„Naše organizace se zabývá lovem kapra a jeho lov také podporujeme. Kapry ovšem nezabíjíme, ale vždy je vracíme zpátky do vody," vysvětlil hned na úvod hlavní rozhodčí Carp ligy Ladislav Frydrych.

Přestože se v rybníku Brodský prohánějí i candáti, sumci, štiky a jeseteři, rybářům se k dobru přičítali pouze už jmenovaní kapři a amuři. Podmínkou bylo, aby ryba vážila minimálně tři kilogramy. Vítězem se stal tým, který nachytal největší váhové množství ryb.

„Jsou to svým způsobem nestandardní závody, protože u nás si ryby vždy dva týmy vzájemně váží, takže tady musí panovat velká důvěra. Závody tímto způsobem fungují už řadu let," řekl Frydrych.

Rybám víkendové deštivé a chladné počasí očividně nevadilo a zabíraly na návnady poměrně často. Už v sobotu odpoledne měly některé týmy zaznamenaných přes třicet bodovaných úlovků. „Zatím byl největší ulovenou rybou kapr o váze 14,25 kilogramu. Největší amur měl necelých 11 kilo, ale běžně se chytají ryby v rozmezí čtyř až osmi kilogramů. Podle informací je v rybníku dokonce i ryba, která by měla mít zhruba 22 kilo," popsal v sobotu s úsměvem rozhodčí, který průběžně dohlížel na jednotlivé týmy. V jednom z nich byly dokonce obě jeho děti, které lásku k rybolovu zdědily po rodičích.

Nezávodilo se o žádné extra ceny, ale šlo hlavně o přátelskou atmosféru, fér jednání a prestiž. „Po čtvrtém kole Carp ligy se nejúspěšnější tým vydá na World Carp Classic, což je takové neoficiální Mistrovství světa v lovu kaprů. Letos se poprvé v historii uskuteční v září v České republice," prozradil na závěr Ladislav Frydrych.

„Někdo si myslí, že na rybách si člověk odpočne"

Červený Kostelec - „Rybaření se věnuji odmalička. Dá se říci, že jsem se u vody narodil. Když mi byly asi tři roky, táta mě bral k vodě a na splávek jsem chytal malé rybičky," vyprávěl v sobotu u rybníka Brodský osmadvacetiletý Martin Kazda z Kostelce nad Černými lesy. Po očku stále sledoval čtyři rybářské pruty s návnadou. S Pavlem Hanušem z Pardubic měli políčeno na pořádného macatého kapříka, který by jejich týmu přinesl plusové body.

Okolo rybníka bylo takových týmů osmnáct. Rybáři přijeli z celé republiky i sousedního Slovenska na třetí kolo Carp ligy, kterou pořádá Carp klub Česká republika.

Netrvalo dlouho a prut se napnul. Ryba se chvíli vzpouzela a za okamžik se v síti mrskal kapr. „Škoda, ten bude mít pod tři kila," zhodnotil mladík, ale přesto rybu zvážil. Nemýlil se. Bodovali se pouze kapři a amuři, kteří měli nad tři kilogramy. Šupináč se během chvilky opět spokojeně proháněl ve vodě. Ve stejnou dobu se týmu vedle podařil chytit skoro čtyřkilový kousek.

Závody začaly už v pátek v 11 hodin dopoledne a trvaly rovných 48 hodin. Chladné a deštivé počasí rybářům příliš nevadilo. „Jakmile ryba spolupracuje, jsme ochotní pro ni udělat cokoliv. Ale kdyby nepršelo, bylo by to u vody pohodlnější," přiznal Martin Kazda a dodal, že původně všichni očekávali, že ryby budou spíše na mělčině, ale protože se ochladilo, stáhly se do hloubky.

„Místo jsme si vylosovali dobré. Zatím jsme vytáhli pětadvacet kaprů. Byl mezi nimi i jeden čtrnáctikilový a dalších zhruba pět ryb mělo nad deset kilogramů," zhodnotil v sobotu odpoledne mladý rybář . Ryby prý braly spíš v noci, takže si s kolegou v týmu moc neodpočinuli. Zamhouřili oči sotva na dvacet minut.

„Někdo si myslí, že na rybách si člověk odpočne, že jenom sedí a dívá se, ale lidé za tím nevidí tu dřinu připravit krmení, naházet ho do vody a zvolit správnou taktiku. Není to jen tak," líčil rybář a prozradil, že jako návnadu používají všehochuť. Mohou totiž chytat na všechno, co rybám neublíží. Používá se například kukuřice, pelety nebo boilies, což je speciální rybářská nástraha a návnada z vařeného těsta a některých dalších přísad, mezi které může patřit rybí maso, mléko, obiloviny, zelenina. Často se přimíchávají i vajíčka jako pojivo.

Za chvíli se prut opět napnul. Vylovený kapřík vážil bohužel stejně, jako ten předchozí. Možná to byl dokonce ten samý, kdo ví.

Carp liga má celkem čtyři závody. Tým s nejnižším počtem trestných bodů vyhraje startovné na World Carp Classic, který se uskuteční v září, a to poprvé v České republice. Pro rybáře z Carp klubu ČR je to velká motivace. Jejich mottem je „Vracím kapra vodě", a proto i u rybníka Brodský všechny vylovené ryby po šetrném převážení zase zvesela mrskly ploutví a zmizely pod hladinou.