VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodnutí ochranářů nemají odborný základ, míní laici i odborníci

Broumovsko - Problémy s rozhodováním SCHKO Broumovsko nemá jen Leoš Mallat, ale i další stavebníci. Všichni, kteří se dostali do sporu s jejími úřadníky, mluví o nevyzpytatelném chování, které ústí v subjektivní, neodborná a ničím nepodložená stanoviska, nebo rozhodnutí.

15.7.2016 4
SDÍLEJ:

SLAVNÝ u Police nad Metují.Foto: Jiří Máslo

Když chtěl v Adršpachu postavit srub pan Petr Blahna, ochranáři se také postavili na odpor. A to přesto, že v okolí už stavby roubeného typu stály. Ochranáři nakonec podmínili svůj souhlas s požadavkem, že stavebník musí zakrýt typické znaky vzhledu srubu. A přinutili ho, aby na zkřížené kulaté trámy v rozích nabil svislá prkna. A tak je zakryl. „Tak jsem tam nabil prkna, abych měl konečně pokoj a stavbu mohl dokončit," potvrzuje Petr Blahna.

V Petrovičkách si chtěla postavit srub paní Jana Jirásková. A to jen pár desítek metrů od jiného, nově postaveného. „Ochranáři mi sdělili, že zdejší kraj je roubenkářský. A sruby sem rozhodně nepatří," říká žena. Hned vedle přitom stál nový srub postavený již zmiňovanou firmou Haniš, která tyto domy běžně na území SCHKO Broumovsko staví. Ovšem srub paní Jiráskové, měla stavět jiná firma jiná: „U „Haniše" jsme se byli podívat nejdřív. A bavili jsme se o rozměrech i o ceně. Ale tam jsme se nedohodli. Pak jsme oslovili jinou firmu, kde nám dělali i projekt," popisuje odmítnutá žadatelka Jirásková.

Narazila tak na stejný problém, jako v počátku Leoš Mallat. Jeho srub na Slavném měl totiž původně stavět také „Haniš". „Dokud měl stavět Haniš, nebyl problém. Mám to i písemně. Když jsem se ale rozhodl změnit dodavatele, protože slíbil nižší cenu, ochranáři obrátili a začali tvrdit, že srub je na území SCHKO Broumovskou nepůvodní a v žádném případě sem nepatří," dodává stavebník.

Ochranáři odměňují za podporu?

Zastání pro svůj srub hledal Leoš Mallat i mezi občany obce Slavný. V anketě měli vyjádřit svůj názor, zda se jim dům líbí, nebo ho má stavebník předělat na roubenku se „zelenou střechou", jak to požadují ochranáři. Srub podpořilo devadesát z jednadevadesáti občanů s trvalým pobytem v obci Slavný. Proti byla pouze Tereza Kohlová, která i otevřeně přiznala, proč srub odmítá. „Řekla, že chce v budoucnu stavět a tudíž si nechce dělat problémy. A to jsem chápal, řekla to na rovinu, " říká Leoš Mallat.

STAVBU MODERNÍHO VZHLEDU v blízkosti původní roubenky ochranáři povolili bez problémů. Tento objekt staví zastupitelka obce Slavný Tereza Kohlová.Anketa se uskutečnila v průběhu ledna a února 2014. Když se do obce Slavný podíváte dnes, můžete na vlastní oči spatřit vznikající zděnou novostavbu v moderním stylu, která nemá s původní zástavbou nic společného. Moderní vzhled podtrhují velkoplošná okna, která pokrývají většinu plochy dvou bočních zdí. Domu navíc dominuje vysoká betonová zeď. Moderní stavba, pak k dovršení všeho, těsně sousedí z jednou ze dvou posledních dochovaných roubenek v lokalitě Slavný! Souhlasné stanovisko ochranářů získala Tereza Kohlová, která je zároveň zastupitelkou v obci Slavný, kde také svůj dům buduje. Jde přitom o stejnou Terezu Kohlovou, která jako jediná označila srub Leoše Mallata jako stavbu, která se do Slavného nehodí. Logicky se tak nabízí otázka, zda je souhlas ochranářů s moderní stavbou zastupitelky odměnou za nesouhlas se srubem Leoše Mallata? Nebo jde o náhodu? Těžko se tomu věří…

„Získat souhlas ochranářů těžké nebylo. Žádný problém jsme neměli," sdělila přímo Tereza Kohlová. „Ochranáři nenamítali, že se tu podobné stavby nevyskytují, ani jim nevadilo, že blízko stojí původní roubenka," potvrzuje bez vytáček Kohlová.

