tady třeba i Ďáblovu bibli, tzv. Codex Gigas.

• Od druhé půli 17. století se odvíjela velká stavební činnost. Klášter se přestavěl do barokního slohu a v okolních vesnicích vznikla řada barokních kostelů.

• Kromě hospodářské správy, kultury, architektury a umění měli benediktini na Broumovsku vliv i na školství.

Autor: Pavel Bednář

29.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena
9

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Provoz na pěší zóně Kamenice 
se bude regulovat sloupkem

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Královéhradecko - Kraj a město se snaží prosadit bezplatné využívání některých úseků dálnic v regionu.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení