Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sekačky a pily mají utrum

Nové Město nad Metují - Pokud se někdo z obyvatel Nového Města chystal zítra, kdy je státní svátek, či v neděli na podzimní úklid na zahradě, pak by měl pilu, sekačku či křovinořez nechat zamčeny v kůlně. Když je spustí, mohl by dostat pokutu až tisíc korun. Kdyby s ní nesouhlasil a chtěl se hádat, pak by mohla činit až třicet tisíc.

16.11.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Andreas STIHL, maXmedia

Novoměstští zastupitelé totiž před nedávnem přijali novou vyhlášku, která o nedělích a státních svátcích reguluje hlučné činnosti na území města.

Podle vyhlášky je o nedělích a státem uznaných státních svátcích každý povinen zdržet se veškerých prací spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk. To znamená právě třeba sekaček na trávu, cirkulárek, motorových pil či křovinořezů.

Radnice zatím nezaznamenala na vyhlášku žádné negativní ohlasy. Třeba jedna z obyvatelek Nového Města Jana Ptáčková chápe, že hluk je nepříjemný, když lidé chtějí odpočívat a mít klid. Na druhé straně má pochopení i pro ty, kteří nemají kdy jindy práce na zahradě vykonat, než o víkendu. „Vnímám, že to lidé potřebují udělat a musí to udělat, ale také vnímám ty lidí a soucítím s nimi, že chtějí mít klid," říká Jana Ptáčková.

Návrh na omezení hluku vzešel od některých členů městské rady, kteří od obyvatel slýchali stížnosti na hluk o víkendech. „O vyhlášce se uvažovalo už delší dobu, v radě města jsme o této myšlence opakovaně diskutovali. Při přípravě vyhlášky jsme vycházeli z aktuální judikatury Ústavního soudu, který připustil možnost hlučné činnosti na území obcí obecně závaznými vyhláškami určitým způsobem regulovat," vysvětluje novoměstský starosta Petr Hable.

Dodržování zákazu hlučných činností kontrolují strážníci městské policie. Za porušení vyhlášky mohou uložit blokovou pokutu do výše jednoho tisíce korun, nebo ve výjimečném případě mohou záležitosti předat k projednání příslušnému správnímu orgánu. V přestupkovém řízení však ten, kdo vyhlášku porušil, může dostat pokutu až do výše třiceti tisíc korun. Porušení vyhlášky se prokáže zjištěním strážníka městské policie přímo na místě či případně výpověďmi svědků.

„Věřím, že převáží ohleduplnost mezi sousedy a občané budou vyhláškou uložené zákazy respektovat a postihy za její porušování tedy nebudou nutné," říká starosta Petr Hable.

Schválená podoba vyhlášky je podle něj výsledkem poměrně obsáhlé diskuse zastupitelů o tom, v jaké míře je vhodné hlučné činnosti regulovat, a tím vlastně zasahovat do práv občanů a vlastníků nemovitostí obhospodařovat svůj majetek. „Dle judikatury Ústavního soudu nemohou obce používání hlučných zařízení zakázat paušálně po delší čas. Mohou používání těchto zařízení přiměřeně omezit například v ranních a večerních hodinách, nebo po celý jeden den pracovního klidu za předpokladu, že je to kompenzováno možností užívat je po celý další den víkendu. Z tohoto důvodu zastupitelstvo města přistoupilo k zákazu o nedělích a státem uznaných státních svátcích, o sobotách a ostatních dnech v týdnu budou občané moci hlučná zařízení používat bez omezení," dodává Petr Hable.

Autor: Pavel Bednář

16.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková
11

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Z Hronova do Náchod se poběží po šedesáté

Náchod, Hronov - Už 60. ročník silničního běhu Hronov – Náchod se uskuteční v sobotu 21. října.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení