S průzkumnými vrty rozhodně nesouhlasí starostka Hronova Hana Nedvědová, která je i místopředsedkyní představenstva Vodovodů a kanalizací Náchod.

Jak se díváte na povolení průzkumných vrtů?
Lze to vyjádřit dvěma slovy: Zděšení a hrůza! Naprosto nechápeme záměr v tomto nádherném území se do něčeho takového pouštět. Já jsem ráda, že se v této ohrožující situaci sešli starostové okresu Náchod a sjednotili si svoje postoje a postupy. Aby vzkaz panu ministrovi životního prostředí nebyl roztříštěný. Každý z nás něco umí a dokáže v tom učinit nějaké kroky. A společně se snažíme, aby k žádným průzkumným vrtům, natož pak k těžbě plynu nedošlo.

Kde vidíte největší problém?
V ohrožení je Polická křídová pánev, ze které je zásobováno poměrně velké území pitnou vodou. A to je naprosto klíčová věc. Jde o území od Broumova po Nové Město nad Metují, včetně České Skalice. Výjimku tvoří Červený Kostelec, který má vlastní zdroj vody. Vodovody a kanalizace Náchod, kde jsem místopředsedkyní představenstva, proto tuto situaci velice bedlivě monitorují. O problému jsme jednali minulý týden. Pokud by měla být vrty narušena Polická křídová pánev, tak by všichni, kteří jsou zásobováni náchodskou vodárnou, byly v ohrožení. Problém je, že zhruba 750 tisíc kubíků vody ročně odebírají z této oblasti i Vodovody a kanalizace Králové. To znamená, že problém, který vzniká u nás na severu, by se ve finále dotkl i krajského města, tady Hradce Králové. A to by si měli všichni uvědomit. Ohrožení pitné vody, se tak týká vlastně celého Královéhradeckého kraje, který by se jím měl zabývat. Už proto chystáme jednání s primátorem Hradce Králové Zdeňkem Finkem.

Jak budete dál postupovat?
Proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR, které průzkumné vrty povolilo, jsme se odvolali. Protože se nám zdá situace opravdu vážná, podporujeme i protestní petici. V tuto chvíli je už umístěna na webových stránkách města. Podepsat ji lze na matrice, v knihovně a v Kulturním a informačním středisku v Hronově.

Jiří Máslo

Článek o těžbě břidlicových plynů naleznete ZDE.