VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpočet českoskaličtí zastupitelé schválili

Česká Skalice - Na posledním jednání zastupitelstva na sklonku loňského roku byl patnácti zastupiteli schválen rozpočet na rok 2016. Proti byl pouze jeden zastupitel.

5.1.2016
SDÍLEJ:

Česká Skalice.Foto: Hynek Šnajdar

„Těší nás, že otevřenost při zpracování rozpočtu, kdy každý mohl předkládat návrhy a ovlivňovat jeho tvorbu, vedla k široké dohodě a následné shodě, což lze jenom pochválit," pochvaloval si jednání se zastupiteli starosta Martin Staněk.

Výdaje města budou v letošním roce ve výši 46 milionů korun, což je oproti loňsku výrazný nárůst.

Největší akcí bude výstavba koupaliště

Největším investičním projektem města pro rok 2016 je schválení investice do biotopového koupaliště v areálu místního kempu na Rozkoši.

„Cílem projektu je posílit atraktivitu regionu z pohledu turistického ruchu a zároveň vyřešit letitý problém s velmi špatnou kvalitou vody v údolní nádrži Rozkoš," uvedl Martin Staněk.

Rozpočet na stavbu je patnáct milionů korun. Přípravné práce budou zahájeny už během ledna. Stavba se však bude realizovat až po uskutečnění výběrového řízení.

„Důležité je i pokračování revitalizace parku v centru města. V letošním roce dojde k opravě a výměně dlažby na náměstí okolo kašny. Bude také upravena zeleň a nové stromy nahradí ty, které už dosloužily. Zajímavé je i to, že obnovujeme chodníky podle původního architektonického záměru, tedy v ose mezi starou radnicí, sochou Boženy Němcové a městskou kašnou," informoval starosta.

Nové cyklostezky v turistické oblasti

Česká Skalice, Náchod a Jaroměř jsou zakladateli dobrovolného svazku obcí, který zajišťuje výstavbu cyklostezek, a to hlavně u tří nejvytíženějších okruhů. „Nyní se jedná se o cyklistický okruh okolo Rozkoše, vybudování Kladské stezky z Jaroměře přes Českou Skalici, Náchod až na hranice s Polskem. Tento projekt navazuje na úspěšně vybudovanou Labskou stezku, která propojuje Kuks s Hradcem Králové. Důležitý bude také okruh Ratibořice, který přivede turisty k turisticky velmi zajímavému místu," vysvětlil starosta.

U výše uvedených projek-tů má být letos dokončena dokumentace pro územní rozhodnutí. Budou rovněž zahájeny práce na dokumentaci pro stavební povolení a žádost o stavební povolení. Některé úseky z výše uvedených tras už má město Česká Skalice připravené a povolené a bude se snažit získat dotace a zajistit tak výstavbu už v letošním roce.

Celá aktivita má jednoduchý cíl, a to zlepšit podmínky pro cestování cykloturistů i místních občanů. Slibujeme si od těchto aktivit zlepšení atraktivity a hlavně zvýšení bezpečnosti," doplnil starosta.

Pokračovat bude budování chodníků

Město bude prý rovněž pokračovat v budování chodníků a cyklostezek, a to mezi městem, přehradou Rozkoš a Ratibořicemi. Celkem je na to připravený rozpočet ve výši 12 milionů korun.

„V roce 2015 se nám za podpory SFDI podařilo vybudovat první úsek chodníku vedoucí do Babiččina údolí a plán na rok současný je pokračovat. Dokončit započaté projektové dokumentace, zadat projektování nové a zároveň pokračovat v dalších částech investic," uvedl starosta.

Rok 2016 bude zajímavý také pro občany i turisty. Česká Skalice jej vyhlásila rokem 150. výročí připomenutí bitvy u České Skalice.

„Česká Skalice je jedním z mnoha míst v našem regionu, které před 150 lety zasáhla Prusko-rakouská válka. Město se proto rozhodlo věnovat celý rok aktivitám, jež by tuto smutnou etapu naší historie připomínaly," vysvětlil starosta.

Tematicky byl rok ve spolupráci s jednotkou 5. praporu polních myslivců zahájen už novoročním ohňostrojem a oslavy budou pokračovat řadou zajímavých akcí po celý letošní rok.

Hlavní oslavy bitvy budou v červnu

V první polovině roku bude možné navštívit výstavy v Muzeu Boženy Němcové a Regionálním informačním centru v České Skalici. Nejen milovníci historie se budou moci i zúčastnit hlavního vzpomínkového dne, který proběhne v úterý 28. června a nabídne například komentovanou prohlídku bojiště nebo přímo ukázku bitvy.

Autor: Jiří Mach

5.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení