Mám opakované problémy s ječným zrnem. Jaké jsou možnosti léčby? Klára

Ječné zrno je zánět mazové žlázy v očním víčku. Nejčastěji v důsledku zánětu a infekce dojde k ucpání mazové žlázky uložené v očním víčku. V ucpané žlázce dojde k infikaci obsahu, ve většině případů bakterií Stafyloccocus. Dojde tak k rozvoji akutní zánětlivé formy žlázky a pozvolna se rozvíjí chronická, tzv.granulomatozní forma. Někdy i zpočátku akutní forma může bez doprovodných příznaků přejít ve formu chronickou.

Co je příčinou problémů?

Příčinou často bývá porušená funkce mazových žlázek, která je někdy součástí kožních onemocnění např. Dermatitis seborhoica, zpravidla spojená se seborhoickým chronickým zánětem okrajů víček.

Projevy akutní formy jsou otok, zduření, zarudnutí, bolestivost víčka. Postupně se v místě postižené mazové žlázky vytváří na vnitřní spojivkové straně puchýřkovité vyklenutí s prosvítajícím hnisem. Tudy se může hnis spontánně uvolnit, a nebo být chirurgickým zákrokem uvolněn (nevymačkávat!). Ječné zrno se poté začne hojit, a to během několika dnů či týdnů.

Při formě chronické se vytváří nebolestivý tuhý hrbol, zatvrdlina v očním víčku, bez výraznějšího otoku, zarudnutí se projevuje a formuje již od počátku, jindy je pokračováním formy akutní.

Jak ječné zrno léčit?

Vhodnost léčby závisí na typu a lokalizaci postižené žlázky a dále na stádiu zánětu. Zpočátku jsou doporučovány teplé obklady (jak u akutní, tak i u chronické formy), které ale bohužel někdy můžou skončit následným vytvořením drobného ohraničeného abscesu malý měchýřek naplněný tekutinou a jeho následné vyprázdnění a vstřebání.

Po vytvoření abscesu je vhodný drobný chirurgický zákrok, který spočívá v naříznutí a šetrném odstranění zhnisaného obsahu a následné aplikaci antibiotické masti několikrát denně do spojivkového vaku.

U chronických forem je vhodná operace

U chronických forem přetrvávajících déle než šest až osm týdnů je vhodná malá operace v místním znecitlivění. Je odstraněn absces několikamilimetrovým řezem a jeho obsah se odstraní.

Někdy lze použít i injekci speciálního léku ze skupiny kortikoidů přímo do ječného zrna.

Stav mohou zlepšit i antibiotika

Při opakujících se ječných zrnech někdy stav zlepší preventivní podávání tetracyklinových antibiotik. V těchto případech se nevyužívá tolik antibiotického efektu léku, ale především jeho vliv na formování obsahu mazovými žlázkami.

Existuje prevence?

Lze ječnému zrnu nějak předcházet? Ve většině případů není žádná prevence, někdy spočívají preventivní opatření v podávání tetracyklinu. Při současném výskytu predisponujících nemocí je vhodná léčba ve spolupráci s kožním lékařem. (sýk)

V případě individuálního zájmu funguje každé úterý od 13 do 15:30 hodin konzultační poradenství v lékárně U sv.Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz. Na tuto e-mailovou adresu můžete posílat své dotazy týkající se užívání léků.