VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Referendum vyvolalo spory

Náchod - Dění okolo sobotního plebiscitu v otázce areálu bývalé textilky Tepna v Náchodě, který bude stát městskou pokladnu více než dvě stě tisíc korun, vyvolává spory a vzbuzuje rozpaky.

21.11.2014
SDÍLEJ:

V referendu se mají obyvatelé Náchoda vyjádřit zda chtějí, aby město v případě dohody s vlastníky areálu odkoupilo veškeré pozemky v areálu a také jestli chtějí, aby město trvalo v územním řízení na dodržování územního plánu.Foto: DENÍK/ Regina Hellová

Supermarket na místě zdemolované Tepny plánuje vystavět společnost JTH Holding. Té patří pozemky už několik let a v současné době usiluje o územní rozhodnutí na stavbu. Plánuje tam postavit supermarket, obchodní galerii a parkoviště. Svůj projekt nazývá Obchodní centrum Tepna.

V tomto týdnu se ukázalo, že členové přípravného výboru pro referendum mohli zneužít v informační kampani na plakátech rozvěšených od minulého týdne po městě název jiného záměru. Místo názvu Obchodního centra Náchod, jak svůj záměr označuje společnost JTH Holding, užili název Obchodní centrum Tepna. Podobný název má však zaregistrována společnost Protivítr Invest, které patří další část někdejší Tepny bílá budova, která stoji před supermarketem Lídl a okolní pozemky.

„Značku Tepna jsme si oficiálně koupili od správkyně konkurzní podstaty, takže značku jako takovou vlastníme my a nemá právo ji nikdo používat," uvedl Petr Tautz, vedoucí projektu společnosti Protivítr Invest. A dodal: „Viděl jsem po městě několik plakátů a rozpoutal jsem okolo toho debatu. Na plakátech stálo, že 22 listopadu se koná referendum o Obchodním centru Tepna. Bylo tam doslovně uvedeno Obchodní centrum Tepna a to se nám nelíbí, poškodilo by nás to. Jakmile začneme my s našim projektem a nazveme ho Obchodní centrum Tepna, v tu ránu se lidem vybaví peripetie okolo projektu společnosti JTH. Proto bychom celou záležitost rádi uvedli na pravou míru."

Společnost Protivítr-Invest vydražila část Tepny mezi Lídlem a Tepenskou ulicí. Z dochované bílé velké budovy Tepny chce vytvořit komerční prostory první dvě patra by byly butiky a obchody, další kanceláře a byty. Studii má společnost připravenu a čeká jen se, až investor uvolní peníze. „V tuto chvíli neumíme říci, kdy to bude," dodává Petr Tautz.

Podle něj už Michal Kudrnáč, člen přípravného výboru a zastupitel, na konci minulého týdne slíbil, že situaci přípravný výbor napraví.

Kudrnáč argumentuje, že Tepna je součástí náchodské historie a místopisu. „Je nepochybné, že v tomto areálu je připravováno obchodní centrum. Z logiky jazyka se proto při označování záměru investora, společnosti JTH Holding, budou slova obchodní centrum a Tepna vyskytovat. Záměr společnosti JTH Holding se sice oficiálně jmenuje Obchodní centrum Náchod, pod tímto názvem by jej však většina místních občanů jen těžko identifikovala," argumentuje Kudrnáč.

Nápisy přelepili

Není si prý vědom, že by přípravný výbor kdekoli užil obchodní značku včetně loga, která je majetkem společnosti Protivitr-Invest. „Stejně tak jsme nikde neužívali oficiální název připravované akce Obytné a nákupní centrum Tepna, který společnost Protivitr-Invest inzeruje na svých stránkách. Přesto občas může dojít k tomu, že v textech, kterých se kupí poměrně hodně, dojde nedopatřením k tomu, že je zde použito zkráceného termínu obchodní centrum Tepna, což by snad mohlo být, i když spíše teoreticky, matoucí," tvrdí Kudrnáč.

Připouští však, že přípravný výbor se po kritice snaží situaci řešit a texty změnit. „Jsme přesvědčeni, že užívání vžitého místního názvu nemůže být chápáno jako zneužití obchodní značky. Naposled se tak stalo u doplňkových textů k plakátu, kde jsme však nadpis s kritizovaným slovním spojením přelepili," dodal Kudrnáč.

