Zahrádkářská sezona je na vrcholu a řada pěstitelů už se může pochlubit svými nejlepšími letošními výpěstky. Na všechny příznivce zahrádkaření, populárního českého koníčku, dnes a zítra čeká už devátá regionální zahrádkářská výstava v Teplicích nad Metují. Přát by mělo i počasí, proto vzhůru na ni.

Koná se v teplické základní škole a přilehlém parku. Téma letos zní: „Slunečnice". Výstava se však netočí jenom okolo této květiny, o které Inka Zemánková v populárním šlágru z filmu Hotel Modrá hvězda zpívá: „Tak jako slunečnice každým dnem otáčí se za sluncem, tak já stále hlavou svou obracím jen za tebou." Návštěvníci spatří expozice zahrádkářských organizací Náchodska, specializovaných organizací kaktusářů, bonsajistů, pěstitelů květin a dalších zájmových uskupení.

Na své si zde přijdou i příznivci myslivců, včelařů a výjimečná a poučná je též expozice hub mykologického kroužku z Broumova. Houbaři krom toho, že lidem poradí, představí celou řadu hub, o kterých člověk často nemá ani ponětí a nestačí se divit, že něco takového roste. „Ukázka čítá minimálně přes sto druhů hub. To je zajímavé nejen pro zahrádkáře, ale pro všechny," říká ředitel výstavy Luděk Groh.

Dodává: „Máme tady ještě novinku, tou je expozice exotické zeleniny."

Neméně zajímavé jsou expozice řezbářů, okrasných ptáků ve voliérách, shlédnout je možno také ukázky prací historických řemesel. Po celou dobu výstavy je k dispozici též zahrádkářská poradna. V přilehlém parku je pak stánkový prodej zahrádkářských potřeb, rostlin a mnoho dalšího. Své expozice zde mají třeba společnosti SEMO Smržice a Moravoseed Mikulov. „K zakoupení je zde všechno možné, od semen a sazenic až po to, co vše je k péči o zahradu zapotřebí," dodává Luděk Groh.

Výstavu pořádá Základní organizace Českého zahrádkářského svazu (ČZS) v Teplicích nad Metují ve spolupráci s územním sdružením ČZS okresu Náchod a Městem Teplice nad Metují. Slavnostně ji zahájili už včera odpoledne. Návštěvníky čeká dnes a zítra bohatý doprovodný program. Dnes v devět hodin dopoledne je na programu pochod městem s mažoretkami. Následně zahraje dechová hudba z Červeného Kostelce a vystoupí originální zábavní mažoreti Artróza z Hořic. Odpoledne zahraje country skupina Kocábky z Trutnova. Zítra vystoupí Modeus Hronov, dále starší mažoretky z Hronova a odpoledne se představí dálkově řízené modely z Červeného Kostelce. Nechybí dětský koutek se soutěžemi a trampolínou. Postaráno je samozřejmě také o bohaté občerstvení, třeba trdelníky, zmrzlina a další včetně výborného burčáku.

Výstava je vrcholem zahrádkářské sezony. Stovky návštěvníků minulých ročníků svědčí o tom, že záliba v zahrádkaření je stále populární. „Zájem o zahradničení je neustále velký. Mnohdy se tomu lidé věnují proto, že chtějí mít okrasnou zahradu. Spousta lidí se však v poslední době vrací k pěstování zeleniny a ovoce. Když ochutnají pořádné plody a porovnají jejich chuť s tím, co kupují v supermarketech, tak si raději začnou pěstovat samotní zdravé ovoce a zeleninu," dodává Luděk Groh.

Organizace výstavy je náročná a její přípravě se věnuje dokonce několik desítek lidí. „Začali jsme s přípravou a aranžováním na místě už v úterý. Děláme na tom týden a podílí se na tom jak členové Českého zahrádkářského svazu, tak i nečlenové, kteří nám pomáhají. Je to celkem okolo padesáti šedesáti lidí. Během toho týdne se tady odpracuje 1150 hodin," říká Luděk Groh.

9. regionální zahrádkářská výstava
Doprovodný program výstavy - sobota 31. srpna:
• 9 – 12 hodin – dechovka Č. Kostelec + mužoreti Artróza z Hořic, pochod městem v 9 hodin s mažoretkami;
• 13 – 18 hodin – Kocábky – country z Trutnova (dle zájmu i déle)

Neděle 1. září
• 10 – 12 hodin – Modeus Hronov + starší mažoretky Hronov
• 13 – 15 hodin – Modeus Hronov
• od 13 hodin – dálkově řízené modely p. Nývlt z Červeného Kostelce

Výstava je otevřena denně od 8 do 18 hodin, v neděli pak do 16 hodin
Vstupné 40,- Kč, děti do 15 let zdarma, platné na celou dobu konání výstavy