„Ačkoliv vloni jsme se nedočkali vyvedení žádného mláděte, letos vylétli mladí sokolíci z rekordních čtyř hnízd,“ říká zoolog Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Petr Kafka. „Dvě hnízda – na Dědově vyhlídce na Ostaši a v Chrámových stěnách v Teplicích nad Metují – měla po dvou mladých. Ta další dvě v Adršpašsko-teplických skalách měla po třech,“ doplňuje Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko. Deset mladých sokolů je na Broumovsku nejvyšší počet za posledních 70 let. „Tolik mláďat v jednom roce jsme ještě nikdy neměli. Vloni byla nula a letos to je pro nás radostný výsledek,“ připomněl loňský nevyvedený rok, kdy v Chrámových stěnách den před vylítnutím mladé sežral výr a ani na dalších hnízdech se kvůli predaci či jiným důvodům nepodařilo reprodukci dotáhnout do zdárného konce. Letos se hnízdění nevyvedlo v Broumovských stěnách, kde jsou také dva hnízdní sokolí páry.

Za posledních dvacet let se početnost sokola stěhovavého na území ČR postupně zvyšuje. Přesto to tito kriticky ohrožení dravci stále nemají jednoduché a úspěšnost hnízdění ve volné přírodě je poměrně nízká. Sokoli vlivem pesticidů vymizeli v polovině minulého století a krajinu Broumovska znovu osídlili až kolem roku 2000. „Ačkoliv pozorujeme postupné zvyšování počtu sokolích hnízdišť, mláďata vyvedou na necelé polovině hnízd. Stále se tak jedná o ohrožený druh,“ dodává Kafka.

Podnapilý muž v Jaroměři vbíhal před auta, ve strkačce s policisty neměl šanci
Podnapilý muž v Jaroměři vbíhal před auta, ve strkačce s policisty neměl šanci

Do okolí hnízd vstup zakázán

Správa CHKO Broumovsko přistoupila v období hnízdění stejně jako v minulých letech k omezení vstupu návštěvníků do bezprostřední blízkosti sokolích hnízd, aby nebyli ptáci rušeni návštěvníky skalních území. „Děkujeme všem, kteří omezení v terénu respektovali a na sokolí hnízdiště nevstupovali. Zákaz vstupu ke Chrámovým stěnám v Teplických skalách jsme se snažili nahradit komentovanými ukázkami sokolů pomocí silného dalekohledu,“ uvádí Hana Heinzelová, vedoucí Správy CHKO Broumovsko. Letos si totiž tamní sokoli vybrali k hnízdění novou dutinu. A výběr se jim povedl, protože do ní bylo krásně vidět. „O víkendech byly připraveny prezentace nabízející pohled přímo do sokolí domácnosti. Pohled na mláďata či staré sokoly hlídající hnízdiště letos zažilo více než 1000 návštěvníků z deseti zemí,“ dodává Petr Kuna.

Od pondělí již na Broumovsku neplatí žádný zákaz vstupu, který byl operativně vyhlášen kvůli sokolům. „Nicméně nadále platí, že pohyb návštěvníků v národních přírodních rezervacích je možný pouze po turisticky značených cestách,“ doplňuje Heinzelová. Radost z konce zákazu mají i horolezci, kteří byli omezeni při výběru skal.

Náchod
Centrum Náchoda čeká dopravní omezení, auta na 150. narozeniny Primátoru nesmí

Mladí dravci se ještě několik týdnů budou pohybovat v okolí svých hnízd, kde je lze zahlédnout, a pak se rozlétnou. Vyhráno ještě nemají, v krajině na ně číhá ještě mnoho nebezpečí v podobě elektrických sloupů, elektrických vedení či dalších predátorů. Ve volné přírodě se sokoli málokdy dožijí více než 10 let.