Jedním z dalších vylepšení je tento týden otevřená vzpomínková a relaxační místnost.

Nápad vznikl na výstavě hraček

„Nápad pro vybudování světničky v duchu třicátých až padesátých let minulého století vznikl při letošním Jiráskově Hronovu. Se seniory jsme navštívili výstavu hraček v rodném domku Aloise Jiráska a když jsme po jejím zhlédnutí viděli nadšení především klientek domova, tak byl nápad na světě. Dlouhé hodiny si vyprávěly o nábytku, nádobí, hračkách a dalším vybavení, které jim připomínalo jejich dětství a domov," uvedla ředitelka Justynky Jitka Ansorgová.

Pro celý personál nastal čas shánění věcí, které senioři mívali ve svých domovech. Objížděli vetešnictví, různé výstavy a hledali inspiraci, aby si ujasnili, co klienty v jejich mládí nejvíce obklopovalo.

Nejvíce klenotů se našlo po půdách

Potom nastal čas shánění. Nejdříve si každý udělal inventuru na půdách a potom se přešlo ještě na půdy ke známým a příbuzným. Když bylo na hromadě dostatek věcí, tak se začalo s instalací. Výsledkem je stylová místnost, kde na každého dýchne atmosféry první poloviny minulého století.

Nápad zrealizovali za necelý měsíc
„Vše se podařilo zrealizovat v opravdu rekordním čase. Je to díky ochotě, iniciativě a velkému nadšení všech zaměstnanců, kteří se zapojili nejen do shánění věcí, ale i do samotné realizace projektu. Světnička není pojata jako muzeum, ale bude sloužit k běžnému používání a pobytu klientů domova, kde si každý bude mít možnost vše osahat a navodit si tak atmosféru svého mládí. Když jsem viděla seniory, jak vše se zájmem sledovali a probírali, které věci kdo z nich doma měl, tak věřím, že naše práce smysl měla," řekla Jitka Ansorgová.

Relaxační místnost slouží k rozjímání
Současně byla předána k užívání i relaxační místnost, kde si je možné po návštěvě světničky lehnout a při decentním osvětlení a tiché hudbě v klidu rozjímat a vzpomínat na staré dobré časy.

„V této místnosti se pracuje stylem lehnu si a nechám se hýčkat. K dispozici je vyškolená pracovnice na bazální stimulaci. Pro seniory to obnáší něžné ruce, voňavé olejíčky, masáže, teplo pohankových, levandulových a bylinkových polštářů a různých látkových hadů. K tomu ještě terapeutické pomůcky a příjemné prostředí," dodala ředitelka domova.