Rybáři už v pátek utvořili družstva o dvou či třech členech a vylosovali si svá stanoviště. Na nich si museli připravit zázemí tak, aby tam strávili nepřetržitě 48 hodin. Přesně v pátek v poledne bylo všech dvaatřicet týmů připraveno a lovecký maratón mohl být odstartován. V tu chvíli se hladina rybníka zaplnila návnadami, kde byly na ryby nastraženy ty nejlepší pochutiny dle vlastních tajných receptur.

Nejdřív ryby moc nebraly

Ale ani sebelepší pochutina ryby nepřesvědčila a první polovinu závodů jejich nástrahy ignorovaly. Přispěla k tomu i změna počasí, a tak po prvních čtyřiadvaceti hodinách se rybářům podařilo nalákat na jejich háčky pouze deset kaprů.

V druhé půli závodů už však ryby vyhládly, počasí se ustálilo a rybářům se zlepšila nálada, jakmile se pruty začaly škubat v reakci na úlovky. Ale vždy není posvícení a rybáři vše brali s nadhledem.

„Jsem také členem týmu a pomáhám taťkovi, ale ryby se nám nějak vyhýbají. Jinak se mně tady líbí. Už tady jsem poněkolikáté a když mě taťka vezme s sebou, tak pojedu i příště," svěřil se sedmiletý prvňák z Josefova Filip.

„Na závodech jsme už počtvrté, ale letošní rok to je slabší a úlovky nejsou nic moc. To však není rozhodující. Jezdíme sem rádi, je tady krásné prostředí, odpočineme si tady a vždy se sejde dobrá parta," zhodnotila závody parta rybářů z Chrastavy.

„Na úlovky to je slabší, ale je tady sranda a pohoda. Jsme tady po čtvrté a přijedeme příště zase," sdělili se smíchem Martin, Daniel, František a Karel z Prahy.

Během závodu, který byl ukončen v neděli přesně v poledne, se podařilo ulovit sedmdesát šest kaprů a dva jesetery. Nebylo to takové množství jako v předešlých ročnících, ale o to byly závody napínavější.

Vyhrát nebylo jednoduché

Při závodech se nejlépe dařilo dvojici místních rybářů. Přemysl Čejp s Ondřejem Filipem ulovili celkem 23 kaprů o celkové váze 184 kilogramů, čímž se stali vítězi jarního Brodského maratónu. Tato dvojice ulovila i nejtěžšího kapra vážícího 14,82 kilogramu. Na druhém místě skončila dvojice Josef Kočí a Jindřich Černý z Mnichova Hradiště, kteří ulovili 15 kaprů a dva jesetery o celkové váze 160,6 kilogramů. Tato dvojice obdržela i cenu za nejdelší rybu, kterou byl 105 centimetrů dlouhý jeseter. Na třetím místě se umístili Antonín Svoboda s Karlem Hlaváčkem z Humpolce, kteří společně nachytali 54,92 kilogramů ryb.

„Se závody a účastí jsem spokojený, i když změna počasí nepřinesla žádné rekordní úlovky. Kdo však sledoval, jak závodníci lehce rybu sekají, opatrně ji podebírají, na měkkou, mokrou podložku jí ukládají a po zvážení ji rychle a šetrně pouštějí zpět do vody, pochopí, jaký vztah k rybám mají. Proto ještě jednou děkujeme všem zúčastněným za vzorný a pohodový přístup," shrnul konání závodů jejich hlavní organizátor Milan Hrstka.

Už teď se mnozí rybáři těší na další maratón, tentokrát podzimní, který se na rybníku bude konat v září.