Srazy Lhot a Lehôt se pořádají pravidelně vždy v první červencový víkend v předem určené pořadatelské obci, a to již od roku 1981. Do roku 1990 toto setkání většinou zastřešovala JZD a převážně zemědělci měli možnost navštívit různá místa Československa. Za celých 29 let se sraz Lhoťáků konal na Náchodsku pouze jedenkrát, a to před sedmi lety – v roce 2002 – také v Řešetově Lhotě.

Prvopočátky sjezdu Lhot a Lehôt spadají do Uhlířské Lhoty na Kolínsku, kde se konal sraz rodáků obce. Dva tamní pánové – Doležal a Kalousek – tehdy přišli s myšlenkou uspořádat první setkání Lhot a Lehot a odstartovali tak tradici, která nyní trvá více než čtvrt století.

V současné době se na území bývalého Československa nachází cca 360 obcí nesoucích pojmenování Lhota, Lhotka, Lhůta, Lhotice, Lehôta. Příští sraz Lhot a Lehôt je naplánován v obci Dlouhá Lhota u Tábora na jihu Čech.

Víkendové setkání Lhotečáků a Lehôtečáků okořenil pestrý program

Jak jsme již uvedli , v řešetově Lhotě se o víkendu konalo 29. setkání setkání lhot a Lehot. Program probíhal v hlavním areálu a v hospodě U Novotných.

Během pátečního programu jsme mohli v hlavním areálu shlédnout Teplou buchtu, což je královehradecká rocková kapela známá též revivalovým podáním skupiny Kabát a 4 Watty - rocková kapela z Rychnovska hrající skladby od českých i zahraničních skupin. V hospodě U Novotných, která se nachází nedaleko hlavního areálu, po celý večer probíhala taneční zábava. K tanci i poslechu hrála kapela Elka – regionální kapela pro všechny generace.

V sobotu od ranních bylo na programu spousta vystoupení až do dlouhé noci. Jako hlavní hudební host vystoupil Vilém Čok (známý showman a ďábel rockových pódií se skupinou Bypase), kterého uvedli Jaroslava Obermaierová a Oldřich Navrátil. Celým odpolednem provázel známý bavič a imitátor Václav Faltus. Mezi hudebním programem odstartovaly horkovzdušné balóny, konalo se taneční vystoupení Skupiny orientálního tance EHLAL a o desáté hodině večerní jsme mohli shlédnout ohňostroj.

V neděli byl 29. ročník srazu Lhot a Lehot zakončen pestrým hudebním a kulturním programem.

Srazu se zúčastnilo 61 Lhot a Lehot. Areál navštívilo okolo tisíce lidí a nejvzdálenější návštěvníci přijeli až ze Slovenska, kteří vážili cestu delší než 400 kilometrů a přijeli z Malé Lehoty.

(Věra Sýkorová, Alexandr Nenjuk)