VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitel náchodské nemocnice u zpovědi

Náchod /OD ČTENÁŘŮ/ - Kdo pečlivě sledoval dění kolem Oblastní nemocnice Náchod v souvislosti s jejím zadlužením, tak se asi zděsil, co se děje. Na základě různých informací jsem se obrátil na pana ředitele Miroslava Švábla, aby nám situaci vysvětlil. Podrobnosti o nemocnici už byly zveřejněny na stránkách Náchodského nečasu i Náchodského deníku.

26.5.2009
SDÍLEJ:

Ředitel Oblastní nemocnice Náchod Miroslav Švábl.Foto: DENÍK/Hynek Šnajdar

Ředitel Švábl není člověk, který by neměl zájem s lidmi komunikovat, naopak je vždy ochoten věci potřebně vysvětlit. Každý občan této země si je vědom toho, v jakém kritickém stavu je naše zdravotnictví, kdy se nemocnice zavírají pro nedostatek financí.

Náchodská nemocnice čelí boji zdejších politiků mezi sebou. Zvlášť problematický je stav uvnitř náchodské ODS, kde proti sobě stojí dvě frakce a obětí jejich neshod je již dlouhodobě nemocnice. Ředitel nemocnice je plně otevřený komunikaci jak dovnitř nemocnice, tak i navenek. Setkal se a prezentoval nemocnici v rámci vzdělávání pro seniory v Polici nad Metuji. Zúčastnil se schůze zdravotně postižených v restauraci Odas a o čtyři dny později opět vysvětloval situaci na městském zastupitelstvu. Proto jsem se rozhodl opět osobně jednat s panem ředitelem Šváblem a zeptat se ho na další podrobnosti související s dluhy nemocnice. Tady jsou odpovědi:

1) Dluh nemocnice není způsoben špatnými nebo dokonce protizákonnými aktivitami členů vedení nemocnice. Naopak audit ukázal, že vedení nemocnice nepochybilo v rámci řízení nemocnice.

2) Problémem nemocnice je nedostatek zdravotních sester a lékařů. Což je celorepublikový problém dlouhodobě neřešený na úrovni ministerstva zdravotnictví. Náchodská nemocnice se snaží v rámci svých možností upravovat mzdy tak, aby nedocházelo k odlivu zaměstnanců.

3) V současné době zaměstnanců ubývá, ale jejich odliv je v porovnání s předchozími lety na stejné úrovni, nicméně chybí na trhu práce noví lékaři a sestry, které by nemocnice mohla získat.

4) Již několik měsíců je realizován projekt na získávání nových zaměstnanců. Nemocnice oslovuje přímo studenty škol, chystá se podporovat stážisty, kteří přijdou do nemocnice. Masivně inzeruje v odborných časopisech v České republice, na Slovensku i na internetu. Nemocnice oslovila personální agentury, které nemocnici pomáhají hledat zaměstnance.

5) Nově nastupujícím lékařům dává nemocnice náborový příspěvek 20 tisíc korun a zdravotní sestře nebo fyzioterapeutovi 10 tisíc korun. Když kterýkoliv zaměstnanec nemocnice doporučí a přivede do organizace zdravotní sestru nebo fyzioterapeuta získá odměnu 6000 korun.

6) Nemocnice přes všechny tyto problémy kontinuálně zlepšuje a rozvijí nabídku své péče, například bylo otevřeno Endoskopické centrum v čele z odborníkem získaným z Fakultní nemocnice, primářem Zdeněk Papíkem. Centrum zajišťuje celý komplex vyšetření. Velmi se zkrátily čekací doby na vyšetření a pacienti tak nemusejí jezdit do Hradce nebo vzdálenějších nemocnic. Náchodská nemocnice má také baby box, kterých je v republice celkem jedenáct. Podařilo se otevřít oddělení lůžkové rehabilitace, které napomáhá rychlejší rekonvalescenci pacientů po operacích pohybového aparátu a částečně pomáhá uvolnit kapacity ortopedického a chirurgického oddělení. Podařilo se získat pro toto oddělení fyzioterapeuty, kteří jsou také velmi nedostatkové „zboží“. Oddělení bylo plně začleněno do komplexu poskytované peče, a to i z hlediska plateb zdravotních pojišťoven.

7) Nemocnice má i své sponzory, kterých není mnoho, ale jsou kvalitní – Pekárny a cukrárny, Náchodský mlýn, Komerční banka, město Náchod a firma Solár Jaroměř. Firmě FG Forrest se podařilo sehnat peníze od svých zaměstnanců na výmalbu dětského oddělení.
8) Máme zde řadu lékařů špičkové kvality, kteří nám mohou mnohé nemocnice jenom závidět. Pracují zde například lékaři Hafuda, Kopecký, Umlauf, Skácel, Housa a mnozí další.

Co jediné by bylo možno vytknout panu řediteli nemocnice Miroslavu Šváblovi, že nevystoupil tvrdě do boje proti Královéhradeckému zdravotnickému holdingu , když viděl, jak to zde vypadá.

(Miro Rousek, Náchod)

26.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

JULIUS BUDAJ se narodil 10. října 2017 ve 22.50 hodin. Jeho míry byly 2620 gramů a 46 centimetrů. Šťastní rodiče Barbora Budajová a Julius Samo jsou z Náchoda.
11

Právě jsme se narodili - říjen 2017

Velké Poříčí i Provodov to měly o fous

Náchodsko - Stoprocentní byl ve víkendovém kole fotbalové I. B třídy regionální trojlístek.

FOTO: Od opeřenců až po vysazení břízy

Česká Skalice - Letošní ročník Slavnosti stromů ve Vile Čerych v České Skalici se opravdu vydařil.

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Náchodsko - Fotbalisté Náchoda nebudou na třetí říjnový víkend vzpomínat v dobrém.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Demokracie má díky volbám své vzrušující momenty, jakkoli by je v politice hledal možná jen masochista. V Královéhradeckém kraji voliči o víkendu dopsali příběh, který se začal vyprávět přesně před rokem po skončení krajských voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení