Hospodářské objekty byly dlouhou dobu ostudou Babiččina údolí. Bývalý majitel se o ně nestaral a výsledkem byl jejich zchátralý stav. Také se dlouho táhl soudní spor s rodinou Schaumburg–Lippe, která o nemovitosti usilovala. Stát nemovitosti koupil od správce konkurzní podstaty a jejich správcem je nyní Památkový ústav v Pardubicích. „Provedli jsme nutné opravy střech a obvodových zdí, aby se objekty dál nerozpadaly. Rekonstrukce budov přijde na několik stovek milionů korun,“ potvrdila Lánská. Jak už jsme čtenáře informovali, zastupitelé odsouhlasili, že pozemky pod nemovitostmi
budou prodány památkářům. Teprve pak bude možné investovat do rozsáhlých rekonstrukcí. „Je to dobrá zpráva pro město i pro Ratibořice,“ uvedl starosta Tomáš Hubka.


Podle náměstka ředitelky památkářů Jana Falty projekt na rekonstrukční práce ještě není hotov, ale pracuje se na něm. „Hledáme partnera pro turistické služby. Domníváme se, že by tady mělo vzniknout zázemí, stravovací i ubytovací kapacity,“ dodal Falta.