VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ROZHOVOR: Geolog Daniel Nývlt odletěl na Antarktidu!

Náchod /FOTOGALERIE/ - Geolog Daniel Nývlt, který se narodil 30. března 1976 v Náchodě, odletěl pětadvacátého prosince na Antarktidu. Stal se tak součástí dvanáctičlenné české expedice vědců, kteří budou obývat polární základnu Johanna Gregora Mendela. Vědci zde pobydou několik týdnů. Úkolem bude zkoumat klima, rostliny, ptáky, ledovec i horniny.

27.12.2008
SDÍLEJ:

Daniel Nývlt v loni na polární stanici Johanna Gregora Mendela. Foto: Archiv polárníka

Kam přesně míříte?
Míříme na českou polární stanici Johanna Gregora Mendela, která patří Masarykově Univerzitě v Praze. Už tři roky stojí na ostrově Jamese Rosse, který leží poblíž severní špičky Antarktického poloostrova.

Jak to tam vypadá?
Je to polární stanice postavená pro patnáct vědců, kteří tam mohou žít i pracovat. Hlavní budova je velká asi 25 x 10 metrů. Kolem je i devět kontejnerů, v nich jsou sklady potravin a paliva. Svůj kontejner má i spalovna, dieselový generátor a rozvodna elektřiny. Uloženy jsou tu lodě a rolba. Žít tady lze ale pouze v letním období, od prosince do počátku března. To je zde od -5 °C do +10 °C. Tedy taková česká zima.

Na Antarktidě bych tedy čekal drsnější klima?
Problém je vítr. Jeho rychlost je mnohem vyšší, než na jakou jsme zvyklí doma. Proto je teplota pocitově mnohem nižší, než co ukazuje teploměr. Po velkou část léta je to okolo 10–15 m/s, což je 36–54 km/h. Pravidelně tam jsou větry, přesahující 25 m/s, tedy třeba 100 km/h. A to už je úroveň vichřice nebo orkánu. Klidných dnů bez větru je málo. Třeba jen dva nebo tři v měsíci.

Argentincům uletěl stan i s jídlem

Co to dělá vítr s lidmi a věcmi?
Severní část ostrova Jamese Rosse je jednou z největších odledněných oblastí Antarktidy. Díky tomu je tam mnoho materiálu, který může vítr unášet. Prach a taky písek. Uvedu příklad: kontejnery, které používáme jako sklady, tam stojí asi jen tři roky. Jejich nátěr je už ale zcela opískován, a to zejména z návětrné strany. Vezeme tedy sebou osmdesát kilo barev. Ve volnu budeme natírat.

Máte s větrem i nějakou dramatickou zkušenost?
Stalo se to během druhé výpravy, v roce 2004. Přes Antarktický poloostrov se přehnal silný katabatický vítr. Stanice ještě neexistovala a my kempovali ve stanech. Ve dvě ráno nás probudil rachot. Stan se prolomil a spadl na nás. Asi hodinu jsme se ho snažili držet, aby neuletěl i s námi. A pak jsme dovnitř, v tom obrovském větru, začali nosit kameny, aby nás to neodneslo. Hned druhý den jsme začali stany zakopávat, a to víc než půl metru do sněhu, aby nevykukovaly nad terén. Argentincům to vzalo jeden těžký stan, který lze převážet jen vrtulníkem. Uvnitř měli i tři bedny potravin. Těžký byl tedy dost. Vítr byl ale tak silný, že polámal duralové trubky a stan uletěl.
Nebezpečí toho větru není jen v jeho síle, on totiž neproudí plynule. Objevuje se v pulsech, půl až dvě vteřiny po sobě. A to dokáže roztrhat úplně vše.

Nad Antarktidou je velká ozónová díra

Ještě nějaké extrémní podoby má tamní klima?
V oblasti poloostrova, hlavně na počátku jižního léta, dochází k velmi významné ozónové anomálii. Nad celou Antarktidou vznikne ozónová díra, která se stále nezmenšuje. A to přesto, že vědci spočítali, že v jednadvacátém století to bude lepší. Kritická situace je hlavně v září až listopadu. Hodnoty ozónu v Dobsonových jednotkách, klesají na hodnoty 100–120. Normál je přitom 250–350. Člověk se tedy musí mazat krémy s vysokými ochrannými faktory. Nehrozí jen spálení, ale i rakovina kůže.