„Moderna" nevadí, sdělila SCHKO

Podle vedoucí SCHKO Broumovsko Hany Heinzelové, která je pod souhlasným stanoviskem ochranářů podepsaná, moderní stavba ničím nevadí a dokonce prý i odpovídá původní zástavbě: „Nijak se jí nevymyká půdorysem, tvaroslovím ani použitými materiály, jak vyplývá z přiložené fotodokumentace," konstatovala pro Deník Hana Heinzelová.

Jinak to ale vidí Stanislav Frank, odborník na stavby a jejich vliv na krajinu. „Stavba rozhodně neodpovídá původní roubené zástavbě. Platí o ni tedy přesně to, co ochranáři vyčítají srubu pana Mallata," říká odborník Stanislav Frank. A pokud jde o vliv novostavby na krajinný ráz? „Pak je stavba Leoše Malata, vůči několika málo dochovaným roubenkám, zasazena v krajině vhodněji, než zmíněná novostavba. Podle námi vypracované studie, kterou jsme na srub Leoše Mallata zpracovali, je dům Leoše Mallata z hlediska krajinného rázu akceptovatelný. Ke stejnému závěru bychom však pravděpodobně, (po provedení analýzy), dospěli i u druhé stavby. Otázkou je, proč novostavba získala souhlasné stanovisko ochranářů a srub nikoliv," diví se odborník.

Protekce si nejsem vědoma, říká zastupitelka

To, že by ochranáři nedělali třípatrové stavbě v moderním stylu problémy proto, že zastupitelka už před žádostí o povolení, jako jediná veřejně nesouhlasila se srubem ve Slavném, údajně nijak nesouvisí. „Nejsem si toho vědoma, že by to tak bylo," reagovala zastupitelka Kohlová.

Stavitel srubu, ale v nezávislost rozhodování SCHKO nevěří: „Je zřejmé, že se opět měří „dvojím metrem". Srubů od firmy Haniš stojí v oblasti spravované ochranáři několik. A jsou tou samou firmou využívány i jako penziony. Já si ale srub pro rodinné bydlení postavit nesmím. Tedy mohl jsem, dokud byla dodavatelem firma Haniš," zdůrazňuje stavebník. „Pokud by ochranářům opravdu šlo jen o ochranu krajiny a původní architektury, tak jak argumentují u mně, moderní zděný dům s velkoplošnými okny by povolit nemohli. A už vůbec ne v těsném sousedství roubenky. Tedy pokud by měly na stavbu stejné nároky, jako na tu mojí. Anebo je snad moderní prosklený dům v lokalitě Slavný skutečně stavbou původní stavbou?," ptá se Leoš Mallat.

Na neodbornost SCHKO doplatilo i Meziměstí. Oprava cyklostezky stála přes 4 milióny.
Roky trvající problémy, způsobili ochranáři i radnici v Meziměstí, a to při dostavbě cyklostezky v roce 2013. Postavili se tehdy proti záměru radnice cyklostezku asfaltovat a nařídili použít minerální beton, což je v podstatě jen mechanicky zpevněné kamenivo. Radnice tehdy neměla na výběr. Buď ochranáře poslechne, nebo nezíská stavební povolení.

Ochranáři ignorovali stanovisko odborníka

SCHKO Broumovsko tehdy přitom nebrala ohled nejen na názor radnice, ale ignorovala i odborné stanovisko projektanta stavby. Ten však už před zahájením stavby za 5,8 miliónu korun upozorňoval, že minerální beton není pro cyklostezku vhodný. A že eroze vody vyplaví jemné částice, které fungují jako pojivo kamení, které tvoří povrch stezky. A pokud se pojivo odplaví, povrch cesty se rozpadne. A to se také po dvou letech stalo!

