Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ruce si podávají už 15 let. Dnes stvrdí další pokrevní přátelství

Nové Město nad Metují - Už patnáct let se obyvatelé Nového Města a polského lázeňského městečka Duszniki Zdrój znají, navštěvují a spolupracují. Dnes výročí oslaví společně v Novém Městě při Dnech evropského kulturního dědictví a slavnostně si podpisem partnerské smlouvy slíbí další pokračování úspěšné spolupráce.

15.9.2012
SDÍLEJ:

Nové Město nad Metují.Foto: DENÍK/ Věra Sýkorová

Ta se dlouhodobě rozvíjí úspěšně. Do partnerství s Duszniki Zdrój se zapojily i různé městské organizace včetně těch, které pracují s dětmi a mládeží, i občanská sdružení. Během patnáctiletého období se na obou stranách uskutečnilo kolem 150 vystoupení sborů a souborů. „Podařilo se nám například vyvést děti z mateřské školy do Polska, kde se v rámci jednoho projektu učily třídit odpady. Dohadovaly se jedno česky a druhé polsky, kolik mají bodů a jestli jsou dobří. Jazykové bariéry byly pryč. Bylo to úžasné, kluci byli váhaví, ale holčičky rychle překonaly ostych a fandily svým týmům," líčí novoměstská místostarostka Bronislava Malijovská.

Spolupráce ze společných projektů přinesla také investice. Třeba pořízení informačních tabulí nebo vybudování cyklostezky za 14 milionů korun, jejíž povrch v ulicích Klossova a Čs. Legií má zcela nový povrch. „Máme díky tomu dvě pěkné komunikace a další projekt se chystá. Jsme před podáním žádosti na vybudování kontejnerových stání a podzemních kontejnerových stání," dodala Malijovská.

Čechy a Poláky sbližuje třeba i umění. Občanské sdružení Poznávání, které sdružuje fotografy, historiky či umělce, třeba pořádá společné výstavy fotografií. Jedné takové třeba vloni. „Byla ukázkou zahájení spolupráce s nově vzniklým fotoklubem v Duszniki Zdrój. Spolupráce mezi fotokluby pokračovala i v letošním roce společnou výstavou Partnerské město," uvedl za občanské sdružení Poznávání jeho předseda Vladimír Klofáč.

Obě partnerská města či sdružení z nich uspořádala desítky výstav a vydala společné propagační materiály.

„Naše partnerská spolupráce je výjimečná a zcela naplňuje myšlenku prosazovanou Evropskou unií, kterou je sblížení obyvatel obou měst, poznávání jejich života, zvyků, kulturních tradic, výměna zkušeností a vytváření osobních, přátelských vztahů," míní Bronislava Malijovská.

Za spolupráci město získalo také ocenění. „Už na jaře letošního roku Euroregion Glacensis, který se rozkládá po celém česko-polském pomezí Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje, vyhodnotil dobrou úroveň naší spolupráce a získali jsme za ni první místo za spolupráci v oblasti spolkové činnosti a třetí místo v kategorii tvorba společných propagačních produktů. Skutečně ta spolupráce s Polskem je tady na dost vysoké úrovni," dodala místostarostka Malijovská.

V červenci oslavili kulaté výročí i v Dusznikách, kde vysadili alej přátelství a pro budoucí generace zakopávali kapsli času, do které se uloží znovuobnovená partnerská smlouva.

Polsko se stále nedoceňuje

Nové Město nad Metují má partnerství s Duszniky 15 let, avšak podle Malijovské se možnosti v Polsku stále trochu nedoceňují, byť leží hned za humny a polské návštěvníky české pohraničí láká. Město proto připravuje jednoduché letáky, které mají za jeho návštěvou zvát třeba návštěvníky polských pohraničních lázní, do nichž se sjíždějí hosté z celého Polska.

Ohlédnutí za léty spolupráce nabízí i výstava v zasedací místnosti v prvním patře novoměstského úřadu. Veřejnosti bude volně přístupná až do 31. října.

Kromě partnerství s Poláky už před více jak dvaceti lety, ještě za doby komunismu, uzavřeli Novoměstští partnerství s německým Hildenem. 

Autor: Pavel Bednář

15.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zaměstnavatel neposílal srážky ze mzdy insolvenčnímu správci

Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Machovu zatím chybí forma i štěstí

Náchodsko - O slunečném víkendu se hrálo o další mistrovské body ve fotbalovém Jopeco Okresním přeboru mužů.

Nevěděli, co se šaty, tak je vrátili

Jaroměř, Josefov - Nečekaného překvapení se po pár týdnech dočkali jak vystavovatelé, tak i majitelka odcizených šatů. Před vchodem do objektu Starého špitálu v Josefově, kde se v době 9. do 11. září konala výstava a z něhož zmizely některé vystavované artefakty (tj. zářivky a plesové šaty), se z ničeho nic jednou ráno objevila igelitka. A uvnitř se skrývaly oboje šaty, které kdosi předtím z výstavy odnesl.

Derby rozhodly jaroměřské vstupy do třetin

Náchodsko - Mizerný start do sezony zažívá nejúspěšnější celek posledních pěti let. Hokejisté Náchoda se v úvodu nového ročníku trápí jak v ofenzivě, tak i v defenzivě, což potvrdili i v nedělním domácím zápase s Třebechovicemi.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení