Do hledání pobytových znaků vlka se zapojili dobrovolníci z tzv. Vlčích hlídek, ochránci přírody od nás i z Polska i spolupracovníci z řad místních myslivců či zemědělců.

„Smyslem akce bylo zmapovat během jednoho dne co největší území s cílem co nejpřesnějšího možného odhadu počtu vlků, kteří se v oblasti vyskytují. Za tímto účelem organizátoři navrhli k projití celkem 24 tras od Rýchor přes Broumovskou vrchovinu až po Národní park Góry Stolowe,“ uvedl vedoucí pracovník programu Šelmy v Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Prošlé trasy a nálezy vlka obecného během celoplošného mapování vlků v Broumovské vrchovině a širším okolí dne 19.2.2022.Prošlé trasy a nálezy vlka obecného během celoplošného mapování vlků v Broumovské vrchovině a širším okolí dne 19.2.2022.Zdroj: Archiv Šelmy.cz

Zapojení účastníci obsáhli celkem 17 tras o celkové délce 196 km. Během jediného dne se podařilo nalézt 54 věrohodných pobytových znaků vlka obecného, a potvrdit tak výskyt ve všech třech předpokládaných teritoriích vlků zasahujících do Broumovské vrchoviny. „Většinou se jednalo o trus a stopní dráhy několika jedinců pohybujících se bez přítomnosti lidských stop. Vzorky trusu a moči byly odebrány pro potravní, parazitologické a genetické analýzy. Do vyhodnocení nebyly zařazeny neprůkazné nebo nedostatečně zdokumentované údaje. Celkem byl během celoplošného mapování potvrzen výskyt minimálně 14 vlků,“ říká Miroslav Kutal, který předpokládá, že tento počet se významně neliší od skutečného počtu vlků ve sledovaném území, protože v jednotlivých teritoriích byly stejné nebo podobné počty zjištěny během podzimu a zimy i s použitím jiných metod, například pomocí fotopastí. „Zatímco v Javořích a Vraních horách se jedná o zhruba stejný počet zvířat, jaký výzkumníci odhadovali i v loňském roce, v oblasti Broumovských stěn více než dva vlci nebyli zjištěni ani během léta 2021. Předpokládáme, že zde reprodukce v tomto vlčím roce 2021/2022 neproběhla," domnívá se Kutal.

ZAJÍMAVOST: Beránek a vlk je ke shlédnutí on-line

Dokument představující možnosti soužití chovatelů a vlků bude po roce projekcí dostupný na on-line platformách. Film představuje farmáře z České republiky, Itálie a Španělska a různé cesty, které si zvolili při ochraně svých stád před vlky. Podívat se na snímek bude nově možné kdykoliv z pohodlí domova, a to zdarma. Zájemci ho od dnešního dne najdou na Youtube kanále Šelmy.cz či na Vimeo účtu Šelmy.cz.

S tímto odhadem souhlasí i chovatel ovcí Tomáš Havrlant, který se mapování vlků také zúčastnil. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o jeden den na poměrně velké ploše, výsledek může mít dobrou vypovídací hodnotu,“ říká starosta obce Vernéřovice, který na problém vlka v krajině dlouhodobě upozorňuje. „Myslím si, že aktuálně je na Broumovsku vlků méně než vloni a předloni,“ dodal. On sám naposled vlka viděl vloni na podzim. „Dříve to byla otázka čtrnácti dnů, tří týdnů, kdy jsem se s vlkem setkal.“

Podle jeho informací v regionu dominuje jedna větší smečka, která se pohybuje v Javořích horách od Jetřichova až po polský Walbřich. Výskyt na tak velkém území potvrzují fotopasti, z nichž lze vyčíst asi 11člennou smečku. Že se jedná o jednu skupinu, potvrzuje vlk, který podle chůze zřejmě nemá část přední nohy. Zbytek je zřejmě pár jedinců. "Myslím si, že jich ubylo. Vysvětluji si to tím, že už vlci odlovili všechny muflony, kteří tady byli, a odešli za snazší kořistí někam jinam. Chovatelé ovcí už loni měli menší škody než v předchozích letech.