Vy jedete dělat geologický výzkum. Jak si s tím poradíte v Antarktidě, tedy v zemi věčného sněhu a ledu?
Oblast do které míříme je odledněna už dávno. Několik tisíc let. Ovšem ve čtvrtohorách bylo celé území pokryté ledovcem. I dnes tu převažují sněhové srážky. V době slunečného počasí tu ale sníh rychle taje. Z pohledu geologa, je to tedy velmi příhodné. Není zde totiž skoro vegetace, vše je tak čitelnější a přehlednější. Porost nic neskrývá, dobře se pracuje.

Jak bude vypadat konkrétně vaše práce?
S kolegy geology budu chodit a mapovat terén. Zaznamenávat si, kde se jaké tipy hornin vyskytují. Budeme odebírat vzorky hornin a ty se pak budou zpracovávat v našich nebo světových laboratořích. Zjišťovat budeme stáří hornin. Středem zájmu jsou fosilie, které se tu hojně vyskytují. Tato část Antarktidy, se totiž v průběhu druhohor, tedy během křídy, vyskytovala v subtropických mořích. A tamnější sedimenty jsou plné zkamenělin, což je ráj pro paleontology. Dají se tady objevit i hezcí amoniti, právě z období křídy. Staré jsou devadesát i sto
miliónů let. Mají přitom stále zachovanou perleť, což je unikát.
Pokud jde o mladší část historie Antarktidy, třetihory a čtvrtohory, to se zde už vyskytoval ledovec. A tehdy byly velice aktivní sopky. No a láva tekla i pod ledovec. Vztah vulkanismu, sopečné činnosti a zalednění. I to bude cílem našeho zkoumání. Je to něco podobně zajímavého, jako třeba na Islandu.

O globálním oteplování nejsou vědecké důkazy

Máte i další úkoly?
Začínáme s grantovým projektem řešícím odledňování severní části ostrova. U modelových typů ledovců, které se zde vyskytují, zjišťujeme jejich úbytek. Zkoumáme horizont posledních několika desetiletí a to ve spojení s meteorologickými i klimatologickými daty, jež zjistila naše stanice. A nebo stanice okolní. Zjistit chceme, jak se mění okrajová část Antarktidy.

Proč?
Dnes už víme jistě, že Antarktický poloostrov je nejrychleji se oteplující částí zeměkoule. Některé stanice disponují údaji už za padesát let. A za tuto dobu zjistily, že průměrné roční teploty se zvedly o více než 2,5 °C. Což znamená o 5 °C za sto let. To je mnohonásobně víc, než kolik je naměřeno na severní polokouli, kde to není ani 1 °C za století. Zdejší změny jsou tedy drastické, ledovce na okrajích Antarktidy rychle ubývají. To ale neznamená, že by ledu v Antarktidě jako celku ubývalo a působilo to nějak negativně na růst hladiny oceánu. Na jiných místech zase sněhu a ledu přibývá. A do centrální části Antarktidy, té vnitřní kontinentální, se zase dostává více srážek.

Je tedy o výzkum globálního oteplování?
Já bych to nazval spíše globálními změnami. Ono to není jen oteplování, v některých částech světa je to i ochlazování. Jde jen o změnu srážkového režimu. Někde se podnebí zvlhčí a jinde vysuší. A to je mnohdy výraznější než vlastní změny teploty. Takže bych to, k čemu dochází, označil asi za globální změny. Otázkou je, do jaké míry na to má vliv samotný člověk.

Čemu tedy přičítáte tak veliké změny teplot. Pět stupňů za jedno století, je přece skutečně hodně?
Z dobře doložených výzkumů víme, že jde o změny běžné. Například ostrov Jamese Rosse je od Antarktického poloostrova oddělen asi 10–15 km širokým průlivem Prince Gustava. Ještě v 70. letech minulého století, zde jezdili Angličané se psím spřežením, a to po celý rok. Během léta byl průliv zamrzlý mořským ledem. Až v roce 1994 celý zámrz kolem ostrova Jamese Rosse roztál. A poprvé bylo možné lodí obeplout ostrov. Lidé v tom hned viděli globální oteplování. V mladé geologické historii máme ale doloženo, že během posledních deseti tisíc let, došlo ke stejnému roztátí mořského ledu v oblasti průlivu Prince Gustava dokonce třikrát, nebo čtyřikrát. A to tehdy se to dělo bez vlivu lidské činnosti. Z pohledu delšího časového období, to tedy není vyjímečné. Pro poslední desetiletí nebo poslední jedno až dvě století, je to ale změna, která může vyvolat obavy. Paměť lidstva je ale krátká a nesahá daleko do historie.

