VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Referendum už požadují stovky lidí

Náchod - Petici za vyhlášení místního referenda k výstavbě obchodního centra na místě bývalé textilky Tepna v Náchodě podepsalo do konce července 1 500 lidí. Uvedli to její organizátoři v tomto týdnu. K tomu, aby se jí zabývalo náchodské zastupitelstvo, je zapotřebí podpisů minimálně deseti procent oprávněných voličů, tedy 1 650 podpisů.

9.8.2014
SDÍLEJ:

Odpůrci výstavby hypermarketu na místě zdemolované textilky Tepna požadují, aby se ve městě konalo referendum.Foto: DENÍK/ Pavel Bednář

„Po kontrole, kterou jsme provedli, je však zřejmé, že kolem dvou set podpisů bude neplatných. Buď je podepsali lidé, kteří nemají trvalé bydliště v Náchodě, nebo se jedná o občany mladší osmnácti let. Potřebujeme tak do konce tohoto týdne dosbírat ještě kolem 350 platných podpisů," uvedl v předchozích dnech jeden z členů petičního výboru a bývalý zastupitel Jan Ježek.

Shánějí podpisy stůj co stůj

Organizátoři doufají, že se jim podpisy ještě podaří nashromáždit. Příliš času však nemají. Petiční archy musí být na městský úřad předány nejpozději v pondělí v dopoledních hodinách.

Organizátoři se snaží podpisy sehnat stůj co stůj. Přímo proto oslovili více než sto podporovatelů, aby se každému z nich podařilo získat další podpisy. Pokud se potřebný počet platných podpisů povede shromáždit, chtějí se organizátoři petice pokusit svolat na druhé zářijové pondělí mimořádné zasedání náchodského zastupitelstva. Jedině zastupitelstvo totiž může rozhodnout o vyhlášení místního referenda.

„Po předložení petice musí městský úřad do patnácti dnů posoudit, zda má návrh všechny náležitosti. Následně by rada města rozhodovala o předložení tohoto návrhu na jednání zastupitelstva," uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Adlof.

Organizátoři chtějí referendum spojit s termínem říjnových komunálních voleb. To by totiž automaticky zajistilo vyšší účast. Referendum by bylo platné, pokud se hlasování zúčastnilo alespoň 35 procent oprávněných voličů, v případě Náchoda tedy 5774 lidí. Výsledek by byl pro město závazný v případě, hlasuje-li pro rozhodnutí nadpoloviční většina zúčastněných voličů a alespoň 25 procent voličů, kteří jsou zapsáni ve volebních seznamech.

Konání referenda by si však vyžádalo také velké náklady navíc. Podle sdělení městského úřadu nemůže být součástí přímo komunálních voleb, ale bylo by zapotřebí zřídit další volební komise mimo volební místnosti komunálních voleb. Nutné by bylo také zajištění tiskovin a dalších materiálů. Odhad nákladů je přes 400 tisíc.

Petiční výbor v petici za vyhlášení referenda stanovil dvě otázky. První z nich se má ptát obyvatel, zda souhlasí, aby město v areálu bývalé Tepny odkoupilo všechny pozemky, a to maximálně za cenu v místě a čase obvyklou s tím, že tuto cenu stanoví nezávislý certifikovaný odhadce, na kterém se shodne prodávající i kupující strana. Druhá otázka zní, zda lidé souhlasí, aby město trvalo v územním řízení na dodržení stávajícího územního plánu.

Autor: Pavel Bednář

9.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení