Rozhodnutí se však vztahuje pouze na Oblastní nemocnice Náchod, Jičín, Trutnov, Rychnov nad Kněžnou a Městskou nemocnici Dvůr Králové nad Labem, které zřizuje kraj.

Ostatních zdravotnických zařízení se plánovaná změna netýká. Pacienti si budou moci vybrat, zda chtějí regulační poplatek zaplatit sami nebo svolí, aby ho za ně zaplatil kraj ze svých rezerv.

„Stačí, aby podepsali papír, že chtějí, aby za ně poplatky uhradil kraj,“ říká Dryml. Mluvčí kraje, Imrich Dioszegi uvedl, že kraj na to peníze má. Ročně jde o částku 50 milionů korun.

„Změna v poplatcích pro nás znamená přínos v tom smyslu, že nám odpadne vymáhání peněz od lidí, kteří odmítli zaplatit.

Zároveň se ale budeme muset smířit s tím, že se značně zkomplikuje administrativa. Důležité ale je, abychom získali finance z poplatků, se kterými v rozpočtu nemocnice počítáme. Zda tyto peníze půjdou z peněz kraje nebo od pacientů je pro nás vedlejší,“ říká Miroslav Švábl, ředitel Oblastní nemocnice Náchod.

Hrazení poplatků se uskuteční formou sponzoringu nemocnic a dotování zdravotní péče v kraji. Vedení kraje doufá, že se jedná o přechodnou situaci a parlament poplatky zruší úplně. ⋌(mv)