„Kvete to tu vždy na jaře. Letos zde bylo napočítáno asi 900 kusů šafránu,“ řekl nám Vítězslav Vítek, starosta Suchého Dolu. Jak dodal, na Šafránové louce by měla vzniknout informační tabule, na které si každý bude moci přečíst informace o této nově vyhlášené přírodní památce Královéhradeckého kraje a prohlédnout si šafrán bělokvětý také na fotografiích.

Šafránovou louku objevila podle starosty asi před třemi lety

Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko. „Při přepočítávání se zjistilo, že se zde tyto rostlinky stále a stále rozmnožují. Jak se sem ale dostaly, to zřejmě nikdo netuší,“ řekl nám starosta Vítek.
V Suchém Dole probíhá v současnosti výstavba rodinných domků. Ve změně územního plánu Suchodolští počítali s tím, že tato louka bude stavební parcelou pro jeden domek. „Když se tu však objevily tyto vzácné šafrány, bylo rozhodnuto o tom, že se na louce stavět nemůže. Proto jsme pozemek, který patřil obci, prodali soukromému zemědělci,“ řekl nám starosta Vítek s tím, že se louka nebude moci hnojit, ani se zde nebude moci pást dobytek. „Bude se zde moci jen čistě sklidit tráva, usušit seno a to je vše,“ uvedl starosta.

Zřízení této nové přírodní památky nezatíží krajský rozpočet. Péče o suchodolskou Šafránovou stráň bude totiž financována ze státního rozpočtu. „Pro nás to bude znamenat pouze to, že bude naše obec zase o trošku známější. Žádné nové dotace z toho bohužel nepramení,“ zažertoval starosta.

„Že bude louka tady v Suchém Dole na seznamu přírodních památek? Tak o tom vůbec nevím. Slyšela jsem sice, že tam něco našlo.., ale jinak o tom nevím vůbec nic,“ podivila se Dagmar Bornová, prodavačka v obchodě na návsi. „Jezdíme sice kolem, ale podívat jsem se tam ještě nebyla,“ dodala prodavačka, která si myslí, že zejména pro turisty by mohla být nová přírodní památka dalším z lákadel jejich obce.
Celkem je v Královéhradeckém kraji vyhlášeno dosud přes 60 přírodních památek a přírodních rezervací. Například před třemi měsíci se stalo novou přírodní památkou Sklenářovické údolí v sousedním trutnovském okrese, kde se nacházejí podhorské a horské louky se vzácnými chráněnými druhy rostlin a živočichů.

(Věra Sýkorová)