Není tady ani žádné poradenské centrum, které by se touto problematikou zabývalo. „Nevzpomínám si, že by se na nás někdo s nějakým podobným problémem obrátil a když už, tak ho odkážeme na specialistu,“ řekla nám terapeutka Jana Jančíková s poradny pro alkohol a jiné toxikomanie. Podle ní v okrese sekty nemají žádné zázemí. To potvrdila i tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová. „Já se domnívám, že se sekty soustřeďují spíše v okolí velkých měst. Na Náchodsku to není problém,“ uvedla Prachařová, která připouští, že jsou v malé míře problémy s příslušníky hnutí skinheads, ale například s vyznavači satanismu nebo jiných podobných hnutí vůbec žádné.


V minulých letech měla řada lidí zkušenosti s vyslanci Svědků Jehovových, kteří neváhali navštěvovat domácnosti, nabízet své náboženské tiskoviny a „lanařit“ do svých řad zejména mladé či osamělé lidi. V současné době se jejich aktivity omezují na postávání v ulicích měst s letáky či tiskovinami v rukou.


Právě Svědci Jehovovi neměli v době komunistického režimu na růžích ustláno a byli považování za sektu. Teprve po roce 1989 byli plně legalizováni a dostali punc oficiálnosti. Nicméně pro některé občany jsou stále představiteli sekty.


„Se Svědky Jehovovými mám svoji zkušenost. Vzpomínám si, že krátce po smrti manžela mě v bytě navštívila dvojice slušně vyhlížejících lidí. Vyptávali na různé věci a záhy se řeč stočila na víru v Boha a podobné věci. Nechali u mě doma náboženské tiskoviny včetně jejich časopisu Strážná věž. Podívala jsem se do obsahu, ale nijak mě to nezaujalo. Pravdou je, že přišli znovu ještě asi třikrát a byli poměrně naléhaví a neodbytní. Přestože jsem se snažila jim vysvětlit, že nemám zájem, moc to nepomáhalo. Později se už neukázali,“ vylíčila nám svůj příběh Eva Volhejnová z Jaroměře.
Pobyt v Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů, tedy mormonů, má za sebou třicetiletý Jiří G. z České Skalice. „Je to asi osm roků, kdy jsem studoval v Praze. Jeden můj kamarád v této církvi byl a pozval mě na jejich setkání. Byli velmi milí a vstřícní. V té době jsem hledal nějaké ukotvení v životě a nenacházel jsem v podstatě nic, co by mě uspokojovalo. Líbilo se mi, že členové této církvě věří v božské pokyny a snaží se vést spravedlivý život,“ uvedl Jiří.


Po navázání známosti se svou nynější přítelkyní, řady církve opustil. „Nic proti nim nemám a dokonce navštěvují pár přátel na Moravě, kteří v této církvi stále jsou. Mě to už opustilo, i když v Boha věřím,“ dodal Jiří, kteří si ale myslí, že mormoni nejsou žádnou sektou, jak to bývá občas prezentováno.
Na Náchodsku v současné době působí řada různých církví. Od tradiční římskokatolické přes Českobratrskou církev evangelickou, československou husitskou, adventistů sedmého dne až například po Pravoslavnou církev, která působí na Jaroměřsku. I když má každá z nich své výlučnosti, žijí církve v okrese v poměrné ekumenické shodě.


Podle tvrzení některých psychologů mohou být však rozmanité sekty nebezpečné pro integritu jedince. Svým nepochybným vlivem mohou do značné míry působit manipulativně na slabé, osamělé a mladé dosud se vyvíjející osobnosti.