Křesťanství, ochrana přírody, lidská svoboda. To jsou některá z témat, o kterých budou odborníci mluvit na Akademických týdnech. Každoroční kulturně vzdělávací setkání probíhá od dnešního dne na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují.

Během devítidenního setkávání budou přednášející z řad uznávaných osobností vědeckého, kulturního a společenského života hovořit o tématech z psychologie, filozofie, historie a přírodních věd. Posluchači mají možnost zapojit se do diskuze. Součástí Akademických týdnů jsou také různé koncerty, promítání filmů a večerní posezení u ohně.

Přitahuje setkání
ze všech oborů

„Jezdím sem opakovaně poslední tři roky. Přitahuje mě, že jde o setkání mezi moudrými lidmi ze všech oborů. Je to laděno křesťansky, což mě zvláště zajímá. Je zde možnost podiskutovat a přiznám se, že se na tyto červencové dny vždy těším," uvedl jeden z účastníků akce Jiří Rotrekl.

Odborné přednášky zajímají studenty, rodiny s dětmi i seniory. Setkání provází velmi přátelská atmosféra. „Celá akce se koná venku pod širým nebem, na louce obklopené lesy. V případě nepříznivého počasí nebo použití promítací techniky probíhají přednášky v hale," sdělují organizátoři.

Stejně jako minulý rok navštíví akci uznávaný astronom Jiří Grygar či filozof Jan Sokol. Hned v pátek využije Jan Sokol čas k přednášce na téma Zázraky a svoboda. Jiří Grygar bude v neděli mluvit o dopadu meteoritů na Zemi. Profesor Jan Zrzavý, soustřeďující se na evoluční biologii se pokusí zaujmout a poučit diváky svou přednáškou Příběhy scházení a rozcházení: o evolučním původu moderního člověka. Akce samozřejmě nabízí řadu dalších zajímavých a ve svém oboru uznávaných autorit. Večerní program zaplní například divadelní představení Audience od Václava Havla nebo koncert bratří Ebenů v předposlední den akce.

Akademické týdny mají velkou tradici. Jejich historický začátek spadá do roku 1932. Snažení dominikánských studentů, kteří setkání pořádali, přerušila válka. Roku 1991 Akademické týdny obnovil Jaroslav Knittel. Po jeho smrti v roce 1994 pokračuje v tomto díle obecně prospěšná společnost Akademické týdny. Tento rok proběhne již čtyřiadvacátý ročník této akce.

Program:

Pátek 25. července

13.00 – Zahájení,vzpomínka na P. Knittla a p. Kováčovou, zahajovací mše svatá
15.00 – Prof. PhDr. Jan Sokol, PhD., CSc. – Zázraky a svoboda
16.45 – Lukáš Lhoťan – Ježíš Kristus a islám
20.00 – Tempus fugit – vernisáž výstavy o broumovských kostelích

Sobota 26. července

8.00 – P. Pavol Sandánus – mše sv.
9.30 – RNDr. František Mikloško – Slovenská společnost a církev – 25 let polistopadového vývoje
14.00 – Prof. RNDr. Vladimír Král, DrSc – Co rozhoduje o kvalitě života
16.15 – Prof. RNDr. Julius Lukeš, CSc. – Čeho jsme produktem?
20.00 – Jiří Tymel – varhanní koncert (v děkanském kostele)

Neděle 27. července

8.00 – P. Mgr. Jan Linhart – mše sv.
9.30 – P. Mgr. Jan Linhart – Žijeme v nádherné době
14.00 – RNDr. Jiří Grygar, CSc. – Od Tunguzského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie
16.15 – MUDr. Iva Weilguny – Ztracena v bývalých Sudetech
19.30 – PhDr. Aleš Opekar, CSc. – Fenomén Karel Kryl.

Daniela Erychlebová