Paradoxem je, že cyklostezka v úseku Vižňov – Nowe Siodlo byla na polském straně již asfaltová. A na české, bylo asfaltových již zhruba tři sta metrů. Pro doplnění zbývajících dvanácti stovek metrů, na stejné trase, však ochranáři trvali na použití méně odolného minerálního betonu. „My jsme původně plánovali asfaltový povrch po celé trase. Na SCHKO nám ale bylo sděleno, že do této lokality asfalt nepatří a minerální beton tak byl jediným řešením," potvrdila starostka Meziměstí Eva Mücková.

Radnici i projektantovi dal nakonec za pravdu i znalecký posudek Stavební fakulty ČVUT v Praze, který si radnice, po rozpadu cyklostezky, sama objednala. Posudek v roce 2015 konstatoval, že se minerální beton pro stavbu cyklostezky nehodí. A to už vůbec ne pro tu v Meziměstí, která je navíc specificky zatížena nejen jako cyklostezka, ale i jako cesta pro zemědělskou techniku. Loni se tak muselo stejně asfaltovat. Ovšem překvapivě již se souhlasem ochranářů.

Tvrdohlavost ochranářů stála přes 4 miliony

Cyklostezku z minerálního betonu, bylo nutné upravit do použitelného stavu. Na původní vozovku za 5,8 miliónu korun, tak musela být položena nová a to z asfaltu. „V rámci projektu „Cyklostezka Vižňov – Nowé Siodlo, změna povrchu", realizovaného v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce CZ/PL, byl položen nový tentokrát už asfaltový povrch. Projekt byl financován z dotace EU (85%), státního rozpočtu (5%) a z vlastních zdrojů, tedy z obecního rozpočtu. Celkové výdaje dosáhly 162 tisíce EUR, což je téměř 4,3 miliónu korun," sdělil Deníku místostarosta Meziměstí Pavel Hečko.

Zajímavé je, že původní zákaz asfaltovat vydala stejná SCHKO Broumovsko, pod vedením stejné vedoucí, tedy Hany Heinzelové. Stejná vedoucí i stejná SCHKO, tak vydala naprosto odlišná stanoviska pro stejnou komunikaci a shodný záměr asfaltovat. Ve zkratce lze konstatovat, že jak původní zákaz požít asfalt přišel, tak i odešel. Ovšem nucený návrat k původnímu záměru, stál další 4,3 miliónu korun. Ponese SCHKO Broumovsko odpovědnost za takový způsob rozhodování? A kdo uhradí zvýšené náklady? SCHKO už dříve deklarovala, že se za rozpad cyklostezky odpovědná necítí.

Bude radnice žádat náhradu škody?

„Těžko říct, kolik peněz by to stálo, kdyby se asfaltovalo hned, a kolik to stojí teď, když se to dělalo dodatečně. Na to skutečně neumím odpovědět. Je ale jasné, že zvýšené náklady tu jsou. To ale musí spočítat nějaký odborník," říká místostarosta Meziměstí Pavel Hečko. Radnice však prozatím žádného odborníka neoslovila a zastupitelstvo dosud v této věci nerozhodlo.

Vládne arogance a neodbornost?

„Dá se říct, že všechny případy, kdy se ochranáři postavili proti srubům, nebo majitele přinutili pobít rohy domu prkny, spojuje totéž. Naprostá absence odbornosti, která postrádá doložitelnou metodiku, nebo odborný materiál, který by sruby z území SCHKO Broumovsko vylučoval nebo reguloval jejich vzhled. Ochranáři jsou navíc podezřelí, že u případů, kdy srub povolili, stranili konkrétnímu dodavateli," říká právník stavebníka Leoše Mallata, Vladislav Ježek. Pokud jde o stavbu cyklostezky v Meziměstí, je podle právníka zřejmé, že ochranáři dali znovu přednost vlastnímu subjektivnímu názoru na úkor odborného stanoviska. A tím způsobili, že za položení nové, tentokrát už asfaltové cyklostezky, musely být utraceny další zbytečné milióny. „Všechno dohromady dává příslušným orgánům důvod k prošetření, jak a z jakých pohnutek vlastně úředníci na SCHKO Broumovsko rozhodují. Proč stále nikdo nekoná, je mi skutečně záhadou," uzavírá právník.

Jiří Máslo

Autor: Redakce

15.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Soňa Marková

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení