Sdružení si na náměstí T.G.M. pod podloubím u staré radnice postavilo stolek, u něhož mohli lidé podepsat petici. V rámci protestní akce si navíc sdružení nechalo vyrobit 9700 letáků s textem „Odvolejme ředitelku zoo“, které pošta roznesla do schránek.

Do zoo chodí méně lidí, ubývá i zvířat

Roman Komeda, předseda safari Archa 2007, pořádání akce odůvodnil: „Zahrada přestává plnit svou základní funkci, tedy být pro veřejnost a to nejen v Královéhradeckém kraji. Předražené vstupné odradilo řádově několik tisíc lidí. Ti, kteří zde letos byli, navíc na různých sociálních sítích píší, že už se do Dvora nevrátí. A to přímo souvisí s vedením zoo.“

Na otázku, zda sdružení má k dispozici nějaké výsledky návštěvnosti, které by toto tvrzení potvrdily, Komeda uvedl, že vedení zoo, ani pracovníci propagace nesdělí, kolik přišlo do zahrady návštěvníků. „Tyto informace jsme tedy získali neoficiální cestou. Navíc i podle obsazenosti okolních parkovišť do zahrady jezdí méně lidí. Náš odhad je, že návštěvnost klesla o třetinu,“ potvrdil Komeda.

Dalším důvodem petice za odvolání vedení je úbytek velkých kopytníků, kteří se ze zahrady odvezli. Tím třetím potom loňské vystoupení dvorské zahrady z organizace EAZA, jež je vlastníkem některých zvířat.

Zoologická zahrada prostřednictví mluvčí Jany Myslivečkové vzkázala, že se k akci nebude vyjadřovat.

Petice není osobní mstou

Proti jednání Romana Komedy často zaznívají hlasy, že se pouze mstí ředitelce Daně Holečkové za to, že byl ze zahrady odejit. To však popírá. „Tato otázka mě vždy pobaví. V zoo jsem pracoval na oddělení propagace a pro zahradu jsem žil, zvířata jsem miloval. Přistěhoval jsem se do Dvora, aby i moje děti navštěvovaly zoo a nikdy jsem k tomu nebyl lhostejný. Za úpadek zahrady může vedení v čele s ředitelkou. Ale není to osobní msta.“

Petici zatím podepsalo přes tisíc lidí: „Do sdružení došlo 1200 podpisů. Očekáváme, že se připojí další, proto všichni lidé ve Dvoře mají možnost se vyjádřit. Problematika zoo se týká především města, ale je to regionální zahrada, takže petici podpořili i lidé ze všech koutů republiky. Na našich webových stránkách je hlasování, zda lidé souhlasí s odvoláním vedení zoo,“ poznamenal Komeda.

Během první hodiny na petici včera přibylo 60 podpisů. „Nelíbí se nám, co se v zoo děje, i proto jsme se rozhodli s kolegy v práci tu petici podepsat,“ řekla paní Hana ze Dvora, která ale podle svých slov navštívila zoo naposledy před 4 lety.

„To, co se děje v zoo, je hrůza. Když srovnám dvorskou zoo například s ostravskou, tak to snad ani nejde. Vždyť tady jsou jen samý rohatý kozy, víc nic. Jsem doslova rozčílen. Neměl jsem rád pana Vágnera, ale budiž mu země lehká, to byl zlatý člověk,“ lamentoval Zdeněk Kareš ze Dvora, který také podepsal.

Petiční akce pokračuje dnes od 14 do 15 hodin na stejném místě. „V sobotu zase budeme od 14 hodin do 15 hodin u hlavní poklady Zoo Dvůr Králové,“ dodal Komeda.

Petice by v říjnu měla skončit a Safari Archa 2007 ji předá krajským zastupitelům. „Víme, že stoprocentním vlastníkem zoo je kraj a hejtman a tito lidé by měli rozhodnout o osudu zahrady. Pokud se nic nestane, za rok jsou krajské volby, takže ve věci budeme pokračovat dál,“ upozornil Komeda.

Protestovali již v polovině června

První protest Safari Archa 2007 se konal již 19. června na parkovišti u zahrady. Sdružení chtělo vyjádřit mimo jiné nesouhlas s vjezdem osobních automobilů do areálu safari a volalo po odvolání představenstva zahrady a jeho nahrazení odborníky. Na protest se ale dostavilo pouze dvacet lidí.

Tehdy mluvčí Myslivečková poznamenala: „Safari Archa proti naší zoo vystupuje již léta. Provoz Safari 2011 zvířatům vůbec nevadí, mají klid. Auta sice po areálu jezdí, ale ne v kolonách. Návštěvníci si to užívají a někteří se sem opakovaně vracejí. Zvířata si mohou prohlédnout zblízka a zastavit, kde chtějí. Co se týká představenstva, jeho jmenování je v kompetenci Královéhradeckého kraje a osobně si myslím, že jsou v něm odborníci. Není to totiž jen o zvířatech, ale i o hospodaření, politice a marketingu firmy.“ (Miroslava Jasanská)
.