Den pro ně začínal jako v každé normální rodině. U snídaně si pochutnali na vánočce a cukroví, k obědu, aby se postili, dostali naservírované houbové knedlíky. V podvečer se všichni sešli ve svíčkami nazdobené společenské místnosti u vánočního stromečku a betléma a za tónů vánočních koled.

Poděkovali za péči

Přítomné přivítala ředitelka Domova Jitka Ansorgová společně s vrchní zdravotní sestrou, sociální pracovnicí a celým personálem, který den trávil ve službě. Všem společně popřáli krásné a pohodové vánoční svátky.

Na oplátku za všechny zde žijící seniory poděkoval Jiří Hornych celému personálu a vedení za starostlivost a péči, kterou všem v průběhu celého roku při jejich nelehkém povolání poskytují. „Část života jsem pracoval na Ostravsku v uhelných dolech, kde to byla tvrdá dřina, ale pracovní doba byla pouze sedm hodin a dostali jsme za to nadprůměrně zaplaceno. Zdejší personál pracuje dvanáct hodin za minimální mzdu a dřina to je také veliká. Proto si od nás zaslouží velký obdiv a poděkování," řekl Jiří Hornych.

Potom se všichni chopili připravených zpěvníků a společně si zazpívali několik vánočních koled, mezi kterými nechyběli ani Štědrý večer nastal, Veselé vánoční hody, Tichá noc a další.

Zpívali, vzpomínali

Po zpěvu přišla na řadu modlitba a čas na štědrovečerní večeři. Senioři si pochutnali na bramborovém salátu, rybě a klobáse. Jako bonus se podával čaj s rumem a výborný domácí štrúdl. Následovalo ještě rozbalování dárečků. Teprve potom se většina klientů domova odebrala do svých pokojů, kde u televizorů sledovali pohádky. Část seniorů ještě chvíli poseděla u vyprávění a vzpomínání na své mládí.

Všichni strávili sváteční den v příjemné pohodě. Jediné, co jim chybělo, však byla rodina, kterou ani sebelepší sociální zařízení nenahradí.

Jiří Mach