Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ratibořice zaplavila velká voda

Česká Skalice /FOTOGALERIE/ -  Intenzivní srážky, které se snášely celý víkend na město, výrazně zvýšily hladinu Úpy. V noci ze soboty na včerejšek dosáhla a překročila hladina řeky třetí stupeň povodňové aktivity. „Evakuováno bylo Staré bělidlo a mlýn v Ratibořicích. Kromě toho přístupové cesty od Vilémova mostu ke mlýnu a od pomníku Babičky k Bílému mostu uzavřela městská policie," informoval Ladislav Havrda z povodňové komise, který upozornil, že jde o padesátiletou vodu.

3.6.2013
SDÍLEJ:

Úpa řádila. Hladina řeky překročila třetí stupeň povodňové aktivity. Evakuováno bylo Staré bělidlo a mlýn. Foto: Hynek Šnajdar

Louky v Babiččině údolí připomínaly jezera. Nejhůře to odneslo Staré bělidlo a mlýn, kde má letní restauraci Míša Lokaj. „To jsem dopadl," kroutí hlavou provozovatel a smutně se dívá k zakaboněné obloze. Ve skladových prostorách má v lednici zboží. Ještě krátce po třinácté hodině voda stoupala. „To jsem nečekal, nevím, jestli se podaří něco zachránit," dívá se na jezero na dvoře mlýna, kudy se téměř po pás brodí hasiči s pytli s pískem, aby zabránili dalším škodám.

Nervózní z přírodního úkazu byl také kastelán ratibořického zámku Ivan Češka. Opíral se o zábradlí u zcela zaplněného náhonu k mlýnu a s vráskami na čele vyhlížel pomoc hasičů. „Zatím se nám podařilo vystěhovat mobiliář ve mlýně o patro výš. To samé čeká Staré bělidlo. Musíme jednat rychle. Pokud bude pršet, mobiliář začne plesnivět," obává kastelán, který za své působení ve funkci od roku 2008 podobnou velkou vodu nepamatuje.

Štáb povodňové komise zasedl v budově radnice ještě včera v podvečer. V pohotovosti byli nejen hasiči, ale také pracovníci technických služeb i strážníci městské policie. Havrda trvale monitoroval počasí a předpoklady srážkové činnosti. Strážníci a hasiči zabezpečovali přístupy k řece u jezů.

Zvědavci riskovali a nechtěli odejít

V souvislosti s velkou vodou přibývalo včera také zvědavců. „To považuji za velmi nebezpečné, protože cirkulující voda vymršťuje klády a větve. Ty mohou zranit nebo i zabít zvědavce na břehu řeky," upozornil Havrda. Přesto „povodňová turistika" přilákala mnoho lidí, kteří se přišli na velkou vodu podívat a vyfotit si ji. Většinou nerespektovali policejní pásky, ani výzvy strážníků městské policie, aby nebezpečná místa na břehu rozvodněné řeky opustili. „Chci si to jenom vyfotit a dávám pozor, aby se něco nestalo," prozradil jeden z turistů a přes výzvy k odchodu si fotil bouřící splav u Vilémova mostu.

Kritická byla včera odpoledne také situace u Červeného i Bílého mostu. Přístupové silnice, až na jednu výjimku, byly do centra Ratibořic pod vodou.

Také v samotném městě byla voda velmi vysoko. Například pod mostem u Klubovny zahrádkářů se hladina řeky nebezpečně zvedala. Květoslav Doubek má pozemek se zahradou v těsné blízkosti vodního toku. Samozřejmě má obavy, že ho voda zaplaví. „Mám tam takový příbytek pro slepice, tak už mám pro jistotu vymyšlený evakuační plán. Pokud se tam dostane voda, slepice přemístím asi do garáže," plánoval.

Jak prozradil Ladislav Havrda z povodňové komise, řeka Úpa je regulována na jezu ve Zlíči. „Pokles průtoku v korytu ke Skalici je přechodný, povodí se snaží zabránit souběhu velké vody v Jaroměři z řek Úpa, Metuje a Labe. Proto je více vody pouštěno do Rozkoše. Rozkoš ještě měla k dnešnímu dni rezervu, přesto i v kempu musela být přijata opatření k zabránění škod," dodal.

Hynek Šnajdar

Autor: Redakce

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu. Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

V Broumově u nádraží evakuovali desítky lidí a psa. Unikal plyn

Broumov - Poblíž autobusového a vlakového nádraží v Broumově došlo v pondělí krátce před polednem k evakuačním manévrům.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Náchodsko - Neobvyklý případ zpronevěry řeší policisté na oddělení hospodářské kriminality v Náchodě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení