Již po šesté se Galerie Dům v zahradě broumovského kláštera promění ve sdílený umělecký ateliér a na dva týdny se stane útočištěm šestice ilustrátorů. Ti dostanou prostor nejen ke koncentrované práci na vlastních autorských projektech, ale také k výměně profesního know-how, setkání s ostatními ilustrátory z oboru a vzájemnému obohacení. „Účastníci se také seznámí s místní historií, kulturou i krajinou. Veškeré dojmy pak otisknou do realizace děl, která budou k vidění v rámci veřejného prostoru města Broumova od soboty 20. dubna, kdy se uskuteční vernisáž výstavy s komentovanou prohlídkou," informovala Kateřina Ostradecká z Agentury pro rozvoj Broumovska.

Král Ubu aneb Mše za vznešené duše HKU – Divadla Jesličky Josefa Tejkla Hradec Králové.
Z Kostelce si postup odvezli divadelníci z České Třebové a hradeckých Jesliček

A kteří tvůrci do kláštera zavítají? „Mezi účastníky letošního sympozia patří Marek Berger, animátor a filmař, který se věnuje zejména tvorbě komiksů a filmových storyboardů a v loňském roce mu vyšel epický komiksový román Octobriana, Terezie Unzeitigová, ilustrátorka s přesahem do společensky angažovaných témat, lektorka animace a ilustrace, které ve volné tvorbě pod rukama vznikají fascinující akvarelové malby zachycující městská zákoutí, Kristýna Plíhalová, ilustrátorka a komiksová kreslířka, která se zaměřuje na tvorbu do dětských publikací, podílí se na řadě seriálů v České televizi a vlastní rodinné vtipné mikrosituace zachycuje do komiksů, které jí vyšly v roce 2023 v knižní podobě," podrobněji popisuje Kateřina Ostradecká.

Broumovský klášter.
Broumovský klášter žije kulturou a vzděláváním. Podívejte se, co vše se chystá

Zahraničními hosty budou Pamela Samel, ilustrátorka z Tallinu (Estonsko), která se věnuje ilustracím do dětských knih a její ilustrovaná kniha „Tubes“ byla vybrána na výstavu na prestižním Bologna Children bookfair 2023, Sonja Stangl, art directorka a ilustrátorka z Vídně (Rakousko), která pracuje na poli reklamy a animace, vítězka World Illustration Awards 2019 na poli reklamy, Remi Juliebø, multidisciplinární ilustrátor a grafický designér z Osla (Norsko), který tvoří především v oblasti kultury a specializuje se na cover arty.

Pro veřejnost bude jako vždy připraven bohatý doprovodný program – promítání nejnovějších animovaných filmů, besedy, rozhovory, dílny pro děti. „Letošní víkend doprovodných programů se bude konat od 12. do 14. dubna. Veřejnost se opět může těšit na bohatý doprovodný program. Kromě již tradičních rozhovorů s ilustrátory proběhne také živá beseda s účastníky, promítání animovaných filmů a dva workshopy pro veřejnost. První s komiksovou autorkou Kristýnou Plíhalovou a druhý s ilustrátorkou a tiskařkou Evou Horskou,“ uvádí za organizační tým sympozia Žaneta Vávrová a dodává: „Já sama se z doprovodného programu nejvíce těším na film Tonda, Slávka a kouzelné světlo od skvělého ilustrátora Filipa Pošivače a nové Mlsné medvědí příběhy: Na pól!“

Sympozium pořádá neziskový spolek LUSTR festival ilustrace a Czech Illustrators ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Broumov. Více informací najdete na www.sympoziumilustrace.cz. O hlavní vizuální motiv se tentokrát postarala účastnice loňského ročníku Barbora Kmecová alias Bessa.

S využitím tiskové zprávy.