Začínala se třemi včelstvy

„Je to pro nás obrovský úspěch už tím, že jsme se zařadili co do kvality mezi největší a nejvýznamnější potravináře našeho kraje, jako jsou například Pekárna Lično, celkový vítěz soutěže,“ raduje se ze svého sladkého vítězství včelařka a majitelka Včelí farmy Rokytník Simona Adamcová, která přebrala ocenění z rukou ministra zemědělství Petra Gandaloviče.

Podle Adamcové se počátky vzniku včelí farmy Rokytník datují do roku 2003. „Tehdy jsme z prvních tří zakoupených včelstev začali navyšovat stavy. V současné době chováme 155 kmenových včelstev v nízkonástavkových úlech typu Langstroth, umístěných na paletě. Paletový nástavkový systém umožňuje přirozené vedení chovu silných včelstev. Včelstva jsou rozmístěna převážně na lesních stanovištích v nadmořské výšce 600 metrů výhradně na unikátním území Chráněné krajinné oblasti Broumovsko,“ uvedla Simona Adamcová.

Povede vítězství k získání financí?

Na neformální večeři s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem měla Simona Adamcová jako host příležitost si mimo jiné osobně promluvit o konkrétních problémech profesionálního včelařství nejen přímo s ministrem, ale i s vedením Královéhrackého kraje a všemi pozvanými hosty v klidu, za poslechu slovenského cimbálu. „Je to další významný krok k propagaci a posunu včelích farem do podvědomí významných osobností a jistě napomůže k lepšímu postavení včelích farmářů mezi osatními zemědělci i k získávání tolik potřebných financí do našich včelích provozů,“ domnívá se majitelka Včelí farmy Rokytník, oceněná titulem Potavinář roku 2008 Královehradeckého kraje.