Den pro ně začínal jako v každé normální rodině. U snídaně si pochutnali na vánočce a cukroví a k obědu, aby se postili, dostali naservírované bezmasé jídlo.

V podvečer se všichni sešli ve společenské místnosti vyzdobené vánočním stromečkem, betlémem a svíčkami. Z reproduktorů se linuly tóny vánočních koled.

Tam všechny přivítala ředitelka domova Jitka Ansorgová společně s vrchní zdravotní sestrou, sociální pracovnicí a celým personálem, který tento den trávil ve službě. Všem společně popřáli krásné a pohodové vánoční svátky. Na oplátku zase za všechny zde žijící seniory poděkoval Jiří Hornych celému personálu a vedení za starostlivost a péči, kterou všem v průběhu celého roku při jejich nelehkém povolání poskytují a zarecitoval básničku, kterou pro tento večer napsala jedna z obyvatelek Milada Rojšlová.

Před večeří si zazpívali koledy

Potom se všichni chopili připravených zpěvníků a společně si zazpívali několik vánočních koled, mezi kterými nechyběli ani Štědrý večer nastal, Veselé vánoční hody, Tichá noc a další. Po zpěvu přišla na řadu modlitba a čas na štědrovečerní večeři, při které si senioři pochutnali na bramborovém salátu, rybě nebo klobáse. Jako bonus byl podáván čaj s rumem a výborný domácí štrúdl.

„Je to tady pěkné, postaráno o nás je také dobře, ale stejně stále vzpomínám na mládí, rodinu a vlastní domov. Největší stesk je vždy v období Vánoc," svěřila se nejstarší obyvatelka Justynky, sedmadevadesátiletá Františka Hněvsová.

Následovalo ještě rozbalování dárečků a potom se většina klientů domova odebrala do svých pokojů, kde strávili příjemný večer u televizorů při sledování pohádek. Část seniorů ještě chvíli poseděla u vyprávění a vzpomínání na své mládí.

Všichni strávili sváteční den v příjemné pohodě. Jediné, co všem velice chybělo, byly rodina a domov, které ani sebelepší sociální zařízení nenahradí.