Organizátoři se domnívali, že na nižším počtu plavidel se podepsala nedávná povodeň. „Může to být důvod. Mohlo to někoho odradit a navíc je větší voda. Těžko říct," kroutil hlavou jeden z organizátorů.

Obvyklým cílem nebyl ani Viktorčin splav v Ratibořicích, protože vody v něm bylo přespříliš. Proto byl zvolen cíl nový Pohodlí. Principem sjezdu řeky je, aby účastníci popustili uzdu své fantazii a vyrobili si plavidlo vlastnoručně. Plavci netradiční „šífy" většinou tvoří z nafukovacích duší, na které umně přidělávají různé dřevěné konstrukce. „Nepoužíváme polystyren, který by při případném rozpadu plavidla zaneřádil řeku," tvrdí.

Jaká plavidla brázdila řeku? Vojensky to pojala posádka, která měla na palubě dělo. To v pravé poledne výstřelem akci odstartovalo. Zajímavostí byla bedna s nábojnicemi. Jak nápisy napovídaly, munice byla určena Parlamentu, Nečasovi, Kalouskovi, vládě, Zemanovi, Klausovi či Senátu. „Po tom, co se v těchto dnech děje, je to myslím aktuální," řekl majitel kanónu.

Mezi plavidly nechybělo polesí s Krakonošem, bezdomovecké duo, dva chlapci převlečení za manžele před spaním trávili plavbu v posteli pod peřinou. Pod praporem ROH vyrazila partička pionýrů.

„Myslím, že se tady najde ještě hodně pamětníků, kteří si Pionýr, ROH a další vychytávky minulosti pamatují," uvedli pionýrští říční vlci. Na řece se objevili také klauni, plážoví volejbalisté, hodinový manžel, čerti vařící v kotli hříšníka, vousaté zdravotní sestry a přátelé z polského Barda.

„Úpění není žádná soutěž, ale recese," svěřil se spoluzakladatel akce Jaromír Dvořák. Přesto byla v cíli vyhlášena tři nejnápaditější plavidla a posádky.

Recesistická tradice Úpění se v Havlovicích zrodila v roce 1975 mezi trampy z osady Idaho. Byla to parta nadšenců, kteří si lehli na lehátka a sjeli Úpu z Havlovic až po Viktorčin splav. Potom se tento podnik začal rozrůstat.

Vrcholem byla účast 76 plavidel s 230 plavci. „Byly samozřejmě silnější ročníky, ale je to pořád velmi dobrá akce," tvrdí pamětník Dvořák. Ten si vzpomíná, že několik ročníků bylo komunisty zrušeno: „Tehdejšímu režimu se recesistické plavení po Úpě nezamlouvalo. Vadilo jim, že na tuto akci chodí více lidí než na první máj a plavení zakázali."

Hynek Šnajdar