A to je teprve začátek. Změn bude mnohem více. Vyskytl se dokonce i jeden problém, o kterém nikdo netušil. „V místech, kde stále parkovala auta, se ukrývala dost velká jímka. Patrně na vodu. Nikdo o ní nevěděl, nebyla zaznamenaná ani v technických mapách města," prozradil místostarosta Náchoda Tomáš Šubert.

Vzhledem k tomu, že se asi metr a půl hluboká nádrž nacházela nedaleko městského divadla, kde mají parkovat autobusy, musely se narychlo udělat úpravy. „Pokud by na ni najelo těžké vozidlo, hrozilo by jeho propadnutí," dodal.

V těchto dnech se chystají opravy dláždění v dolní polovině náměstí. V plánu je i rozšíření chodníků o hladkou dlažbu, po které by se pohodlně kráčelo i ženám v podpatcích. Provoz na chodnících bude jen s částečným omezením. Jednotlivé části vždy kompletně dokončí, nerozeberou je najednou.

Změny čekají i kašnu. „Ta se nejen celá zrenovuje a nasvítí, ale i posune přibližně dva a půl metru směrem ke kostelu. Vysadí se okolo ní šest nových stromů. Přibudou i prvky se zelení, pítko a lavičky, včetně té s Josefem Škvoreckým," řekl Šubert. Město na ni před nedávnem vyhlásilo soutěž, do které se přihlásilo šest tvůrců. Vítězný návrh už porota vybrala, ale jeho zhotoviteli to teprve oficiálně oznámí.

Město pamatovalo i na hendikepované. Upraví pro ně na několika místech bezbariérově chodníky a přechod pro chodce mezi radnicí a poštou přizpůsobí také nevidomým.

Tím, že se na náměstí přeorganizuje doprava, zmizí asi padesát parkovacích míst. To uvítá asi většina Náchoďáků, kterým se nelíbí, že náměstí připomíná velké parkoviště. Okolo kostela vznikne pouze pěší zóna.

Rekonstrukci by měli dokončit do konce listopadu.