Přesto tedy, jsou i takové změny teplot, pro lidi nějak nebezpečné?
Nebezpečné, to snad ani ne. Samozřejmě všechno bude mít klady i zápory. Z hlediska případného oteplování na mnoha místech zeměkoule bude možné pěstovat plodiny, kterým se tam dříve nedařilo. Na druhou stranu nejde jen o samotné oteplování. Velký problém, který je s tím spojený je samozřejmě dezertifikace – rozšiřování pouští. Někde opravdu dojde k vysušování podnebí. A díky tomu se můžou rozšiřovat pouště, což je problém Sahary. To jsou ale změny, které lidstvo do určité míry ovlivní. Otázka je jakou měrou. Lidstvo k tomu přispívá, ale jistě ne dominantně. Velká část teplotních změn jde totiž na vrub přirozeného vývoje. Ale tady jsme se už dostali daleko od Antarktidy. K věcem globálním, které ovlivňují celou planetu.

Má tedy smysl snižovat produkci skleníkových plynů, hledat alternativní zdroje energie, netopit fosilními palivy?
Určitě! Už jen proto, že rozvinutý svět tím pomůže té chudší části zeměkoule. Ne všude mají dost financí, aby rozvinuté technologie podporovali a sami snižovali spotřebu energie. Na rozvinutém světě je, aby se snažil vývoj usměrňovat a zmenšovat spotřebu, nebo hledal ekologicky šetrné zdroje. A to proto, že ty současné za jedno nebo dvě století dojdou. A je třeba je nahradit.

Kameny přesune ledovec i o tisíce kilometrů

Vrať me se na Antarktidu, do sídla vaší stanice. Jedete tam dokonce už popáté. Je něco co vás při minulých výpravách hodně překvapilo?
Nacházíme tam například bludné balvany, u kterých máme zjištěno, že nepocházejí odsud. Jsou třeba z jižní části Antarktického poloostrova, nebo z Ellsworthova pohoří. A to je vzdálenost třeba i 2000 km. Jde o žuly, ruly nebo fylity velké tří i čtyři metry. Vysvětlení je takové, že je přivlekl ledovec. Svědčí to o jeho obrovské síle!

Na základnu by jste měli dorazit do Silvestra. Už máte představu, jak bude vypadat oslava?
Otázka je, zda bude vůbec nějaká. Nastartovat polární stanici, to jsou dva i tři dny práce. Před zimou se totiž vše zavírá, nefunguje voda ani kanalizace. Odpojené jsou i větrné elektrárny, zakonzervované všechny dieselové generátory. No a i těch patnáct lidí, kteří budou základnu obývat s tím bude mít dva až tři dny práce. Já si ale myslím, že to nějak vykrystalizuje. Uvidíme … (usmívá se).

Jak vyřešíte gratulaci k novému roku rodině a příbuzným?
Jednoduše. Při existenci satelitních telefonů, které najdete i v naší výbavě, není problém zavolat domů.

(Jiří Máslo)

