VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radní rozhodli o čipování psů, do konce příštího roku bude hotovo

Náchod – Rada města schválila na svém zasedání záměr o provedení očipování psů chovaných na území Náchoda. Důvodem se stal fakt, že majitelé více než poloviny z přibližného počtu pěti tisíc psů neuhradili povinný poplatek.

29.9.2011
SDÍLEJ:

Veterinární lékař Tomáš Strnad aplikuje čip svému psovi.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

V současné době je v platnosti obecně závazná vyhláška č. 8/2011 O regulaci pohybu psů a jiného zvířectva na veřejných prostranstvích, kde je nově stanovena povinnost majitelů opatřit psa na veřejnosti evidenční známkou.

„Povinnost majitele opatřit psa čipem by vedlo k zefektivnění kontroly uhrazených poplatků za držení psa a Městská policie Náchod by tak měla ucelené informace,“ vysvětlila záměr mluvčí radnice Nina Adlof.

Do konce roku 2012 by mělo být hotovo

Čipování psů by se uskutečnilo v průběhu roku 2012. Bylo by povinné pro vlastníky všech psů chovaných na území města Náchod. V prvním pololetí roku 2012 by čipování bylo pro majitele psů zdarma, cožt by pokryly městské finanční prostředky.
Ve druhé polovině roku by již poplatek za očipování psa musel chovatel plně uhradit. Do konce roku 2012 by tak měli být očipováni všichni psi na území města.

Městská policie by pomocí čtečky měla k dispozice velice rychle přehled nejen o majiteli, ale i zaplaceném poplatku.

Veterinář: Není třeba se čipu obávat

Opatření psa čipem není nijak náročné. Standardně se čip aplikuje na levou stranu krku pomocí injekce se širokou jehlou.
„Je to otázka několika vteřin,“ informoval Náchodský deník veterinární lékař Tomáš Strnad z Hronova, který má k čipování oprávnění a na přání majitelů takto označuje psy běžně.

Jak dále vysvětlil, tyto moderní čipy již nemigrují, zůstávají po celý život psa na stejném místě a nezpůsobují žádné negativní reakce.
„Následně je třeba nahlásit psa do registru,“ dodal lékař. K identifikaci je nutná speciální čtečka, která zobrazí kód čipu a pomocí vyhledávání v registru se odhalí majitel psa a další kontaktní údaje. I při cestě do zahraničí je tento identifikační čip povinností.

Město Náchod přijetím záměru o očipování psů získá kontrolu nad neuhrazenými poplatky.

Ptali jsme se v Náchodě: Jestlipak už má váš pes identifikační čip?

Jan Banda a Jack,
Náchod

Jack ještě očipovaný není, ale mám to brzy v plánu. Poradili mi to kamarádi. Bojím se, že mi ho někdo ukradne, ale podle čísla čipu by se alespoň poznal jeho majitel.

Nikola Prouzová
a Dejzy, Náchod

Naše jezevčice je už od jara čipovaná, nebyl jí ještě ani rok. Bereme ji všude s sebou a třeba do zahraničí by bez čipu nemohla, tam je to povinné.

Petra Krišťáková,
a Kulička, Náchod

Zatím jsme o čipování neuvažovali, nebyl důvod. Kulička je bytový mazlíček, nikde sama neběhá a venku chodí jen na vodítku. Do ciziny se s ní nechystáme.

Alena Němečková
a Sára, Náchod

Pořízení čipu pro Sáru plánujeme co nejdříve, protože se brzy chystáme do zahraničí na dovolenou a rádi bychom ji vzali s sebou. To je asi jediný důvod.

N´Sou a Soumal Tecqui a pes Teo, Náchod
Babička říkala, že Teo čip nepotřebuje, protože má zespoda ucha tetování a podle toho čísla by se poznalo komu patří. Ale on se neztratí. Hlídá si nás a my jeho.

Zuzana Lemfeldová
a pes Mates

Náš pes čipovaný není a jsem zásadně proti, jelikož mám strach z cizích těles v těle. Nevěřím tvrzení, že je to zdraví neškodné

Autor: Regina Hellová

29.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení