VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče i učitelé: Ředitel škole škodí. Ten odejít odmítá

Nové Město nad Metují - Otevřený boj mezi ředitelem školy na jedné straně a učiteli a rodiči žáků na straně druhé, zuří už od června letošního roku v Základní škole Krčín. Reagujte na článek svoji odpovědí v anketní otázce!

17.9.2008 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Jak jsme vás informovali už ve včerejším vydání, rodiče si stěžují na arogantní chování ředitele vůči jejich dětem a učitelé na atmosféru nejistoty a strachu, kterou ředitel na škole vytvořil. Výsledkem jsou odchody kvalifikovaných učitelů.

Rodiče: Problémy jsou od začátku

Podle Rady rodičů začaly problémy už v únoru letošního roku, kdy ředitel František Netušil nastoupil do funkce. Nedokázal údajně komunikovat nejen s rodiči, ale ani s učiteli. V červnu nakonec rodičům došla trpělivost a sepsali stížnost adresovanou radním Nového Města nad Metují. V dokumentu, pod kterým je sedm desítek podpisů, jsou stížnosti na chování ředitele i způsob jakým komunikuje s dětmi i se zaměstnanci školy. „Vadila nám nejen neschopnost ředitele diskutovat s námi, jako s rodiči, a to bez používání nepravdivých a zkreslených informací. Kritizovali jsme i jeho arogantní a hrubé jednání, které vyústilo v narušení vztahů mezi pedagogy, žáky i rodiči,“ uvedla členka Rady rodičů Eva Habrmanová. „V té době jsme upozorňovali i na to, že ze školy jsou nepochopitelně propouštěni kvalifikovaní učitelé i další pedagogičtí pracovníci,“ dodala.

Ředitele vyzvali, aby odstoupil

Rada města se podle Habrmanové stížností zabývala a ředitele školy vyzvala, aby odstoupil. On to ale odmítl. Radnice už od té doby dostala téměř desítku stížností, které přicházejí nejen od rodičů, ale také od pedagogů školy. Ředitel se ale podle Rady rodičů chová, jako by se ho stížnosti netýkaly. Rodičům i učitelům už proto došla trpělivost a chtějí problém řešit veřejně. Na 23. září proto svolali do sokolovny v Krčíně veřejné shromáždění, kde chtějí spory s ředitelem Františkem Netušilem ventilovat. „Pozvali jsme radu města i starostku, školský odbor i vedení školy včetně pana ředitele,“ říká další z Rady rodičů Petr Novotný. „Cílem shromáždění je seznámit všechny rodiče se situací ve škole a docílit odvolání ředitele,“ nastínil Novotný.
Ředitel školy v Krčíně František Netušil odmítl, že by s dětmi, rodiči nebo dokonce s pedagogy jednal hrubě či arogantně. To, že má celou situaci začít prošetřovat i Česká školní inspekce pouze komentoval slovy: „Jen ať přijdou. Pokud najdou nějaké nedostatky, pak rozhodně na obou stranách,“ prohlásil.

Potíže měl už v Hrochově Týnci

Proti způsobu jakým František Netušil komunikuje s rodiči, dětmi i učiteli, už protestovali i v jeho dřívějším působišti v Základní škole ve Hrochově Týnci, kde byl rovněž ředitelem. Zde proti němu rodiče žáků v červnu roku 2006 sepsali petici, adresovanou starostovi obce Miroslavu Besperátovi. Důvod byl stejný. Arogance a hrubé chování. Dokument tehdy otiskl i tamní Týnecký zpravodaj. František Netušil odvolán z funkce nebyl, ze školy ale odešel sám.

(Jiří Máslo)

Někteří obyvatelé z Nového Města nad Metují odpověděli na naši anketní otázku: Má mít podle vás slovo rodičů větší váhu ohleně případného odvolání ředitele základní školy? Odpovězte i vy v přiložené anketě vravo!

Andrea Shánělová, 26 let, na mateřské: odle mě by rodiče měli mít právo na odvolání ředitele, když jsou s ním nespokojení tak, jak je tomu nyní.

Věra Ducháčková, 41 let: Myslím si, že by slovo rodičů mělo mít větší váhu než má doposud. Přece jenom se jedná přímo o jejich děti a o jejich budoucnosti.

Jan Kufel, 35 let, dělník: Určitě by měly být vyslechnuty názory rodičů, protože mají svůj názor na věc a jde o jejich děti.

Lenka Vacková, 48 let, prodavačka: Určitě bych nechtěla, aby se moji děti učili ve škole, kde není dobře zorganizované vedení.

Ivana Hanušová, na mateřské: Rodiče nemají rozhodující slovo, ale určitě by k jejich názorům mělo být přihlédnuto.

Vlasta Hladíková, 27 let, na mateřské: okud se proti němu staví učitelé i rodiče, myslím, že by měli mít větší vliv ohledně jeho odvolání.

Měl by mít podle vás hlas rodičů větší váhu než doposud ohledně odvolání ředitele školy?

Ano

83 %

Ne

17 %

Hlasovalo: 18

Anketa byla ukončena

17.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Svůj hlas hodil do volební urny jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

Božanov - Je krátce před čtrnáctou hodinou a do uzavření volebního okrsku zbývají tři minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení