I když mnoho času do stanoveného termínu už nezbývá, na úřadech, kde přijímají žádosti o výměnu zmíněných dokladů, evidují ještě celkem velké množství „řidičáků“, o jejichž výměnu nebylo dosud požádáno.

Zbývá jich dost

Tento fakt svědčí o tom, že mnozí šoféři nechali svou povinnost na poslední chvíli, a to i přesto, že o skončení platnosti průkazů byli informováni prostřednictvím různých letáků dlouho dopředu.


Nejvíce řidičských oprávnění, a to přibližně 3500, zbývá vyměnit ve správním obvodu Náchod.


„V současné době přijímáme od řidičů přibližně 300 žádostí o výměnu měsíčně. Do konce roku tedy všechny doklady určitě vyměnit nestihneme. Posilovat pracovní síly na úseku řidičských průkazů se také nechystáme,“ sdělil nám vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství MěÚ Náchod Libor Baudyš.


Statistiky praví, že kromě Náchoda zbývá do konce prosince vyměnit přibližně ještě 840 řidičských průkazů také ve správním obvodu Broumov a zhruba 980 pak v obvodu Jaroměř.

Příjem zvládnou

Nejmenší počet řidičských oprávnění, a to okolo 750, čeká na výměnu ve správním obvodu Nové Město nad Metují. „Domnívám se, že co se týče samotného příjmu žádostí o výměnu těchto zbývajících řidičských průkazů, jsme ho schopni do konce roku zvládnout. Lidé k nám chodí průběžně. Pokud bude třeba, budou pracovnice, jež se touto činností zabývají, mít delší pracovní dobu. Poté však záleží hlavně na tom, zda se stihnou požadované průkazy vyrobit,“ sdělila vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství MěÚ Nové Město nad Metují Marie Horáková.


Řidiči, kteří si nestihnou průkaz do konce roku vyměnit a usednou za volant s neplatnými doklady, si mohou vykoledovat pokutu ve výši 1500 až 2500 korun. Od obecního úřadu však může řidič za překročení lhůty pro výměnu dostat penále až 30 tisíc korun. Ministerstvo dopravy prý ale vydalo jednotlivým obecním úřadům doporučení, aby dávaly pokutu nanejvýš jeden tisíc korun.