Problém je podle něj v tom, že obě plochy, jak ta, která patří společnosti JTH Holding, tak ta, která je majetkem skupiny Protivitr-Invest, jsou v jednom areálu po bývalé textilce Tepna, na obou místech je připravován projekt obchodního centra a oba areály jsou nevyužívané a chátrají. „Myslím, že dlouholetý tristní stav budovy poškozuje dobré jméno investiční společnosti Protivitr-Invest více, než možná záměna místního názvu s obchodní značkou," vzkázal na adresu investorů Kudrnáč. Dodal, že proti tomuto záměru však kritici nic nenamítají.

Spor o zpravodaj

Spor ohledně použití názvu není v souvislosti s referendem jediný. Přípravný výbor referenda, který třeba formulaci otázek referenda připravoval, také obvinil radnici z toho, že sama nevytváří podle nich dostatečnou kampaň. Radnice však odmítá tvrzení členů přípravného výboru, že na referendum dostatečně neupozorňuje. Například v listopadovém čísle Náchodského zpravodaje je konání referenda věnován hned úvodník, který obsahuje veškeré potřebné informace o průběhu a termínu konání referenda. Zprávy jsou také na webu města a mluvčí radnice pravidelně o konání referenda informuje novináře a připomíná jim ho.

„Na základě dohody s členy přípravného výboru, panem Kudrnáčem a panem Ježkem, také probíhají další kroky v informační kampani pro obyvatele Náchoda, a to týden před konáním referenda především prostřednictvím internetu…," uvedla Nina Adlof, mluvčí radnice.

Členové přípravného výboru radnici obvinili dokonce z cenzury radničního zpravodaje. Jimi připravený plakát o referendu pro Náchodský zpravodaj totiž redakční rada kvůli jeho obsahu odmítla uveřejnit. Informace na plakátu členové redakční rady označili za zavádějící a nepravdivé, což by podle nich mohlo zejména starší občany mást. Podle jejich názoru bylo vhodnější, aby se členové přípravného výboru pro konání referenda více věnovali vysvětlení konkrétních otázek, o kterých mají lidé v referendu rozhodovat.

Tragikomické?

Michal Kudrnáč však tvrdí, že došlo k porušení zákona, když nebyl poskytnut podle něj přiměřený prostor pro uveřejnění sdělení, které vyjadřuje názory členů zastupitelstva. „Jako zastupitelé jsme chtěli prostřednictvím plakátu vyjádřit názor na problémy, spojené s plánovaným hypermarketem a na důležitost referenda. Právě tyto naše názory ale byly důvodem, proč redakční rada plakát zakázala," tvrdí Kudrnáč.

A další ze členů přípravného výboru a zastupitel Jan Ježek argumentuje: „Je tragikomické, když se ve zpravodaji najde celá stránka pro desátý díl cyklu Procházka po náchodských hrobech, ale plakát o vysoce aktuálním referendu stejný prostor nedostane."

Podle radnice však právo nikdo nikomu neupíral, oba zastupitelé totiž dostali ve zpravodaji dostatečný prostor v jejich článcích. „Právo zastupitele na otištění osobního názoru nebylo nijak zpochybněno," dodává Nina Adlof. Podle členů redakční rady si členové přípravného výboru pletou názory s hypotézami a domáhají se zveřejnění čehokoliv z pozice zastupitelů.

Podklady pozdě

Zatímco členové petičního výboru obviňují redakční radu z porušování zákona, neuvedli už, že příspěvek sami řešili poměrně pozdě a redakční rada jim ještě vyšla vstříc.

„Nešťastné bylo, že se vše řešilo v časové tísni, příspěvek redakce obdržela v dobré víře 22. října, tj. pět dní po uzávěrce listopadového vydání (17. října), i přesto se podařilo publikovat text obou pánů. Redakční rada však již nemohla přijmout žádné náhradní řešení v případě plakátu," uvedla mluvčí radnice.

Zatímco členové přípravného výboru na jedné straně argumentují právy, na druhé straně se třeba na zářijovém zastupitelstvu objevila informace, že při kampani na podpis petice za referendum zahrnuli do ilustrace na informačním letáku i část jiných pozemků včetně dnešního parkoviště, které však už záměr holdingu JTH nezahrnuje. Starosta Jan Birke jim proto poté naznačil, že se jednalo o zavádějící manipulaci.

Autor: Pavel Bednář

21.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení