„Do 20. prosince loňského roku bylo možné zastavit s vozidlem před hraničním přechodem na české straně hranice, kde byl vybudován odstavný pruh. Na polské straně bylo možné zastavit na omezenou dobu patnácti minut. Od vstupu do schengenského prostoru se to ale změnilo a zastavit nelze na ani polské straně hranice. Jsou zde osazeny značky se zákazem zastavení,“ uvedl František Molík, jednatel Hospodářské komory, na kterou se v této souvislosti obrátili zástupci podnikatelských subjektů.


Podstatný problém je v tom, že při vjezdu na polské silnice si musí řidič motorového vozidla s hmotností nad 3,5 tuny zakoupit silniční známku. Ve směru do Polska je proto umístěno deset buněk, v nichž je otevřeno 24 hodin denně, a kromě výměny peněz si zde mohou řidiči koupit potřebné známky. Kamenem úrazu je zákaz zastavení. Policie totiž u prodejních míst se známkami vybírá pokuty za porušení zákazu zastavení. Pokud si však řidič nezakoupí příslušnou silniční známku, může být sankcionován částkou až do výše 1000 eur. Přes bývalou hranici projede denně až 80 kamionů. „Ani nechci spekulovat, zda jde o administrativní chybu nebo cílený záměr. V každém případě to však poškozuje především mezilidské vztahy, jejichž příčinou jsou časté konflikty bezmocných řidičů a pořádkumilovné policie,“ domnívá se Molík.


Podle tiskové mluvčí náchodské policie Evy Prachařové byly dopravní značky se zákazem zastavení umístěny na české straně hlavně proto, že zastavující kamiony clonily ve výhledu na jiné důležité dopravní značení.


„Dalším důvodem je bezpečnost silničního provozu v tomto úseku, kde docházelo k nehodám,“ řekla mluvčí policie Eva Prachařová.

„Odstavné pruhy lze vytvořit,“ říká Molík

Řidiči motorových vozidel, kteří si musejí koupit silniční známku, mají na zákaz zastavení jednoznačný názor. „Je to zbytečné a cítíme se v pasti,“ tvrdí Pavel Marek, řidič kamionu z Mladé Boleslavi. Také polský šofér Mariusz Nowicki z Kłodzka má podobný názor. „Myslím, že by se česká a polská strana měly dohodnout a tento nesmysl odstranit. Také by mohlo být na české straně postaveno odstavné parkoviště,“ poznamenal Nowicki.
Podle Františka Molíka, jednatele Hospodářské komory, je silnice před bývalou hranicí na české straně dostatečně široká, aby mohl jeden pás sloužit jako odstavný. „Na polské straně byl celý jeden jízdní pás využit jako skládka betonových bariér. Pokud bude odstraněna, mohl by být jeden pás využit na omezené stání,“ vysvětlil Molík.