27.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 35 000 Kč Strojní inženýři přístrojů, strojů a zařízení STROJNÍ INŽENÝR/-KA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kimberly-Clark, výrobce a distributor značek jako HUGGIES, KOTEX, KLEENEX a mnoha dalších, hledá do závodu v Jaroměři pracovníka/pracovnici na pozici: strojní inženýr pro výrobní linku. , Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned nebo dle dohody. Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky., , Náplň práce: modifikace strojního zařízení výrobních linek - technická příprava změn na zařízení, časový plán realizace, komunikace s dodavateli pro zajištění patřičných dílů zařízení od externích dodavatelů, účast na místních a globálních projektech (schopnost řídit malý tým vítána), dokumentace provedených změn., , Požadavky: vzdělání VŠ strojní; praxe v oboru vítána, Solidworks výhodou; způsobilost pro týmovou spolupráci; angličtina na pokročilé úrovni (slovem i písmem). , , Zaměstnavatel nabízí: výhodné celkové odměňování a zaměstnanecké benefity - až 12.000,- Kč ročně do penzijního fondu, 8.400,- Kč ročně do životního pojištění, 2.000,- Kč ročně na volnočasové aktivity a další příležitostní odměny za výkon; možnost nákupu zaměstnaneckých akcií s příspěvkem společnosti, možnost nákupu vybraných výrobků za zvýhodněné ceny, příspěvek na stravování, kurzy angličtiny zdarma, zajímavou práci a zkušenost dynamického prostředí globální společnosti, možnost profesního růstu., , Máte-li zájem pracovat v úspěšné mezinárodní společnosti a máte požadované předpoklady, zašlete svůj životopis a motivační dopis na e-mail: jaromer.nabor@kcc.com , , Zasláním Vašeho životopisu poskytujete společnosti Kimberly-Clark, s.r.o. Váš souhlas se zpracováním a uchováním Vašich osobních údajů za účelem a po dobu realizace výběrového řízení, v souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679.. Pracoviště: Kimberly-clark, s.r.o. - provozovna, Dolecká, č.p. 111, 551 01 Jaroměř 1. Informace: , . Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy SOCIÁLNÍ PRACOVNÍK/-ICE PRO HMOTNOU NOUZI. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou - zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou. , Plat je stanoven dle výše praxe. , , Žadatel musí splňovat požadované vzdělání na výkon práce sociálního pracovníka podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách v platném znění:, - vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu akreditovaného pole zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnosti, charitativní a sociální činnost, nebo, - vysokoškolské vzdělání získaného studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku, akreditovaném podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů., Další požadavky: řidičský průkaz sk. B, uživatelská znalost práce na PC., , Zájemce prosíme, aby zasílali svůj životopis spolu s motivačním dopisem do 4. 11. 2018 na e-mail: irena.kolarova@uradprace.cz. Pracoviště: Úřad práce české republiky, krajská pobočka v hradci králové - kontaktní pracoviště náchod, Kladská, č.p. 1092, 547 01 Náchod 1. Informace: Irena Kolářová, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 130 Kč Stavební truhláři TRUHLÁŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. , , Požadavky: vyučení v oboru., , Kontakt telefonicky - p. Hudousek Václav, tel.: 731 564 470.. Pracoviště: Dřevoobal jarý a hudousek s.r.o. - pracoviště červený kostelec, V Zahradách, č.p. 1171, 549 41 Červený Kostelec. Informace: Václav Hudousek, +420 731 564 470. Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 20 000 Kč Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) ELEKTRIKÁŘ/-KA, INSTALATÉR/-KA, CHLAĎAŘ/-KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, plný pracovní úvazek. Hrubá měsíční mzda 20.000,- Kč + podílová mzda., Požadavky: řidičský průkaz sk. B., Zaměstnanecké výhody: stravenky - diety., Kontakt - p. Jungwirth Stanislav, tel.: 603 806 542 (v pracovní době do 14:00 hod.), e-mail: jukov@seznam.cz (zaslání životopisu) nebo osobně v pracovní době do 14:00 hod.. Pracoviště: Stanislav jungwirth - jukov, Sokolská, č.p. 1173, 549 41 Červený Kostelec. Informace: Stanislav Jungwirth, +420 603 806 542(vpracovnídobědo14:00hod.).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Palachova ulice v Náchodě.

Náchod zašpuntovaly kolony aut. Na vině je havárie kanalizace

Ilustrační foto

Vítěznou šňůru Meziměstí přetrhly domácí Předměřice

Senátor Martin Červíček: „Oslavy končí, práce začíná.“

Náchodsko – Sobotní zvolení do Senátu PČR bylo pro Martina Červíčka (ODS) podle jeho slov důvodem k oslavě, ale i velkým závazkem. „Dnes oslavuji, ale od zítřka začíná práce na tom, co jsem slíbil,“ poděkoval na sociální síti.

Velké Poříčí překvapilo na Lokádě

Náchodsko - Krajské fotbalové soutěže dospělých přinesly o víkendu regionálním celkům radost i smutek.

Dvůr rozhodl v nastavení díky Karalovi

Východní Čechy - Fotbalová divize C: Bez gólu se uspět nedá, drbou si hlavy v Náchodě.

Stromy pro Olgu Havlovou a pomník pro dávno padlého nepřítele: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT