VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sázení stromořadí lip bylo po námitkách zastaveno

Ratibořice - Oponenti vysazení lip podél cest v Babiččině údolí argumentují tím, že by se tak znemožnil pohled do otevřené krajiny.

3.11.2008
SDÍLEJ:

Po levé straně komunikace za Vilémovým mostem ve směru do Ratibořic mělo vyrůst nové stromořadí lip.Foto: Jan Holý

Už v minulém roce byla vypracována odborná krajinářská studie zahradní architektkou Ivanou Řehákovou na obnovu rozptýlené zeleně v loukách Babiččina údolí. Tehdy k ní neměli pardubičtí památkáři žádné zásadní výhrady, i když v ní byla zahrnuta dvě nová stromořadí. Proto se Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko, která v údolí od roku 2005 zajišťuje praktickou ochranu přírody, domnívala, že realizaci nestojí nic v cestě.

Mezitím však vzniklo nové památkářské pracoviště v Josefově a situace se nečekaně změnila. Do hry totiž vstoupil kastelán ratibořického zámku Ivan Češka, zaměstnanec Národního památkového ústavu v Josefově. Ten nesouhlasí s výsadbou stromořadí na levé straně komunikace od Vilémova mostu směrem do Ratibořic a na pravé straně cesty od skleníku k řece Úpě v celkovém počtu zhruba 27 stromů.

Po jednáních s CHKO byla tedy výsadba lip pozastavena a o této věci se bude ještě rokovat. „Paní architektkou Řehákovou, a to se ji nechci nijak dotknout, protože ji neznám osobně ani její předchozí práce, nebyla krajina příliš pochopena. Samozřejmě záleží i na zadání. Proti výsadbě nových stromů v Babiččině údolí samozřejmě nic nemáme, protože park i krajina stárnou a jednou za čas je potřeba staré dřeviny nahradit novými. Ta krajina už byla dříve koncipovaná jako přírodně krajinářský park na začátku 19. století vévodkyní Zaháňskou.

Už od založení se čekalo, jak to bude za 150 let vypadat. Teď to vypadá tak, že je tu snaha to vyrušit. Ani Schaumburgové jako předchozí soukromí majitelé neměli tu pohnutku krajinu zásadně měnit,“ nechal se slyšet Češka, který upozornil, že by se výsadbou stromořadí znemožnil pohled do otevřené krajiny a dálkové průhledy by zanikly. Podobného mínění je i Květa Ležovičová, členka Společnosti pro záchranu Babiččina údolí. Ta se domnívá, že ti, kteří v údolí dlouhá léta žili a sledovali tamní přírodu, přesně věděli, co krajině v malebném údolí sluší.

Vysazení dvou stromořadí lip v Babiččině údolí, jak bylo navrženo zahradní architektkou Ivanou Řehákovou, bylo po námitkách památkářů pozastaveno. Totoho úkolu včetně výsadby dalších stromů se měli chopit pracovních Správy CHKO Broumovsko.

„Projekt jsme si vloni nechali schválit památkáři v Pardubicích. Nebyly k tomu žádné námitky. Mezitím vzniklo památkářské pracoviště v Josefově, které mělo na věc jiný názor a po jednáních byla výsadba stromořadí pozastavena. Škoda, že jsme to nevěděli dřív. Ty manitenely měly být postaveny už vloni,“ řekl Deníku pracovník Správy CHKO Pavel Kuna.

Ten si myslí, že existují v této věci dva pohledy. „První je zaměřen na to, aby to území bylo přírodně bohatší, protože stromořadí může mít pěkná krajinotvorný charakter. Druhý pohled více lpí na tradičním vzhledu krajiny v lokalitě, což má určitě také svoji logiku,“ uvedl Kuna.

Květa Ležovičová ze Společnosti pro záchranu Babiččina údolí soudí, že by se krajina neměla ochuzovat o to, co nabízí. „Je určitě dobré sázet stromy, ale ne všude bez ohledu na to, co to udělá s krajinou,“ domnívá se Ležovičová.

Kastelán ratibořického zámku Ivan Češka je dalším odpůrcem stromořadí. „Po jednání s pracovníkem CHKO Pavlem Kunou se došlo k tomu, že výsadba těch stromořadí bude pozastavena a bude dál jednáno o tom, jakým způsobem se bude postupovat,“ potvrdil Češka. Památkáři nyní všechny lípy odkoupili a uložili k přezimování. Podle Češky bude část stromů použita v jiném chráněném území zejména v Náchodě, kde se obnovuje zámecká alej, a další část bude vysazena v údolí.

„Já se snažím prosadit, aby byly stromy sázeny tam, kde stromořadí byla a dnes už nejsou, což je třeba podél cest nad údolím mezi sady. V průběhu zimy by se mělo vyvolat nové správní řízení, protože rozhodnutí k výsadbě či nevýsadbě musí vydat krajský úřad. Je třeba to projednat s autorkou projektu, s CHKO a dalšími,“ dodal Češka. Pavel Kuna ze Správy CHKO je dalšímu jednání nakloněn a nechce za každou cenu prosazovat výsadbu stromořadí. „Já to vidím tak, že se asi stromořadí sázet nebude,“ podotkl.

Autor: Hynek Šnajdar

3.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 28 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/-KA pro minutkovou kuchyni. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme kuchaře/kuchařku do hotelové kuchyně, (minutková kuchyně). Specialistovi v tomto oboru nabízíme smluvní mzdu a nadstandartní podmínky.. Pracoviště: Lázně 1897, s.r.o. - provozovna, Lázně, č.p. 79, 552 11 Velichovky. Informace: Zdeňka Pasáková, +420 727 964 087.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Čalouník 15 000 Kč

Ostatní čalouníci a příbuzní pracovníci PRACOVNÍK/-ICE DO VÝROBY - příprava + lepení sedacích souprav. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení na dobu neurčitou při splnění pracovních povinností. Nástup možný ihned. Nástupní mzda (hrubého): 15.000,- Kč - 19.500,- Kč. , Výuční list výhodou., Pracovní nabídky zasílejte na e-mail: odbyt@lumco.cz nebo poštou na adresu Lumco spol. s r.o., Maloskalická 68, 552 03 Česká Skalice.. Pracoviště: Lumco spol. s r.o., Maloskalická, č.p. 68, 552 03 Česká Skalice. Informace: Lenka Vlčková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Odborní pracovníci v administrativě a správě organizace ODBORNÝ/-Á REFERENT/-KA odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Broumov vyhlašuje podle § 7 zákona č. 312/2002 Sb. výběrové řízení na funkci odborného referenta odboru správy majetku města Městského úřadu Broumov. , , Druh práce: správní činnosti v rámci odboru - péče o bytové a nebytové prostory (technik)., Místo výkonu funkce: město Broumov., Platové podmínky dle uznané odborné praxe (9. platová třída)., Termín nástupu: 1. 5. 2018 (případně po dohodě)., , Předpoklady pro vznik pracovního poměru: dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, státní občanství České republiky, popřípadě cizí státní občanství a trvalý pobyt v České republice, bezúhonnost, ovládání jednacího jazyka, minimálně střední vzdělání s maturitní zkouškou. , , Další požadavky: schopnost provozně-ekonomických činností při správě objektů; praxe v oboru, či zkušenosti se správou objektů výhodou; orientace v oblasti investic a údržby objektů výhodou; znalost uživatelské práce s PC - Word, Excel, elektronická pošta, Internet, datové schránky; organizační a komunikativní schopnosti, spolehlivost, flexibilita, asertivita; řidičské oprávnění skupiny B., , Místo, způsob podání přihlášky: písemné přihlášky se podávají osobně v podatelně Městského úřadu Broumov, případně se zasílají poštou, a to na adresu uvedenou v tomto oznámení., Adresa pro zaslání přihlášky: Městský úřad Broumov, Ing. Eva Blažková, MPA, tajemnice MěÚ, třída Masarykova 239, 550 01 Broumov., Lhůta pro podání přihlášky: do 11. 4. 2018., Obsah přihlášky: jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení pobytu, jde-li o cizího státního občana; datum a podpis uchazeče., K přihlášce se připojí tyto doklady: životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se správních činností; výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem, pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením; ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Bližší informace o nabízené pracovní pozici získáte u vedoucí odboru správy majetku města Ing. Marie Mikulenkové (kontakt: 491 504 320, mikulenkova@broumov-mesto.cz)., , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo nevybrat žádného uchazeče.. Pracoviště: Město broumov, třída Masarykova, č.p. 239, 550 01 Broumov 1. Informace: , .

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč

Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, POMOCNÝ/-Á KUCHAŘ/-KA. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovněprávní vztah: pracovní poměr na dobu neurčitou, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti (odměna po zapracování 80,- Kč - 100,- Kč/hod.)., Náplň práce: pomocné práce v kuchyni, výdej hotových jídel., Požadavky: praxe v pohostinství, pracovitost, samostatnost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem., Zaměstnavatel nabízí stravování., Kontakt - p. Bernard Tomáš, tel.: 774 263 983, e-mail: bernardtomas@centrum.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v Restauraci U Pilouse.. Pracoviště: Tomáš bernard - restaurace u pilouse, Dvorská, č.p. 229, 549 31 Hronov 1. Informace: Tomáš Bernard, +420 774 263 983.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

NA SLOVENSKU dosáhl náchodský plavec Pavel Janeček nejen na cenné kovy, ale i na solidní časy.

Z bratislavského bazénu vylovil Janeček dvě zlata a dvě stříbra

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Park na příjezdu do Náchoda ozdobí silueta zámku

Náchod - S jarním obdobím se i do Náchoda opět vrací stavební ruch a na příjezdu do města se připravuje úprava veřejného parku před hotelem Hynek.

Hradec má problém, Liberec má mečbol

Hradec Králové – Promrhali přesilovku pěti proti třem trvající bez sedmi vteřin dvě minuty. A říká se: Kdo nedá gól při pět na tři, prohrává. Staré pravidlo se potvrdilo i tentokrát. Hokejisté Mountfieldu i kvůli zahozené početní výhodě ve druhé třetině prohráli doma s Libercem 1:2 a ve čtvrtfinále play-off vedou Bílí Tygři 3:2.

V Ratibořicích se bude točit film Voda nad vodou

Ratibořice - Herecký dům Viktorka v Ratibořicích má novinku. Jeho vedení oznámilo zaručenou zprávu, že se v měsíci květnu bude na Viktorce natáčet nový česko – slovenský film Voda nad vodou.

Pirát silnic odjel z místa činu

Náchodsko - Pět středečních dopravních nehod připravilo pro dopravní policisty opět pestrou přehlídku nevhodného chování účastníků silničního provozu. Jen v jednom případě za nehodu nemohl řidič, ale lesní zvěř, která mu vběhla do cesty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT