Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodičům i dětem odpadlo zdlouhavé cestování

Hronov /FOTO/ -  Hendikepované děti zahájily nový školní rok v nových prostorách. Město poskytlo prostory bývalé školní družiny v areálu Dolíčku na zřízení detašovaného pracoviště Mateřské a základní školy speciální NONA z Nového Města nad Metují. Dětem z Hronova a nejbližšího okolí tím odpadne každodenní zdlouhavé dojíždění do Nového Města nad Metují.

4.9.2014
SDÍLEJ:

NOVÝ ŠKOLNÍ ROK zahájily slavnostně děti 1. září také na odloučeném pracovišti MŠ a ZŠ speciální NONA v Hronově.Foto: DENÍK/ Jiří Mach

Náklady na dopravu už byly neúnosné

„Odloučené pracoviště otvíráme z důvodu, že současná kapacita zařízení v Novém Městě už nebyla dostatečná. Měli jsme také už problém hronovské děti odvézt svozem. Náklady na dopravu byly převedeny na rodiče, což byla také značná finanční zátěž a už to bylo i neúnosné. Pro děti se tak zlepšila dostupnost a hlavně bude možné přijmout všechny děti. V tomto stavu by musela jezdit dvě auta a bylo by to ještě větší zátěž pro rodiče," uvedla ředitelka ZŠ a MŠ speciální NONA Milena Liskovská Turková.

Odloučené pracoviště se podařilo vybudovat v rekordním termínu. Bylo to díky vstřícné a rychlé reakci starostky Hany Nedvědové a ředitelky základní školy Věry Řehůřkové. Čekalo se pouze na vyjádření ministerstva školství a Královéhradeckého kraje, kteří musí povolit navýšení kapacity.

„Jeden den jsem zavolala, zda by ve městě nebyly vhodné prostory a druhý den jsem měla nabídku dvou prostor. Jednali jsme předběžně s městem i o využití prostorů po zkrachovalé hotelové škole. Pokud na to město přistoupí, tak bychom byli velice rádi. Bylo by to obtížnější pro bezbariérovou nedostupnost, ale i s tím jsme schopni si poradit," dodala ředitelka.

Nové prostory potěšily také rodiče

1. září tak mohly hendikepované děti nastoupit do nového důstojného prostředí, kde jim bude nabídnuto vše, co potřebují. „Pro nás to je velká výhoda. Dojíždíme ze Zálesí, tak to je velké plus. Vnuk má ještě značné zdravotní problémy, a tak to bude i pro něj výhodné. Nebudeme už závislí na dopravě do Nového Města, která dělala vnukovi problémy. Jsme moc rádi, že se to zřídilo v Hronově. Ušetříme také na dopravě a hlavně časově to je výhodné," pochvaloval si nové prostory děda Daniela Řezníčka Jan Forman.

Prostory si pochvalovala i Petra Brožová, která přišla se synem. „Jezdili jsme tři roky do Nového Města, a tak jsme rádi, že odpadl svoz a máme to v místě. Ze Zbečníku to sem je kousek. Syn teď bude chodit do druhé třídy. Dojíždění bylo časově a finančně náročné. Uvidíme, jak bude brát změnu prostředí, ale zatím to vypadá, že se mu tady líbí. Uvidíme jak se ještě adaptuje s učením. Prostředí tady je pěkné a myslím, že nám odpadne hodně starostí," uvedla Brožová.

Jednají i o využití hotelové školy

Zřízení nových tříd bylo z iniciativy ředitelky ZŠ a MŠ NONA. „Byli jsme požádáni, zda by se nenašel v Hronově nějaký vhodný prostor, tak jsme se dohodli, že by se mohla využít bývalá družina. Myslím si, že si to ty děti zaslouží. Pro děti to bude komfortnější, když nebudou muset dojíždět. Bavili jsme se i o možnosti využití budovy po hotelové škole, ale nyní musíme počkat, až se to vyřeší s insolvenčním správcem. Bylo by to ještě výhodnější, protože tam je i stravování. Teď se tam budou tyto děti také stravovat, ale musejí tam každý den docházet, což je v jejich stavu velice obtížné. Jednání se správcem jsou prozatím dobrá, ale teď se musí počkat do 20. října, až bude ustanoven věřitelský výbor, který teprve může rozhodovat o tom, co se bude dělat s majetkem, který spadl do insolvence. To nebude ale rychlé, počítám, že to bude minimálně rok trvat," uvedla starostka Hana Nedvědová.

MŠ a ZŠ speciální NONA v Novém Městě nad Metují zajišťuje výchovu a vzdělávání dětem a žákům s mentálním postižením, kombinovanými vadami a autismem. Sdružuje mateřskou školu speciální, základní školu speciální, třídu přípravného stupně základní školy speciální a školní družinu.

Autor: Jiří Mach

4.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Provoz na pěší zóně Kamenice 
se bude regulovat sloupkem

Provoz na pěší zóně Kamenice se bude regulovat sloupkem

Otevření nového useku D11 u Hradce Králové

Dálnice zadarmo? Ministerstvo může rozhodnout v příštím roce

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Náchod - Když se čtyřiačtyřicetiletý muž z Náchoda svým Oplem Corsa vracel o půl jedné v noci domů, zastavila ho jen kousek před cílem policejní hlídka pořádkové policie.

Obrat v zápase režíroval Klesl

Náchod - Prvoligoví házenkáři Náchoda zvládli další klíčový podzimní zápas, když na domácí palubovce přehráli Zlín.

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení