„Nevím, jak to dopadne, nemám koncept. Dělám podle toho, jaký je materiál a podle intuice. Vím však, že to bude velké křeslo," řekl domorodý řezbář z Bornea, kterému se řezbařina líbí proto, že má blízko přírodě.

„Je zajímavé, že někteří řezbáři si vybírají pravidelný hladký kmen bez suků a ti řezbáři, kteří jsou blíže spjatí s přírodou, tak si vyberou kmen co nejpokroucenější. Alianos se nepodíval na žádný hladký kmen, ale vybíral nejvíce pokroucené se suky a netradičních tvarů. Už při tom chodil a ukazoval, kde vidí obličeje a že přesně ví, co z toho bude. Pro nás je to změť suků, tvarů a boulí a on už to vidí. To je oko umělce," uvedl organizátor sympozia místní řezbář Jan Paďour.

Letošní sympozium už je třetím v pořadí. Zatímco při předchozích ročnících byla tvorba zcela volná, letošním tématem je lavička. Více však řezbáři omezeni nejsou. „Nechci je svazovat nějakým tématem, ale chci, aby měli prostor k rozletu, k vlastní tvorbě. Kdybychom chtěli vytvořit lavičku s nějakým motivem, už by to bylo znásilňování duše umělce. Necháváme na řezbáři, co vytvoří," dodal Jan Paďour.

Organizátoři sympozia spolupracují s jaroměřskou radnicí a díla z předchozích sympozií našla umístění po městě. To by se mělo stát i s vytvořenými lavičkami. Jedna z nich bude s kočkou, další například s vodníkem. Právě proto, že díla mají být na veřejnosti, vybrali organizátoři téma lavička, protože ta se tvoří z masivu a vandalové ji snad hned tak neponičí.

Jan Paďour ví, odkud stromy pochází a je rád, když se podaří umístit z nich vytvořená díla na stejné místo. Ne vždy to samozřejmě jde. Záleží i na tom, jak se výtvory na dané místo hodí. Proto se teprve uvidí, jestli Sunartovo křeslo bude moci být v areálu nemocnice.

Jan Paďour by například rád viděl, kdyby se do Masarykových sadů podařilo umístit lavičku z břízy, která bývala největší v republice. Hrozila však pádem, a tak se musela pokácet. „Byl bych rád, aby dřevo, které tam rostlo sto let, zase přišlo zpátky. Kdyby takto strom dál těšil lidi, byť by tam měl být třeba jen deset let, tak by to bylo úžasné," dodává Jan Paďour.

Na řezbáře se ve čtvrtek přišly podívat i děti ze Základní školy v Rasoškách. „Přijeli jsme sem už poněkolikáté a letos už během práce, aby děti viděly, jak díla vznikají. Letos je to motivované lavičkami, které budou složit také i dětem, a tak mají možnost svým nápadem pomoci řezbářům v práci a může tam být i jejich dětský pohled," uvedla učitelka Dana Štěpánová.

Sympozium se koná v bastionu číslo 4 josefovské pevnosti. Dnes je tam i řemeslný trh.