Pod rozkvetlým komínem, který drží unikátní světový rekord, se mohly děti projet na tříkolkách, malovat křídami, hrát si ve skákacím hradu nebo si zasoutěžit. Rodiče zase přivítali třeba exkurzi do zdejší vodní elektrárny.

„Uvědomujeme si, že náš komín už k České Skalici neodmyslitelně patří. A těší nás ten velký zájem veřejnosti. Protože však není možné v běžné pracovní době zájemce do areálu pustit, zejména z bezpečnostních důvodů, napadlo nás uspořádat toto setkání," řekl manažer projektu Jiří Janeček.

Možnost prohlédnout si komín z blízka využívali především lidé z okolí. „Jsem z České Skalice a chtěla jsem se jít kouknout na rozkvetlý komín a také na vodní elektrárnu. Opravdu se mi tady moc líbí," sdělila jedna z návštěvnic akce Regina Čeřovská.

Již druhým rokem nechala firma komín osázet sazeničkami surfinií. Tentokrát bílé a fialové barvy. Snahou bylo zakrýt celý komín převisy květin. „Máme ještě měsíc na to, aby to rostlo. Pokud nebudou nějaké přízemní mrazíky, tak by mohl vzniknout jednolitý sloup z květin," poznamenal Janeček.

S nápadem zakrýt nepoužívaný komín květinami přišel ředitel zahradní divize společnosti Jan Harant. Firma tak dokázala využít a ozdobit nevyužitý prostor a vytvořila si originální reklamu. „To, že my dokážeme pěstovat surfinie na komíně, musí všechny inspirovat k tomu, aby si na okno nějakou tu kytičku dali," řekl Janeček.

Rozkvetlý komín je osázen 355 truhlíky v 33 řadách po obvodu. Na celou parádu je použito 1065 sazeniček surfinií bílé a fialové barvy. Na jednu zálivku je potřeba 1597 litrů vody a je k jednotlivým truhlíkům dopravena pomocí důmyslného zavlažovacího systému.

Daniela Erychlebová