VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozzlobený šéf nařídil kontroly Poláků

Náchod - Policejního prezidenta Martina Červíčka minulý týden ve čtvrtek večer pořádně naštval jeden z polských řidičů. Na silnici se choval jako blázen. A tak šel nejvyšší šéf policistů, který je z Vysokova u Náchoda a ten večer se vracel z Prahy domů, sám do akce.

4.4.2013 3
SDÍLEJ:

Policejní prezident Martin Červíček spolu s náchodským starostou Janem Birke. Foto: DENÍK/ Regina Hellová

„Málem jsem havaroval, protože jeden takový s prominutím blázen mě v jedenáct hodin předjížděl šílenou rychlostí a zvláštním způsobem. Tak jsem jako policejní prezident na to nějak reagoval a vzpomenul jsem si, jak se provádí silniční kontrola," prozradil Martin Červíček, který se vracel do Náchoda v souvislosti s pátečním setkáním s náchodským starostou a řediteli náchodské a krajské policie a oceňováním náchodských policistů.

Řidiče sám zastavil a překvapil

A jak polský šofér reagoval na to, že z automobilu, který ohrožoval, ho najednou překvapil a zastavil policista? „Myslím, že byl překvapen z toho, že policie je i v takovou pozdní dobu schopná se věnovat takovým excesům na silnicích," řekl Červíček.

Polští řidiči jsou svou agresivní jízdou a neohleduplným chováním za volantem známí. Před nedávnem například obyvatel Náchoda Miroslav Ťokan popsal Náchodskému deníku jeden nedělní večer, kdy se Náchodem řítily dvě desítky polských kamionů ještě před tím, než jim vůbec skončila doba zákazu jízdy. S rychlostí si prý hlavu nelámaly a nedej bože, co by se dělo, kdyby jim někdo nechtěně zkřížil cestu.

Náchodští hrají ruskou ruletu

„Není tajemstvím, že porušování předpisů především polskými řidiči, a to nejen kamionů, je na denním pořádku. Jak můžeme stále tolerovat, že si tady kdejaký Polák dělá, co ho napadne a co by si u nich stěží dovolil? Co se rychlosti týče, každý den jsme v Náchodě přímými aktéry ruské rulety," uvedl Miroslav Ťokan.

Problému si je vědom i sám policejní prezident, který dříve působil jako náchodský policista. Nyní si záležitost po nepříjemném zážitku z minulého týdne opět více oživil.

„Mám pocit, že chování některých polských řidičů, zejména na trase mezi Českou Skalicí a Náchodem, je nehorázné. A to nejen v případě porušování pravidel silničního provozu, ale i neúcty k ostatním účastníkům silničního provozu. Jako běžní řidiči zaznamenáváme rizika a ohrožení při nesprávném předjíždění, je to i v momentě, kdy polští řidiči nerespektují kolony a rozestupy," dodal Martin Červíček.

Hned na pátečním setkání pak Martin Červíček informoval starostu Jana Birke, krajského policejního ředitele Jana Švejdara a ředitele náchodské policie Davida Fulku, že české uniformy se nyní na polské šoféry více zaměří. „Neexistuje, aby si tady polští řidiči dělali, co chtějí," zdůraznil policejní prezident.

Slíbil opatření a kontroly. „Už v minulosti náchodská policie například pravidelně v pátek večer a v podvečer prováděla velmi rozsáhlé kontroly. Domluvili jsme se nyní na nějaké taktice, kterou bych zatím nechtěl úplně specifikovat. Mohu ale slíbit, že těch kontrol bude jednoznačně více a budou zaměřeny cíleně. Pokud tady někdo lítá jako šílenec a není schopen respektovat nějaké pravidla silničního provozu a navíc ohrožuje ostatní, tak náchodská a královéhradecká policie musí občanům pomoci a musí dát situaci do pořádku," prohlásil Martin Červíček.

Takové kroky vítá náchodský starosta Jan Birke. Jde o bezpečí obyvatel. „Jsem rád, že chování polských řidičů pan policejní prezident zažil na vlastní oči, protože jsme na to mnohokrát upozorňovali. Přede mnou dal úkol řediteli policie královéhradeckého kraje, aby sem zajížděl častěji policejní Passat, budou častější hlídky státní policie s radary. Jsem tomu rád, protože Náchoďáci vědí, jak velký problém to je," uvedl Birke.

Dodal, že problémy bývají často na konci týdne, kdy se polští řidiči nejen kamionů, ale i osobních aut, vrací z práce třeba až z Německa domů.

Autor: Pavel Bednář

4.4.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení