VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodiče prvňáků: Chceme dát děti do školy ve městě

čERVENÝ KOSTELEC - Ve městě platí již několik let vyhláška o spádovosti dětí podle bydliště k místním základním školám. Právě ta nyní rozpoutala menší rozepři mezi městem, školou Václava Hejny a některými rodiči budoucích prvňáčků.

17.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Oldřich Nermuť

Rodiče, jejichž děti patří „spádově“ do vzdělávacího zařízení v Horním Kostelci, požádali totiž o nástup do školy ve městě, a to kvůli její blízkosti, sourozence na prvním stupni, bezpečnosti a podobně. Rada města jim však po projednání jejich přání zamítla, a to z důvodu, aby se samostatná první třída o potřebném počtu dětí v Horním Kostelci zachovala. Sedm rodičů se ale proti rozhodnutí odvolalo a opakovaně se dožadují umístění ve městě.

Školu zachovat

„Proč by naše děti měly chodit do vzdálenější školy, když k té Václava Hejny to máme pět minut,“ zlobí se někteří.
Pokud by právě tito rodiče neposlali své caparty do školy v Horním Kostelci, zbylo by na tamější samostatnou první třídu pouze deset žáků, a to je málo.
„Jde nám hlavně o to, zachovat školu v Horním Kostelci, na které je taková rodinná výuka. Buď rodiče dětí přesvědčíme, aby prvňáky do zmíněného zařízení dali, nebo umožníme žákům z města nastoupit do školy Václava Hejny a v Horním Kostelci zřídíme malotřídku,“ uvedl ředitel školy Václava Hejny Jiří Oleják.

Úvaha o přístavbě

Jednou z možností je prý také přesunout postupně všechny děti do školy ve městě. Třídy prvního stupně by ale měly v průměru kolem 27 žáků, kvůli čemuž by došlo k posunu v kvalitě výuky vzad a postupně by nastal i problém s vyučováním cizích jazyků, protože by v nynější budově chyběly volné místnosti. Řešením by bylo vybudování tříd v části půdních prostor prvního stupně. Náklad by ale činil okolo 10 milionů korun.

Nabídnou autobus

V současné době bude ale snahou, aby se samostatná první třída v Horním Kostelci dočkala otevření. „V nejbližší době budou svoláni rodiče všech prvňáčků, kteří letos nastupují a bude jim nabídnuta možnost umístít své dítě do Horního Kostelce. Třeba někdo zváží, že jeho prvňáčkovi bude v menším kolektivu lépe,“ uvedl místostarosta města Karel Cejnar. Podle něj bude rodičům, kteří by ratolesti do Horního Kostelce umístili, nabídnuta i možnost školního autobusu. „Učitelky by si děti vyzvedly ráno u školy ve městě a společně by dojely do Horního Kostelce. Odpoledne by je zase dopravily v pořádku zpátky do města,“ vysvětlil Cejnar.

17.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Před volbami dali přednost rodině a vstoupili do svazku manželského

Janovičky u Broumova - Vhodit volební lístek do volební urny je úkon, který se neděje každý den.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Manželé Doležalovi z Náchoda volili v hlavním městě Švédska

Stockholm, Náchod - Eva a Michal Doležalovi z Náchoda měli cestu do Stockholmu naplánovanou už dlouho před volbami. "Nebyla nám však lhostejná naše budoucnost a pokud chci věřit v demokracii, je nutné, aby byla volební účast co nejvyšší," říká maminka třech dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení