„Hlásím se k tomu, že to napadlo mě,“ usmívá se starosta Zdeněk Drašnar. Ten už v červenci loňského roku, tedy pět měsíců před oficiálním otevřením rozhledny, oslovil Agenturu Dobrý den s dotazem, zda by si odvážná myšlenka využití tubusu větrné elektrárny pro účely rozhledny nezasloužila zápis mezi rekordy. „Postupovali jsme v souladu s registračním formulářem rekordu, kam jsme uvedli údaje o rozhledně, doložili jsme to fotografiemi bývalé větrné elektrárny a současné rozhledny a zaplatili jsme jednorázový poplatek za registraci,“ popsal Zdeněk Drašnar poměrně lehkou legislativní cestu. „I bez certifikátu by nám toto prvenství nikdo nemohl upřít, ale myslíme si, že oficiální zápis do České knihy rekordů zdůrazní, že to tak opravdu je a že žádná jiná taková rozhledna není,“ říká starosta.

Fotogalerie: Rozhledna na Novém Hrádku

Toho si jsou vědomi i návštěvníci, kteří rozhlednu od jejího otevření krátce před loňskými Vánocemi stále častěji zařazují na itinerář výletů. „Pokud je slušné počasí, tak lidé chodí celkem hodně,“ potvrzuje starosta. Vloni o vánočních svátcích byl zájem o rozhlednu tak velký, že provozovatelé vážně zvažovali, jestli rozhlednu raději neuzavřít. „Opravdu jsme řešili dilema, jestli ji kvůli epidemiologickým opatřením nezamkneme,“ vzpomíná starosta na turisticky vypjatý přelom roku. Deset parkovacích míst, se kterými projekt u rozhledny počítal, kapacitně nestačí a proto se uvažuje o zvýšení počtu parkovacích míst. „Momentálně to je úplně na začátku,“ říká starosta, a prozrazuje, že 20. května se konečně dočká svého otevření i přilehlé infocentrum, které vzniklo v budově bývalé trafostanice. Aktuálně se pracuje také na výrobě informačního panelu. I zde nebude chybět informace, že o výjimečnosti rozhledny svědčí to, že je zapsána do České knihy rekordů.

Novou dominantou se vrch Šibeník může pyšnit od listopadu 2020. Cesta ke konečnému výsledku trvala dlouhých téměř deset let. "Roku 2010 se ČEZ rozhodl, že z lokality odejde a chtěl původně všechny čtyři větrníky zbourat," připomíná starosta dlouhou cestu, která vedla ke kýženému výsledku. Pod podobou rozhledny je podepsaný projekt Pavla Suchého, který s ním zvítězil v roce 2014 v architektonické soutěže O cenu Petra Parléře.

Fotogalerie: Kolaps na Šibeníku. Hasiči trénovali záchranu osoby na vrcholu rozhledny

Základem celokovové 47metrové rozhledny je tubus větrníku, ze kterého byla odinstalována vrtule a generátor. Kolem tubusu vede točité schodiště. Odměnou za zdolání 183 schodů na plošinu ve výšce 32 metrů nad zemí bude za hezkého počasí krásný panoramatický výhled nejen na Nový Hrádek, ale i vrcholky Orlických hor, část Polska, nádrž Rozkoš nebo i Kunětickou horu u Pardubic.