VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Hubka: Ratibořice jsou stále problém

Česká Skalice /ROZHOVOR/ - Náchodský deník po prezentaci Jaroměře pokračuje v projektu U vás na návštěvě. Tentokrát zavítal do České Skalice a rozhovor mu poskytl starosta Tomáš Hubka.

14.6.2009
SDÍLEJ:

Starosta České Skalice Tomáš Hubka.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Evergreenem mezi obyvateli České Skalice je nepochybně silniční obchvat města. Po řadě let od zahájení této důležité stavby, kdy už občané ani nedoufali v její dokončení, se věci konečně dostaly do pohybu. To je pro město určitě dobrá zpráva?
Obchvat je pochopitelně kauza, která hýbala celým městem. Situace byla dlouhou dobu krajně nepříjemná, ale teď se blýská na lepší časy. Na tom má podíl zejména občanské sdružení Za obchvat České Skalice, které svou důsledností celé věci pomohlo. Probíhala řada jednání, která však většinou skončila ve slepé uličce. Dokonce to vyvrcholilo protesty občanů.

Nakonec se společná cesta našla ve spolupráci s Krajským úřadem v Hradci Králové. Došlo k podepsání tří smluv. Město poskytlo majiteli sběrných surovin bezplatně pozemky pro výstavbu nové provozovny. Druhým krokem bylo uvolnění čtyř milionů korun pro výstavbu haly provozovny. Ve čtvrtek 4. června bylo v této souvislosti vydáno stavební povolení. Posledním krokem byla smlouva mezi majiteli sběrny a Ředitelstvím silnic a dálnic o vyrovnání. Na základě těchto tří smluv mají vlastníci sběrny do 31. července opustit nynější provozovnu. Věřím, že vše dobře skončí a do 15. prosince letošního roku by mohl být obchvat dokončen.

Na webových stránkách města je oddíl nazvaný Ratibořice – radost a starost. Dlouhodobým problémem této českoskalické příměstské části jsou zdevastované hospodářské objekty zapsané na seznamu památek. Do jaké míry může město pomoci k řešení tohoto letitého problému?
Ratibořice jsou sice nádherným přírodním i historickým koutem, ale situace tam je poněkud komplikovaná. V současné době je město v Ratibořicích vlastníkem pouze jediného pozemku, který ale zastupitelstvo, podle mého názoru správně, rozhodlo odprodat památkářům. Základní myšlenkou je sjednocení této lokality pod jednoho vlastníka, který se o ni bude starat.

Na odkoupení této parcely se však hledají obtížně finanční prostředky. Z toho vyplývá, že rekonstrukce budov budou stěží zahájeny, pokud nebude k dispozici dostatek peněz. My si nemůžeme dovolit opravovat stavby, které nejsou naše. Hodně diskutovaným objektem je Panský hostinec, který je také v majetku památkářů. Současná legislativa však velmi komplikovaně umožňuje pronájem tohoto objektu. Jsou sice zájemci o jeho provoz, ale pronájem je pouze na osm až deset roků, přičemž celková rekonstrukce by spolkla 30 milionů korun.

Obávám se, že na tak krátkou dobu pronájmu se jen stěží bude hledat nějaký investor. Jedině, co v této věci může město učinit, je pomoc v rámci nějakých služeb či drobných oprav, ale nemůžeme zasahovat do zásadních rekonstrukcí budov.

Není to tak dávno, kdy na zasedání zastupitelstva padl návrh vybudovat v kempu u přehrady Rozkoš sportovně relaxační centrum s bazénem. Voda v přehradě není pro koupání příliš ideální a bazén by mohl tento hendikep vyřešit. Dojde k naplnění tohoto záměru?
Úroveň služeb v kempu na Rozkoši je myslím docela dobrá. Potíže jsou v rekreaci. Návštěvníci, kteří se přijedou na Rozkoš koupat, mají problém. Jestliže se do budoucna v této věci něco neudělá, tak klientů ubude. Musíme se pokusit o získání dotačního titulu na výstavbu bazénu. Žádost jsme podali už v minulém roce, ale neuspěli jsme. Letos ji podáme znovu.

Má to ale jeden háček. Pokud uspějeme, tak dotace je 40 procent. Zastupitelé tak budou stát před dilematem, zda dofinancování bazénu nebude pro město příliš velkým finančním soustem a zda budou ochotni vzít si úvěr.

Již delší čas se hovoří o nutnosti vybudování kanalizace nejen v Jiráskově ulici, ale také v severní části Husova náměstí. Má radnice v plánu v nejbližší době tyto stavby realizovat?
Situace s kanalizací naštěstí není úplně kritická, nicméně jsou ve městě místa, kde je nutné ji dobudovat. Jde hlavně o Jiráskovu ulici, severní stranu náměstí a v městských částech. V současné době je před dokončením projektová dokumentace. V Jiráskově ulici bude kanalizace položena v souvislosti s obchvatem města. Je připravena žádost o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Do budoucna se počítá s rekonstrukcí náměstí a kanalizace by se mohla stát její součástí. Dotace na tuto záležitost dosahují až 80 procent celkových nákladů.

Kvůli nákladům na opravy a rekonstrukce se snaží města privatizovat svůj bytový fond. Zapojila se do tohoto procesu i Česká Skalice?
Je tomu tak. Přibližně 80 procent městského bytového fondu je již zprivatizováno. Před několika lety jsme v zastupitelstvu předložili koncepci privatizace bytů. Naposledy byl zprivatizován městský dům v Nerudově ulici. Tam po určitých nesrovnalostech došlo ke shodě se stáváními nájemníky. Dům je nyní rekonstruován. Nyní už nehodláme privatizovat. Město v současné době vlastní 86 bytů. Některé z těchto bytů si chceme ponechat pro sociální účely.

Česká Skalice s přilehlým Babiččiným údolím je vyhledávanou turistickou lokalitou. Připravuje město nějaký nový projekt, který by byl zaměřen právě na turistický ruch?
Turistické projekty jsou nepochybně významnou a důležitou součástí života města. Musí být však koncepční. My bychom rádi vytvořili turistickou trasu po městě, která by obsahovala nejen informační tabule, ale také například internetové kiosky a podobně. Trasa by měla vést od nádraží přes město až do Ratibořic. Tento záměr je v přípravné fázi.

V náchodském okrese snad neexistuje město, který by neudržovalo partnerské vztahy s polským protějškem. Česká Skalice není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Jsou tyto vztahy přínosné a na jakém principu fungují?
My udržujeme partnerství se dvěma městy v Polsku, a to jsou Bardo a Polanica Zdrój. S těmito městy kromě vzájemných návštěv nejen z radnice, ale také škol či hasičů, vytváříme projekty. S Polanicí například hasiči vytvořili projekt na ochranu majetku. V projektu zaměřeném na turistické značky spolupracujeme kromě jiných také s Bardem. Byly vydány propagační materiály.

S partnerskými městy jsme se zúčastnili veletrhu City Walk v Polsku a dalších propagačních akcí. V rámci česko – polských projektů nyní Česká Skalice dostala ocenění Křišťálové slunce. Já se domnívám, že ta vzájemná spolupráce je na velmi dobré úrovni. Vyvrcholením současné spolupráce bude tuto sobotu (13. června) u nás akce Den partnerských měst, na níž dorazí zástupci obou polských měst, představitelé slovenského města Liptovský Hrádok a partnerů Barda z města Tarnowo Podgorne.

Autor: Hynek Šnajdar

14.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Manželé Žočkovi volili doma, komise za nimi přijela s přenosnou volební urnou

Rožmitál u Broumova - Celkem 50 voličů z evidovaných 129 přišlo během pátku odevzdat svůj hlas v nejmenším volebním okrsku na Broumovsku.

OBRAZEM: V Jaroměři volí mezi historickými vlaky

Jaroměř /FOTO/ - Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři se v pátek 20. října proměnilo ve volební okrsek číslo 18.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení