Závodilo se ve čtrnácti kategoriích, které v neděli ještě doplnil dětský Canicross, jenž se stal tečkou na závěr. Na trati se vystřídalo sto sedm závodníků v seskupeních pes a běžec, pes a vůdce na kole, pes a vůdce na koloběžce, dva až čtyři psi a vůdce na tříkolovém vozíku a pět až osm psů a vůdce na čtyřkolovém vozíku. Mezi psy byla k vidění různá plemena, ale převažovala ta severská.

Sázeli se, kdo zdolá trať rychleji

V průběhu závodu padla i sázka, zda trať zdolá rychleji cyklistka na kole, která je aktivní závodnicí na MTB nebo cyklista tažený psem. Na výsledný čas si mohli tipovat diváci. Po sečtení časů se ukázalo, že cyklistka byla o 1:25 minut rychlejší a trať objela za rovných jedenáct minut. Drobnou cenu od pořadatelů obdržela divačka, která tipovala 1:20 minut.

„Pro psy je velké vedro, to je špatný, ale trať je pěkná a zdejší závody se mi líbí," sdělil své pocity bezprostředně po dokončení závodu Stanislav Škoda z Rokytnice nad Jizerou. Jeho pes se šel hned osvěžit do rybníka.

Trať si pochvalovala i Barbora Čurdová z Hrobu u Teplic v Čechách. „Až na to teplo se mi jelo dobře. Cestou jsem se kochala krásnou krajinou. Jen nevím, kdo je více zmožený, ale jak to vypadá, tak asi já," dodala se smíchem Barbora.

Příznivé počasí přilákalo spoustu diváků, kteří lemovali okolí celé tratě. Mnoho jich bylo také u startu a cíle v autokempu.

Bojují o vteřiny, jinak jsou kamarádi

„Letošní ročník se nám opět vydařil. Slunečné počasí bylo ideální pro diváky, ale už méně pro závodící psy. Těší nás i stále narůstající počet startujících," pochvaloval si ředitel závodu Jaromír Hanuš z Mushers Clubu Metuje Červený Kostelec. Jak dodal, spokojení byli jak pořadatelé, tak i závodníci, kteří tvoří skvělou partu a i když na trati bojují o vteřiny, tak po závodech to jsou výborní kamarádi.

Závodníci přijeli z celé republiky a ve startovním poli byl i jeden Američan. „Ten už je ovšem členem našeho klubu. Do Čech emigroval, když se oženil s jednou naší členkou," upřesnil Jaromír Hanuš s tím, že i on velmi ocenil zdejší prostředí a přátelskou atmosféru. (jim)