VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sdružení postižených vyjadřuje znepokojení nad snížením počtu lůžek na interně

Náchod - Sdružení zdravotně postižených Náchod pořádalo pro své členy 22. dubna členskou schůzku, při níž byli přítomni také hosté.

27.4.2009
SDÍLEJ:

OLGA FRÜHAUFOVÁ, předsedkyně Sdružení zdravotně postižených.Foto: Jaroslav Feltl

Městský úřad zastupoval místostarosta ing. Jaroslav Rohulán, Městské středisko sociální služeb jeho ředitel Mgr. Jaromír Vejrych, Oblastní nemocnici Náchod ředitel MUDr. Miroslav Švábl, primář multidisciplinární JIP Broumov a paní Dana Vítová z Centra služeb pro zdravotně postižené. Diskutující byli též pan Miroslav Rousek a zastupitel MěÚ Náchod pan František Rázl.

Setkání zahájily děti z MŠ Havlíčkova ulice, které přivedly jejich tři paní učitelky a za hudebního doprovodu zazpívaly hezké písničky ze svého repertoáru. Jako vděk jsme předali doprovázejícím učitelkám květiny.

Hned v úvodu přivítala předsedkyně Místní organizace Sdružení zdravotně postižených (MO SZdP) Olga Frühaufová všechny přítomné a seznámila je s hosty. Debata začala otázkami, které předali přítomní paní Frühaufové při příchodu. Pan Vejrych nás vyzval ke konečnému řešení vchodu pro vozíčkáře do penzionu Harmonie I. Schůzku za MO SZdP zprostředkuje po dohodě s panem ředitelem pan Jaroslav Feltl v nejbližším možném termínu.

Pan Rohulán podal vysvětlení ke stávající komplikované dopravní situaci, která vznikla po uzavření Komenského ulice kvůli její kompletní rekonstrukci. Pro odlehčení bude od pondělí 27. dubna průjezdná ulice mezi objekty Rubeny, která z velké části odvede osobní dopravu do centra města a ve směru na Kramolnu a další obce v tomto směru.

Upozornil na náš podnět městské policii na vyhrazený parkovací prostor před opravovanou poliklinikou v ulici Boženy Němcové, který soustavně užívají řidiči bez správného označení automobilu znakem vozíčkáře se zapsaným povolením.

Pánové Miroslav Rousek a František Rázl debatovali s panem Rohulánem o řešení změny směru jízdy jednosměrky ulice Volovnice, která by mohla rovněž urychlit průjezd Náchodem. Ve hře jsou i různé majetkoprávní vztahy těchto míst, které ve své podstatě zamezují tomuto řešení.

Hlavní prostor dostal ke svému vyjádření ředitel nemocnice pan Švábl. V odpovědích nám vysvětlil problémy tohoto zdravotnického zařízení v zadlužení a snaze vedení nemocnice snižovat vysoký finanční deficit všemi dostupnými prostředky. Mimo jiné uvedl, že v podstatě neexistuje řešení pro definitivní oddlužení, protože v roce 1998 při změně systému zdravotnictví byly nastaveny výkonové hodnoty bodu nízko – 74 haléřů ve srovnání s jinými nemocnicemi stejné kategorie. Cena se v dalších letech měnila zhruba o každoroční inflaci. Oblastní nemocnice Náchod sdružuje všechny nemocnice bývalého okresu včetně nemocnice v Opočně, která je v nejhorším fyzickém stavu budov a vybavení. K propadu hospodaření přispělo zvýšení platů středního zdravotnického personálu, hlavně sester. První krůček k nápravě nedostatků je 8,5 milionu korun, poskytnutých Krajským úřadem Hradec Králové.

Ředitel Švábl nás seznámil s důvody, které vedly k omezení interního oddělení. Jde hlavně o nedostatek zdravotnického personálu, které vedení nemocnice v současné hospodářské krizi nemůže v celém kraji sehnat, přestože finanční stimul pro každého, kdo pomůže zaměstnat na oddělení sestru je zajímavý a činí 10 tisíc korun.

Poslední zveřejněné zprávy o nemocnici Náchod v denním tisku rozvířily hladinu veřejného mínění v tom, zda bude zajištěna kvalitní péče ve všech zdravotnických oborech spádových nemocnic. Byli jsme ujištěni, že ano. Uzavřené interní lůžkové oddělení dočasně nahradí nemocnice v Opočně až do konečného vyřešení personálního stavu nemocnice v Náchodě.

Třicetiprocentní podíl soukromé osoby v lékárně areálu nemocnice má přispět ke snížení její ztráty zisku, ale na hospodaření nemocnice nemá ke své pozici (lékarnická oblast) žádný vliv.

Pan Švábl nám poděkoval za trpělivost, kterou jsme věnovali odpovědím vznesených otázek na jeho osobu, jako ředitele nemocnice. V debatě jsme jasně vyslovili názor, jak moc nám záleží na naší nemocnici a schválili jsme toto usnesení:

MO SZdP Náchod vyjadřuje znepokojení nad sníženým počtu lůžek interního oddělení Oblastní nemocnice Náchod. Jsme přesvědčeni, že tímto došlo k omezení dostupnosti kvalitní zdravotní péče pro občany okresu Náchod, zejména pro zdravotně postižené a seniory. Žádáme management Oblastní nemocnice Náchod o nápravu tohoto stavu a zajištění kvalifikovaného personálu pro zabezpečení zdravotní péče minimálně v původním stavu.
V závěru seznámil pan Otto Volhejn naše členy s výlety a činností v prvním pololetí 2009.


Jaroslav Feltl, člen výboru SZdP Náchod

27.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení